Artur Rojek. OFF Festival - szerokie muzyczne spektrum i ogniste koncerty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 09:03
Niecałe pół roku pozostało do 17. odsłony OFF Festiwalu. Za nami już pierwsze ogłoszenia artystów, kolejne - kobiece czeka nas 8 marca. - Na OFFie każdego roku mamy silny kobiecy zestaw - podkreśla Artur Rojek, dyrektor artystyczny wydarzenia. - Myślę, że ostatnio kobiety w muzyce mają dominującą rolę - dodaje. 
Artur Rojek
Artur RojekFoto: Krzysztof Świeżak
  • OFF Festival odbędzie się w tym roku już 17 raz. Wydarzenie powstało w 2006 roku. 
  • Za nami dwa ogłoszenia artystów. Headlinerami imprezy będą Future Islands i The Blaze. 
  • Festiwal nigdy nie skupiał się na konkretnym gatunku, a starał się pokazywać muzykę w jak najszerszy sposób - podkreśla Artur Rojek. 
  • 8 marca kolejne ogłoszenie line-upu OFFa. Na OFFie każdego roku mamy silny kobiecy zestaw - mówi dyrektor artystyczny imprezy. 
  • W tym roku OFF Festival odbędzie się już 17 raz. Powstał w 2006 roku, a jego dyrektor artystyczny, Artur Rojek przyznaje, że wtedy nie było planów na tak długie przedsięwzięcie. 

17. odsłona OFF Festivalu

- Przez 17 lat ten festiwal się sprofesjonalizował, produkcja jest inna, ranga artystów jest inna. 17 lat temu w życiu bym nie pomyślał, że przez OFFa przewinie się tak dużo, bo to już tysiące, zespołów z całego świata. Wśród nich takie, które w sposób bardzo silny tworzą lub tworzyły historię muzyki alternatywnej na całym świecie. Pod tym względem się dużo zmieniło - mówi Artur Rojek w Czwórce

Dziś światowy rynek muzyczny wciąż podnosi się po pandemii. Sytuacja ekonomiczna świata nie jest łatwa, co mocno wpływa na organizację również muzycznych imprez. Dziś zaproszenie artysty na festiwal jest nieco większym wyzwaniem. 

- Zawsze, niezależnie od ekonomicznie lepszych czy gorszych czasów, organizacja czy bookowanie artystów to jest kwestia wielu różnych zmiennych - mówi gość Adama Smolarka. - My musimy się do czasów dostosować. Aktualnie jesteśmy w czasie realnie odczuwanego kryzysu ekonomicznego, związanego ze wzrostem cen. 2023 rok był pierwszym rokiem popandemicznym, który sprawił, że budowaliśmy festiwale od początku. To było odczuwalne - duża ilość imprez, kumulacja wydarzeń. To był też rok weryfikacji, nie wszyscy przetrwali. To może się dalej pogłębiać. Nie wiem, jak to się skończy w przypadku OFFa, ale skoro wytrwaliśmy 17 lat, to może jeszcze podziałamy - dodaje. 

Posłuchaj
16:53 czwórka spoza nurtu 19.02.2024 rojek 21.19.mp3 Artur Rojek opowiada o OFF Festivalu i gościach jego 17. odsłony (Spoza nurtu/Czwórka)

Artur Rojek zwraca uwagę, że ekipie organizującej OFF Festival zależy, by ich odbiorca cały czas czuł się dobrze, komfortowo, żeby nie miał dylematu, że musi wydać dużo więcej. - My tu balansujemy - mówi. - Myślę, że jeśli chodzi o ofertę i to z czym wychodzimy w rynek, to jesteśmy festiwalem o bardzo atrakcyjnej cenie karnetu w stosunku do tego, co proponujemy. 

Artur Rojek: OFFa nie da się podrobić/Czwórka

Kolejne ogłoszenia line-upu OFF Festivalu

Za nami już dwa ogłoszenia gości line-upu OFF Festivalu, przed nami kolejne. - Już część ogłosiliśmy, już zapowiedzieliśmy akty towarzyszące - Bakara, Alice Longyu Gao, PumaBlue itd. Przed nami kolejne ogłoszenie już 8 marca - zdradza gość Czwórki. - Na OFFie każdego roku mamy silny kobiecy zestaw. Myślę, że ostatnio kobiety w muzyce mają dominującą rolę. Wcale nie dlatego, że tak musi być, ale tak się dzieje. Uważam, że dużo ciekawego dzieje się z udziałem kobiet. 

