Strawberry Fields Forever. Jak powstawał teledysk do przeboju Beatlesów?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 23:20
W dniu urodzin Ringo Starra, sprawdzimy, jak powstawał teledysk do piosenki "Strawberry Fields Forever" z repertuaru słynnej czwórki z Liverpoolu. 
The Beatles zdjęcie ilustracyjne
The Beatles zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/John B Hewitt

Sceny bez chronologii, noc przenikająca się z dniem, sekwencje pokazane od tyłu, liczne zbliżenia i cięcia. One stworzyły niecodzienny, psychodeliczny klimat, który idealnie pasuje do utworu "Strawberry Fields Forever" Beatlesów.

- Teledysk do tej piosenki jest niesamowity. Wszystko dzieje się na łące z pojedynczym drzewem, obok drzewa stoi zniszczone, poobijane pianino, z którego wystają rozciągnięte, przywiązane do drzewa struny - opowiadał w Czwórce Ignacy Łabanowski, pasjonat muzyki The Beatles. - Wszystko jest skąpane w blasku kolorowych reflektorów umieszczonych w różnych dziwnych miejscach, a sami Beatlesi są ubrani kolorowo i prezentują swój nowy wygląd.

Teledysk "Strawberry Fields Forever" to jeden z pierwszych klipów nakręcony z wykorzystaniem animacji poklatkowej. Niektóre ujęcia zostały przyśpieszone lub zwolnione, a słynna scena, gdy Paul wskakuje na drzewo, została przedstawiona od tyłu, zarejestrowana metodą odwróconej sekwencji.

Sam utwór był eksperymentem dźwiękowym. Wnosił coś nowatorskiego, dziwnego do muzyki, a klip miał to odzwierciedlać. Efekt został osiągnięty. Co działo się na planie teledysku i jakie tajemnice skrywa klip? To po godzinie 18.00 sprawdzi Oliwia Krettek. 


Źr. Youtube/The Beatles - Strawberry Fields Forever


Wcześniej, gościem audycji będzie Jacek Cygan - tik toker prowadzący profil TVtok. Opowiada na nim o najnowszych filmach i serialach. W piątkowe popołudnie porozmawiamy o jego propozycjach serialowych na początek lata.

W Czwórce także serwis muzyczny, w którym o premierach muzycznych, nadchodzących festiwalach opowie Adam Smolarek. 

Czytaj także:


***

Na audycję z cyklu "Reset" w piątek (07.07) o godzinie 17.00 zapraszają Jeremi Angowski i Adam Smolarek

aw

Czytaj także

WaluśKraksaKryzys na planie. Jak powstają jego klipy?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 13:00
Jego muzyka to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością rówieśników artysty, a klipy WaluśKraksaKryzys są jak kolejne odcinki wciągającego serialu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Telefon" WOLSKIEJ - jak powstawał teledysk?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:55
WOLSKA to wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która zadebiutowała singlem "Telefon". Do utworu Patrycji powstał niezwykły teledysk w reżyserii Adama Romanowskiego. Przybliżamy kulisy powstawania tego klipu.
rozwiń zwiń