"Jazz po polsku". Polski jazz ma własny styl i wysoki poziom. To nasz towar eksportowy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 16:53
"Jazz po polsku" to projekt, który ma na celu umacnianie pozycji polskiego jazzu w świecie. Działają już 11 lat, a ich główne inicjatywy to "Dookoła Świata" i "Warsaw Live Sessions" - by świat mógł poznać współczesnych polskich jazzmanów. 
dd
ddFoto: shutterstock
  • "Jazz po polsku" to projekt, który ma na celu umacnianie pozycji polskiego jazzu w świecie
  • "Dookoła Świata" jest ich dużą, ambitną inicjatywą, zaplanowaną na 3 lata. Polscy muzycy jazzowi z koncertami okrążą ślad. Inspiracją jest tu Paweł Edmund Strzelecki. 
  • W ramach "Dookoła Świata" odbyło się już ponad 60 koncertów na trzech kontynentach. Na 2024 rok autorzy projektu planują odwiedzimy w Ameryce Południowej. Marzą też o Australii i Nowej Zelandii. 
  • Polski jazz wyróżnia się swoim własnym stylem, wysokim poziomem artystycznym i świeżymi pomysłami
  • Kolejny projekt fundacji to "Jazz po polsku. Warsaw Live Sessions", w ramach którego prezentowani są młodzi polscy muzycy jazzowi. 

W ramach inicjatywy "Dookoła Świata" w 2023 roku odbyło się ponad 60 koncertów na trzech kontynentach. Wzięło w nich udział 30 młodych muzyków, którzy odwiedzili aż 10 krajów, grając autorską muzykę w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Zaangażowani w "Jazz po polsku" nie spoczywają na laurach i działają dalej.  

"Dookoła świata" inspirowane postacią Pawła Edmunda Strzeleckiego

- Projekt i fundacja "Jazz po polsku" funkcjonują od wielu lat. W tym roku obchodzimy 11. rocznicę. Od 2012 roku mocno promujemy polski jazz za granicą - mówi Jakub Krzeszowski, twórca inicjatywy. - Zaczęliśmy od Europy, a po kilku latach, przez przypadek, trafiliśmy do Azji. Od pewnego czasu skupiamy się mocno na tamtym kierunku. Do dziś udało się zorganizować 300 koncertów w Azji. W maju tego roku udało się zainicjować bardzo duży, ambitny projekt fundacji "Dookoła świata". Będzie on trwał trzy lata i jest inspirowany postacią Pawła Edmunda Strzeleckiego - pierwszego Polaka, który okrążył świat z własnej inicjatywy. Było to w połowie XIX wieku.

Już w 2023 roku odbyło się wiele podróży i koncertów. Polska autorska muzyka jazzowa dotarła do najdalszych zakątków świata. 


Posłuchaj
18:16 czwórka stacja kultura 27.12.2023 jazz 10.16.mp3 O polskim jazzie współczesnym i projekcie "Dookoła świata" opowiada Jakub Krzeszowski (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Zagraliśmy na dwóch wielkich festiwalach na Tajwanie, dla 50 tysięcy osób. Wystąpił tam zespół Tomasz Chyła Quintet - opowiada gość Czwórki. - Na koncertach na drugim końcu świata promują nasz kraj muzycy jazzowi, klasyczni i metalowi. Polski jazz to świetna marka. 

Jazz - język komunikacji

Czwórkowy gość podkreśla, że jazz to międzynarodowy język komunikacji. Artyści mogą pochodzić z różnych krajów, nie znać swoich języków, a jednocześnie na scenie komunikować się bez barier. 

- Wokół projektu "Dookoła świata" powstaje też film, którego reżyserem jest Maciej Głowiński, niezależny dokumentalista. Motywem przewodnim tego obrazu jest współpraca między muzykami. - Można już oglądać jego trailer. Jest w nim wyjazd do Chin czy Izraela. 

Projekt "Dookoła świata" zakłada okrążenie świata. Trudno artystom będzie zagrać na biegunach, ale inne miejsca są w zasięgu ich możliwości. 