Artur Rojek zapowiada, że do końca maja poznamy cały line-up festiwalu. 

W tym roku headlinerzy to Future Islands i The Blaze. Ten wybór sprawia, że malkontenci mówią, że OFF był kiedyś ostrzejszy, a proponowana muzyka jest bardzo przystępna. 

- To nie jest tak, że OFF ma być zestawem artystów nieprzystępnych, a ma pokazywać każdego roku selekcję artystów, którzy reprezentują różne rodzaje przystępności, ich jak najszersze spektrum - podkreśla Artur Rojek. - Festiwal nigdy nie skupiał się na konkretnym gatunku, a starał się pokazywać muzykę w jak najszerszy sposób. Pojawi się i Future Island, którzy czerpią z elektro lat 90. i końca lat 80., ale też The Blaze, czyli klasyczny duet didżejski, o silnym aspekcie wizualnym. Oni ciągle są na fali wznoszącej. Będą artyści z kręgu metalowego, z kręgu jazzu, i tego przystępnego, i bardziej awangardowego. 

Gość Adama Smolarka przyznaje, że praca w usługach, a taką jest organizacja imprez muzycznych, wiąże się z tym, że nigdy nie zadowoli się wszystkich w 100 procentach. OFFa wyróżnia klimat i szerokie muzyczne spektrum. 


Posłuchaj
13:31 czwórka spoza nurtu 19.02.2024 rojek 2 22.34.mp3 Artur Rojek zdradza sekrety bookingów na OFF Festival (Spoza nurtu/Czwórka)

 

Szerokie spektrum muzyczne

- OFF różni się od innych festiwali taką energią, która wynika z różnych aspektów. Jeden z moich kolegów powiedział, że festiwale są pewnym odzwierciedleniem osobowości ludzi, którzy za nimi stoją. To ich energia - mówi Artur Rojek. - OFFa nie da się podrobić. Moje podejście do muzyki jest dość charakterystyczne i to widać w doborze artystów. 

Zdarza się, że na OFF Festivalu występuje artysta, który nikomu nic nie mówi. Dla kogoś jego twórczość może być objawieniem, nowym odkryciem. - To ma swoje dobre i złe strony - opowiada dyrektor wydarzenia. - Sprawiamy przyjemność ludziom, którzy muzyką się interesują, chcą odkrywać, przyjeżdżają z potrzebą odkrycia czegoś nowego. Ale inwestujemy też dużo swego wysiłku i budżetu, w artystów którzy nie są artystami zasięgowymi. 

OFF Festival i siła ludzi

Artur Rojek zauważa, że OFF to też publiczność, która każdego roku przybywa do Katowic. Jego zdaniem to specyficzna grupa ludzi, która tworzy klimat wydarzenia. To ludzie podobni do siebie i oni są siłą OFFa. 

Wyjątkowe jest również lokacja, w której odbywa się OFF Festival. Od 2010 roku jest obecny w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. To miejsce daje pewną kompaktowość wydarzeniu. OFF to muzyka, super ludzie, dobrze wyselekcjonowana kuchnia, dbałość o aspekty ekologiczne i ta kompaktowość - przejście między scenami OFF Festivalu zajmuje 3 minuty - podkreśla Artur Rojek. 


***

Tytuł audycji: Spoza nurtu

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Artur Rojek (dyrektor artystyczny Off Festivalu)

Data emisji: 18.02.2024

Godzina emisji: 21.19, 22.34

pj/pg

Czytaj także

#Snowtrack2024. Jędrzej Wise - czego słucha zimą?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 14:40
Przez całe ferie w cyklu #snowtrack znani i lubiani artyści polecają utwory idealne do szaleństw na śniegu, spacerów i zimowego relaksu. Tym razem zestawienie przygotował Jędrzej Wise. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Love Ad 2". Walentynkowy singiel od Chair

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 15:44
Cura i Hubert Kurkiewicz, duet Chair, zapowiadają swoją drugą epkę. W walentynki zapraszają do wysłuchania singla "Love Ad 2", pewnej kontynuacji powstałego dwa lata temu "Love Ad". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

B.move.d Warsaw Dance Festival dla miłośników tańca

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 21:50
Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni zaprasza miłośników i miłośniczki tańca na b•move•d Warsaw Dance Festival. - W programie m.in. przegląd spektakli teatrów tańca z kraju i zagranicy, spotkania z twórcami i twórczyniami, warsztaty taneczne, a także konkurs małych form choreograficznych - mówi Paweł Michno, dyrektor artystyczny festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.  
rozwiń zwiń