Wybory 2023. Jak głosować poza miejscem swego zameldowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 18:40
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce podpowiadamy, jak głosować poza miejscem swojego zameldowania. 
W Wyborach 2023 możemy głosować poza miejscem zameldowania. Trzeba jednak dopełnić formalności.
W Wyborach 2023 możemy głosować poza miejscem zameldowania. Trzeba jednak dopełnić formalności. Foto: gov.pl
  • 15 października 2023 roku wybierzemy posłów i senatorów. To data wyborów parlamentarnych w Polsce. 
  • W tych wyborach możemy głosować poza miejscem zameldowania. Trzeba dopełnić formalności. 
  • Z urzędu gminy możemy pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Mamy na to czas do 12 października.
  • Kolejna opcja to możliwość wyboru konkretnej komisji, w której chcemy głosować. Tu wniosek składamy w urzędzie lub online do 12 października.  
  • Trzecią możliwością jest zmiana naszego obwodu głosowania na stałe. Wnioski składamy do 10 października, ale warto zrobić to wcześniej. 

15 października 2023 roku będzie w Polsce dniem wyborów parlamentarnych. Wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W Czwórce przez cały tydzień w audycji "Reset" opowiadamy o wyborach, przypominamy, jak to jest zorganizowane, kto może głosować, a kto kandydować, jak głosować poza miejscem zamieszkania. 

Jak zagłosować poza miejscem zameldowania?

Październik to miesiąc, w którym wielu studentów opuszcza swoje rodzinne domy i przenosi się do miast, w których się uczą. Rozpoczęcie roku akademickiego sprawi, że wielu z nich 15 października będzie poza miejscem swego zameldowania. Nie oznacza to, że nie mogą zagłosować. Żeby zagłosować poza miejscem swego zameldowania trzeba dopełnić jednak wszelkich formalności. Z tej opcji mogą skorzystać nie tylko studenci. 

Jeżeli chcemy zagłosować poza miejsce swego zamieszkania i zameldowania mamy trzy możliwości. 

Jak zagłosować w dowolnej komisji?

- Pierwszą z nich jest pobranie w urzędzie gminy zaświadczenia o prawie do głosowania - mówi Michał Mazur, koordynator programu Młodzi głosują i Latarnika Wyborczego w Centrum Edukacji Obywatelskiej. -Wniosek można złożyć w każdej gminie, niekoniecznie w tej, w której jesteśmy zameldowani. Taki wniosek składamy najpóźniej do 12 października.  


Posłuchaj
03:16 czwórka reset 19.09.2023 wybory 18.44.mp3 Co trzeba zrobić, by zagłosować poza miejscem zameldowania? (Reset/Czwórka)

 

Z takim zaświadczeniem mamy prawo zagłosować w każdej innej komisji w Polsce, a nawet w komisjach za granicą czy na statku morskim. 

Jak zagłosować w innej, ale konkretnej komisji?

Inną opcja jest dla tych, którzy wiedzą dokładnie, w której komisji będą chcieli oddawać swój głos. - Można skorzystać z opcji czasowej zmiany miejsca głosowania, czyli dopisania się do spisu wyborców. W tym przypadku wniosek też składamy do 12 października - mówi ekspert. - Dokumenty musimy złożyć w urzędzie gminy, ale możemy też skorzystać ze strony internetowej gov.pl - niezbędny jest profil zaufany. 

Jak zmienić swój obwód głosowania na stałe?

Trzecia możliwość to opcja dla tych, którzy np. niedawno się przeprowadzili na stałe, ale jeszcze nie dopełnili formalności meldunkowych. - Z tej możliwości skorzystają ci, którzy wiedzą już, że nie tylko w tych wyborach, ale i kolejnych, będą głosowali w nowym miejscu - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Tu wniosek też składamy w urzędzie gminy, albo online. Inny jest jednak termin - to 10 października. Polecam złożyć takie podanie wcześniej, gdyż urząd może je odrzucić, gdy okaże się, że nie dodstarczyliśmy odpowiednich dokumentów na to, że w danym miejscu mieszkamy na stałe. Dobrze jest zostawić sobie czas na odwołanie od takiej decyzji - poleca. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 14.45

pj/kul

Czytaj także

Wybory 2023. Kto ma prawa wyborcze? Kogo wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 09:07
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce przypominamy, kto może głosować, kto kandydować i jak nasze głosy przełożą się na wybór posłów i senatorów. 
rozwiń zwiń