- Nie było nas jeszcze w Ameryce Południowej, ale mamy to w planach. Chcemy też podążać śladami Strzeleckiego i dotrzeć do Australii i Nowej Zelandii, ponieważ on tam sporą część swego czasu podróży spędził - podkreśla Jakub Krzeszowski. - Fajnie by było też zagrać w Tybecie. W planach są Indie, Nepal 

Ameryka Południowa i jazz

Polacy chętnie sięgają po zagraniczną muzykę. Nie inaczej jest z jazzem. Mimo to wielu trudno skojarzyć, jak brzmi jazz z Ameryki Południowej. 

- Jako fundacja chcemy promować rodzaj współpracy dwustronnej. Chcemy, aby nasi muzycy grali jak najwięcej koncertów za granicą, na różnych kontynentach, ale też pragniemy ściągać tamtejszych artystów do nas - podkreśla gość Adama Smolarka. - Początkiem takiej współpracy zawsze jest wyszukanie festiwali, na których możemy zaprezentować polskie zespoły. My też wybieramy polskie zespoły, z którymi pracowaliśmy, czy chcemy pracować. Przygotowujemy selekcję i wysyłamy do lokalnych promotorów - dajemy im wybór. Gdy dochodzi do współpracy zaczynamy szukać źródeł dofinansowania wyjazdów. Wspiera nas Instytut Adama Mickiewicza, a także nawiązujemy bardziej komercyjne współprace. Chcemy promować aktualną twórczość, młodych muzyków. Zagranicę interesuje to, co dzieje się u nas teraz. 

Jaki jest polski współczesny jazz? 

Jakub Krzeszowski podkreśla, że polska muzyka jazzowa jest i tą, graną we fraku, i tą, graną w dresie. To co je łączy, to wysoki poziom artystyczny. - Widać bardzo dobre przygotowanie artystyczne naszych muzyków, umiejętności łączenia różnych gatunków - wymienia. Polski jazz wyróżnia się swoim własnym stylem, wysokim poziomem artystycznym i świeżymi pomysłami. Dziś to muzyka miksowana z elektroniką, hip-hopem, fusion, rapem, rockiem czy metalem. Świat idzie do przodu i ta muzyka też.

Dużo młodych ludzi garnie się do jazzu. Chętnie tworzą i łączą gatunki. - Ta muzyka jest inna niż wszystkie inne gatunki jazzu - podkreśla gość Czwórki. - Warto ją promować na świecie i w Polsce. Dlatego też prowadzimy nasz drugi projekt "Jazz po polsku. Warsaw Live Sessions", do którego zgłasza się wielu młodych ludzi. Prezentują swoją muzykę na koncertach w warszawskim klubie jazzowym Jassmine. 

W ramach "Jazz po polsku. Warsaw Live Sessions" zaplanowano 50 koncertów, które odbędą się w ciągu trzech lat. - 19 z nich już za nami. Prezentujemy młode zespoły jazzowe i gości z zagranicy. 14 stycznia obędzie się kolejny koncert, na którym zagra Rafał Jackiewicz Quartet - zaprasza. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Jakub Krzeszowski (Jazz po polsku)

Data emisji: 27.12.2023

Godzina emisji: 10.16

pj/ans

Czytaj także

Jazz na luzie. Zespół Klawo z debiutancką płytą

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 21:00
Są młodzi, zdolni i kochają jazz. - Gramy na luzie, bo dobrze się ze sobą czujemy - mówią członkowie zespołu Klawo, który wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skalpel w bigbandowej odsłonie - największe klasyki zespołu na płycie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 18:30
Niedawno premierę miał album "Big Band Live" duetu Skalpel. To największe klasyki zespołu i parę niespodzianek nagranych kilka lat temu na żywo z 17-osobowym Big Bandem pod wodzą Patryka Piłasiewicza. - Zaletą tego materiału jest to, że on nie utracił swojej świeżości po latach i dlatego warto go było wydać i zaprezentować słuchaczom - mówią w Czwórce Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli duet Skalpel.
rozwiń zwiń