A ty, czy umiesz zrobić sobie dzień bez telefonu?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 19:43
Dla jednych porzucenie swojego smartfona na jeden dzień nie będzie niczym trudnym, dla innych - to ogromne wyzwanie. 15 lipca obchodzony jest Dzień bez Telefonu Komórkowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

1200_smartfon_shutterstock.jpg
FOMO. Boisz się, że coś przeoczysz?

- To nieformalne święto, wymyślone przez internautów - mówił Miron Nurski, redaktor naczelny Komorkomania.pl. Jak podkreślał, choć detoks od telefonu może być zdrowy, nie powinniśmy go robić wszyscy jednocześnie. - Według badań na numer alarmowy 112 dzwoni w Polsce ok. 70 tys. ludzi dziennie. Teraz wyobraźmy sobie, że choć jeden procent tych osób nie weźmie telefonu z domu. To nierozsądne, bo nagle może okazać się, że do kilkuset wypadków nie ma kto wezwać pomocy - wyliczał ekspert. - Dlatego warto robić sobie przerwę od technologii w dowolny, inny dzień roku - podkreślał.

Posłuchaj
04:12 _PR4_AAC 2021_07_15-17-24-30.mp3 Czy należy świętować Dzień bez Telefonu Komórkowego? (TOP/Czwórka)

Być może problemem nie jest samo używanie telefonu komórkowego, ale sposób jego wykorzystania - zastanawiał się z kolei psycholog nowych technologii Grzegorz Załęski. - Jeśli dana osoba spędza z telefonem w dłoni całe dnie, i musi na niego zerkać co jakiś czas niekoniecznie z przyczyn zawodowych, to jest to użytkowanie niezdrowe - mówił ekspert. - Wówczas warto ograniczyć generalnie korzystanie ze smartfona - podkreślał. Jak tłumaczył zaś Miron Nurski, w telefonach są narzędzia, które pozwalają na precyzyjne wyliczanie czasu korzystania z nich. - Wystarczy zmienić odpowiednio ustawienia - mówił ekspert.

smartfon uzależnienie fomo telefon komórkowy 1200.jpg
E-uzależnienie. Jak uwolnić się od życia w internecie?

Posłuchaj:

Jak podkreślał Grzegorz Załęski, dawniej ludzie spędzali długie godziny oglądając telewizję. - Teraz została ona zastąpiona przez smartfony. Ludzie się nie zmieniają, ale zmieniają się ich "zabawki" i to, co ich uzależnia. Prawdopodobnie za kilka bądź kilkanaście lat smartfony zupełnie się zmienią, albo odejdą do lamusa. Zastąpią je wówczas kolejne technologiczne nowinki, o których dziś jeszcze nie wiemy - tłumaczył ekspert w rozmowie z Czwórką. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 18.13

kd

Czytaj także

Bovska o powstawaniu teledysku do "Barometru": myślałam kolorami

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:18
Niebieskie niebo, kontrastujące z białymi chmurami i niebieskie garnitury - to "Barometr", najnowszy klip Bovskiej. Wokalistka pojawia się w nim na plaży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panele fotowoltaiczne. Jak działa "darmowy prąd ze słońca"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 17:00
Wśród jej zalet wymienia się m.in. podniesienie wartości nieruchomości czy bardziej ekologiczne podejście do własnego domu. Niestety ma też wady, m.in. niezwykle wysokie koszty początkowe. 
rozwiń zwiń