Polskie Radio
Section05
wybory 2023

Drugie dno komisji śledczej ds. Pegasusa? Ziobro: to dzięki temu wpadł Sławomir Nowak

- Jestem rutyniarz, jeżeli chodzi o komisje śledcze - sprawdźcie, kto najczęściej był przed nie wzywany - tak że będę mógł poinstruować trochę nowych członków, jak należy pełnić swoje obowiązki - powiedział dziennikarzom w Sejmie były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Najserdeczniejszy przyjaciel pana Donalda Tuska, specjalista od zegarków, pan Sławomir (Nowak) wpadł m.in. dzięki CBA i Pegasusowi - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory 2023 Sejm komisja śledcza Zbigniew Ziobro Sławomir Nowak pegasus

Prawie wszyscy głosowali "na zaświadczenie"? "Błąd przy wpisywaniu danych"

Wskutek błędu przy przenoszeniu danych z protokołu papierowego do elektronicznego w jednej z komisji obwodowych w gminie Supraśl znalazł się tam zapis o tym, że na blisko 1,5 tys. osób wszystkie, z wyjątkiem jednej, głosowały na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo regiony podlaskie wybory parlamentarne Państwowa Komisja Wyborcza wybory 2023

"Czy na pewno chcecie się podpisywać pod oszustwem PO?". Morawiecki apeluje do posłów Lewicy, PSL i Polski 2050

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowym wywiadzie w TVP Info zapytał posłów Lewicy, PSL i Polski 2050 o to, czy "na pewno chcą się podpisywać pod oszustwem wyborczym Platformy Obywatelskiej, największym oszustwem wyborczym ostatnich 30-paru lat?".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rząd premier POLSKA polityka Andrzej Duda Sejm wybory 2023 PSL lewica Trzecia Droga Polska 2050

Premier Morawiecki o Dekalogu Polskich Spraw: chcemy, aby inni przyłączyli się do nas

Premier Mateusz Morawiecki w TVP Info podkreślił, że "nie proponuje trzeciej kadencji PiS, dwie kadencje są za nami". - Proponujemy, aby przez Dekalog Polskich Spraw inni przyłączyli się do nas, my przyłączymy się do innych, aby dla wspólnej sprawy Koalicja Polskich Spraw rzeczywiście była tym, co łączy, co daje nadzieję Polakom - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd Sejm Mateusz Morawiecki premier Andrzej Duda wybory 2023

Spory wokół KRS. Paprocka: próby podważania konstytucyjnych organów spotkają się ze sprzeciwem prezydenta

– To oczywiste, że nie ma czegoś takiego jak "neo-KRS". Wszystkie próby podważania powołań, podważania konstytucyjnych organów będą się zawsze spotykać ze stanowczym sprzeciwem pana prezydenta – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  wybory 2023 opozycja Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta POLSKA polityka Andrzej Duda Małgorzata Paprocka Karol Gnat

Wygrali wybory, choć na kampanie w sieci nie wydali milionów. Podsumowanie kampanii w Holandii

Przed środowymi wyborami parlamentarnymi holenderskie partie polityczne wydały setki tysięcy euro na kampanię w sieci. Okazuje się jednak, że PVV - antyimigrancka partia prawicowego populisty Geerta Wildersa - wygrała wybory dysponując budżetem na reklamę internetową wynoszącym 1475 euro.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia Geert Wilders polityka wybory wybory 2023 kampania wyborcza internet cyfryzacja reklama w internecie Facebook media społecznościowe

PR24 "Odchodzenie od dobrych zwyczajów". Prof. Dudzińska o wyborach wicemarszałków Sejmu i Senatu

- Ciekawe jest to, że to nastąpiło zaraz po deklaracjach marszałka, który chciał dobrze, tylko troszeczkę nie liczył się z realiami. Obiecywanie na przykład likwidacji "zamrażarki" czy właśnie większego konsensusu, że nie będzie awantur w izbie, to jest trochę myślenie życzeniowe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Dudzińska, socjolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Elżbieta Witek Antoni Opaliński

PR24 "Zawieszono demokrację na haku". Suski o podziale komisji sejmowych  

- W tej chwili w stosunku do opozycji jest robiona polityczna grabież, a przecież miarą tego, czy w państwie jest demokracja, jest to, jak większość traktuje mniejszość, jak traktuje opozycję. Jeśli to będzie zmierzać w kierunku takim jak na Białorusi, to będziemy mieli neodemokrację - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Suski (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Krzysztof Świątek Marek Suski

Spór o obsadę prezydium Sejmu. Teresa Pamuła i Artur Łącki gośćmi Doroty Kani

Na pierwszym posiedzeniu X kadencji Sejm wybrał Szymona Hołownię z Polski 2050 na marszałka. Posłowie wybrali również członków Prezydium Izby - wicemarszałków. Sejm nie wybrał na wicemarszałka przedstawicielki Prawa i Sprawiedliwości - Elżbiety Witek. W studiu Polskiego Radia 24 dyskutowali: Teresa Pamuła (PiS) i Artur Łącki (PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023

PO nie zrealizuje obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku? Leszczyna: nie mamy tego w umowie koalicyjnej

- Nie mamy tego w umowie koalicyjnej. Nie wszyscy nasi koalicjanci byli zwolennikami tego rozwiązania - powiedziała w poniedziałek wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna, pytana w TVN24 o podwyższenie kwoty wolnej od podatku, czyli o jeden z głównych postulatów jej ugrupowania w kampanii wyborczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izabela Leszczyna Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL lewica Polska 2050 kwota wolna od podatku społeczeństwo wybory 2023 wybory w Polsce kampania wyborcza Donald Tusk

PR24 "Konkretne argumenty". Czarnek o Dekalogu Polskich Spraw Morawieckiego

- Twierdzę, że w tym Sejmie, jeśli spojrzy się na poszczególnych posłów, a nie ugrupowania, z których pochodzą, to znacząca większość z nich to osoby związane z tradycją narodową, wolnościową i chrześcijańskim systemem wartości - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Dorota Kania Przemysław Czarnek

Prof. Biskup o pomyśle odwołania prezydenta: wypowiedź abstrahująca od przepisów

Jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wypowiedź konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja dotycząca skrócenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy drogą referendum jest "abstrahująca od przepisów i rzeczywistości politycznej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka wybory 2023 Bartłomiej Biskup polityka Magdalena Drohomirecka POLSKA Andrzej Duda prezydent