Pokolenie JAZZ: młodzi muzycy przejmują kluby, festiwale i playlisty

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 09:00
Polska scena około jazzowa jest na światowym poziomie, a nasi muzycy są doceniani za granicą. Z dumą patrzę na osoby, które znam od lat i które od lat walczyły o swoje, i wreszcie im się to opłaciło - mówi Marcin "Groh" Grośkiewicz, szef wytwórni U Jazz Me i pomysłodawca projektu Generacja Jazz. 
Marcin Groh Grośkiewicz i Adam Smolarek w studiu Czwórki.
Marcin "Groh" Grośkiewicz i Adam Smolarek w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Paweł Chodyna
  • Marcin "Groh" Grośkiewicz działa w branży muzycznej od lat 90.
  • Jest właścicielem wytwórni U Know Me, która wydaje takich artystów jak m.in. Normal Bias, TVB, Sonar,  Kixnare i Pepe. 
  • U JAZZ ME to jego nowy label - promujący młody polski jazz.
  • "Groh" jest także pomysłodawcą projektu Generacja JAZZ.

Ucho "Groha" - jak powstały wytwórnie U Know Me i U JAZZ ME?

W latach 90. Marcin "Groh" Grośkiewicz organizował koncerty i imprezy. Dziś jest szefem oficyny, która wydaje takich artystów jak: Rysy, Moo Latte, Sonar i Janka. Wszystko zaczęło się w 2002 roku - od wytwórni JuNoMi, która specjalizowała się w rapie. W 2010 powstało U Know Me. Nakładem tej oficyny zaczęły ukazywać się płyty ze zwariowaną elektroniką.

Teraz Marcin Grośkiewicz wydaje także jazz nakładem U JAZZ ME Records i jest pomysłodawcą projektu Generacja JAZZ. - Jesteśmy świadkami dużej zmiany pokoleniowej. W dzisiejszych czasach pojęcie "jazz" jest bardzo pojemne, trudno znaleźć jego granice, one się zacierają - opowiada Groh. - Jako wydawca nigdy nie lubiłem szufladek, o czym świadczy szerokie spektrum wydawnicze U Know Me. U JAZZ ME jest na razie sublabelem, ale kto wie, czy nie zacznie żyć własnym życiem. 

Generacja JAZZ - dla osób, które nie ukończyły 30. lat

Generacja JAZZ to projekt, który powstał, żeby promować nową falę polskiego jazzu. Jak tłumaczy gość Czwórki, nadszedł czas, by pokazać ją w szerszej perspektywie.

Posłuchaj
55:06 2024_03_10 21_02_09_PR4_Spoza_Nurtu.mp3 Generacja Jazz i U JAZZ ME - o projekcie, płytach i wytówrni opowiada Marcin "Groh" Grośkiewicz (Spoza nurtu/Czwórka)

- Zaprosiliśmy zespoły, które miały już na swym koncie oficjalne nagania (Immortal Onion, Klawo, Rejoin, Twoosty Mayonez i USO 9001), a dwa miejsca na płycie zarezerwowane zostały dla zwyciezców otwartego konkursu, gdzie na podstawie głosów jury, w którym znaleźli się m.in. Paulina Przybysz, Envee i Wojtek Mazolewski, wyłoniono zwycięskie zespoły: Kosmos i quietet - opowiada Marcin Grośkiewicz . Co najważniejsze - żadne z obecnych na płycie artystek i artystów w trakcie nagrań nie miało ukończonych 30 lat. Jak zapowiada rozmówca Adama Smolarka, projekt będzie kontynuowany. 

Koncerty, które "rozsadzają sale"

O tym, że sytuacja na polskiej scenie jazzowej zmienia się, świadczą też dane dotyczące sprzedaży płyt i koncertów. Debiutancki album zespołu Kosmonauci wyprzedał się jeszcze przed premierą, a zespoły takie jak Klawo, Immortal Onion i USO 9001 występowały na najważniejszych polskich festiwalach, nawet takich, które nigdy nie interesowały się jazzowym brzmieniem.

- Koncerty tych składów to potężny, muzyczny ładunek, który "rozsadza salę". Przyciągają coraz więcej osób i mają coraz więcej miejsc, żeby się pokazać - podkreśla Marcin Grośkiewicz.

Zobacz także:

Debiutancki album zespołu Kosmonauci

Już w krótce nakładem U JAZZ ME ukaże się debiutancki album zespołu Kosmonauci w składzie Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bass i Jan Pieniążek – perkusja. Płyta "Sorry, nie tu" składa się z oryginalnych kompozycji członków zespołu, które powstawały na przestrzeni kilku lat i ewoluowały wraz z artystami. Muzyka Kosmonautów wywodzi się z jazzu i improwizacji, natomiast z biegiem czasu muzycy wypracowali sobie wiele nowych dróg i sposobów na czerpanie z wielu innych, na pozór odległych gatunków muzycznych.

***

Tytuł audycji: Spoza nurtu

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Marcin "Groh" Grośkiewicz (szef wytwórni U Know Me i i U JAZZ ME)

Data emisji: 10.03.2024

Godzina emisji: 21:15

kul

Czytaj także

SEA YOU 2024. Sprawdź, jak brzmi Trójmiasto

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 06:00
Już po raz trzeci artystki, artyści i zespoły z Trójmiasta zaprezentują się szerszej publiczności. O SEA YOU 3city Music Showcase opowie organizator Krzysztof Paciorek.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żurawie: nie interesuje nas muzyka, która wpada w brzmieniową rutynę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 19:40
- Nie interesują nas proste rozwiązania i rezygnujemy z utworów, które wpadają w brzmieniową rutynę. Staramy się zaskoczyć słuchacza jakimś dźwiękiem, który nagle znika i ustępuje miejsca innemu, nowemu - opowiada Mateusz Bartoszek z zespołu Żurawie. "Nowa stocznia" to nowy album zespołu.
rozwiń zwiń