Polskie Radio
Section05
wybory 2023

PR24 "Platforma chce cięć w programach społecznych". Kuźmiuk o obietnicach wyborczych KO

- Posłowie Lewicy czy PSL, także ruchu Hołowni czy KO, będą musieli się zdecydować, czy łatwiej im będzie realizować program właśnie z PiS, czy jednak z PO, która pokazuje, że jest gotowa na nawet najbardziej brutalne cięcia, które dotyczą dużej liczby Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Stanisław Janecki Sejm Zbigniew Kuźmiuk Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska

"Tusk nie jest moim kandydatem na premiera". Andrzej Duda o misji tworzenia rządu

Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wskazał, że "ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera". Słowa te mogą być komentarzem do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że "Andrzej Duda nie wygrał wyborów prezydenckich". Jak wskazał lider KO, "to Trzaskowski przecież wygrał te wybory" i dodał, że "oni" ukradli wybory.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent polityka Andrzej Duda Donald Tusk premier wybory 2023 Sejm

Mateusz Morawiecki o misji tworzenia nowego rządu: to nie jest "mission impossible"

- Prezydent Andrzej Duda powierzył mi misję tworzenia nowego rządu. Misję trudną, być może najtrudniejszą, z jaką miałem do czynienia, ale nie jest ona wbrew opiniom złośliwców "mission impossible". Gdyby nawet była, to nie wykluczam, że i na tę bym się porwał - powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w niedzielę na Facebooku podcaście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki polityka wybory 2023 Sejm koalicja Prawo i Sprawiedliwość

Groźba zmiany traktatów unijnych. Prof. Zybertowicz zwraca uwagę na kontekst międzynarodowy misji Morawieckiego

- Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, kiedy umowa koalicyjna nie została jeszcze podpisana. Do tego miał na uwadze dobre obyczaje - mówił w niedzielę na antenie TVP Info prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz, odpowiadając na słowa posła PSL Ireneusza Rasia, nie kryjącego rozczarowania wobec decyzji głowy państwa o powierzeniu misji tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu, czyli politykowi z partii, która w wyborach parlamentarnych uzyskała największą liczbę głosów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TVPinfo Andrzej Zybertowicz Ireneusz Raś Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Rząd RP Sejm wybory w Polsce wybory 2023

FELIETON Dekalog polskich spraw czy koalicja obcych interesów? Felieton Miłosza Manasterskiego

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się na ruch spoza kanonu politycznego. Pomysł z zaprezentowaniem programu przyszłego rządu, który może działać zgodnie z wolą i interesem większości wyborców jest ruchem nieszablonowym - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA miłosz manasterski Mateusz Morawiecki PiS PO koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Konfederacja polityka Sejm rząd koalicja wybory 2023 Donald Tusk

Rzecznik rządu: liczymy, że posłowie, których program nie będzie realizowany z PO, rozważą naszą propozycję

Rzecznik rządu Piotr Müller mówiąc o "Dekalogu Polskich Spraw", który przedstawił premier Mateusz Morawiecki, powiedział, że liczą, że "posłowie, którzy widzą, że już w ramach umowy koalicyjnej z PO nie będą mogli zrealizować swoich postulatów programowych, rozważą propozycje, które przedstawiamy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm rząd Mateusz Morawiecki Piotr Müller wybory 2023

PiS bez wicemarszałka Sejmu. Kuriozalne słowa Hołowni. Mówi o "szacunku wobec głosów wyborców"

W czwartek wieczorem orędzie wygłosił Szymon Hołownia. Nowy marszałek zapowiedział, że wbrew obowiązującemu zwyczajowi Sejm nie zgodzi się na obecność Elżbiety Witek w prezydium izby niższej parlamentu. Dodał także, że w piątek zamierza wybrać się do Pałacu Prezydenckiego, by zapewnić "prezydenta Andrzeja Dudę o potrzebie szybkiego stworzenia rządu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Elżbieta Witek Szymon Hołownia Sejm wybory 2023

PR24 Zapowiedzi likwidacji CBA. Marek Wróbel: możliwe osłabianie tej służby

- Obiecano likwidację ponad dwudziestu instytucji, nie wszystkie będą zlikwidowane, bo to się nowej władzy najzwyczajniej nie opłaca, ale próby należy podejmować ze względu na radykalną część elektoratu. To, żeby ta służba była "mniej energiczna", da się załatwić innymi metodami - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Centralne Biuro Antykorupcyjne Mirosław Skowron wybory 2023 korupcja

PR24 "Zarzuty wobec KRS nagle uznano za niebyłe". Fogiel o wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa

- Członkiem KRS jest dziś poseł Robert Kropiwnicki (…), który jest autorem tej nieszczęsnej poprawki z 2015 r., którą Platforma Obywatelska awansem, niezgodnie z prawem wybrała nadmiarowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wywołując kryzys konstytucyjny na wiele lat - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Radosław Fogiel Krzysztof Świątek Krajowa Rada Sądownictwa

Ozdoba mówi o "absurdzie" ws. wyboru wicemarszałków. Przypomina o zarzutach korupcyjnych wobec Grodzkiego

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, oceniając brak poparcia dla kandydatów na marszałków Sejmu i Senatu z ramienia PiS, przypomniał, że jeszcze do niedawna marszałkiem izby wyższej był Tomasz Grodzki, polityk oskarżony o przyjmowanie łapówek. - To najlepsze podsumowanie tego absurdu - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Ozdoba PiS Prawo i Sprawiedliwość polityka Senat Sejm wybory 2023 PO koalicja obywatelska Tomasz Grodzki

PR24 "Przedsięwzięcie zorganizowane przez PO". Prof. Domański o odrzuceniu kandydatury Witek

- Formacji opozycyjnej, a przede wszystkim Platformie Obywatelskiej chyba od samego początku zależy na zademonstrowaniu władzy, pokazaniu, że nie będą się patyczkować i od samego początku nastąpią pewne spersonalizowane rozliczenia, za którymi pójdą rozliczenia innych instytucji - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Henryk Domański (PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Elżbieta Witek Dorota Kania Henryk Domański

PR24 "Lekceważenie wyborców". Beata Szydło o braku poparcia dla kandydatury Elżbiety Witek

- Politycy, którzy chcą przejąć władzę w Polsce, na każdym kroku podkreślają, że będą rządzić demokratycznie, że chcą bardzo wysokich standardów w polityce (…). Piękne słowa marszałka Hołowni wytrzymały zaledwie kilkanaście minut. Większość, która dominuje w parlamencie, pokazała, jakie to będą standardy - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Elżbieta Witek Dorota Kania Beata Szydło

Elżbieta Witek: przedstawiciele opozycji muszą się czegoś bać. To strach powoduje, że się tak zachowują

Sejm wybrał wicemarszałków. Jako jedyna kandydatka wymaganej większości głosów nie uzyskała Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości. - W moim przekonaniu przedstawiciele opozycji muszą się bardzo czegoś bać. Nie wiem czy moich kompetencji, czy mojej wiedzy, doświadczenia parlamentarnego czy tego, że mogłabym im patrzeć na ręce. Tego nie wiem, o to trzeba ich pytać. Uważam jednak, że to strach powoduje, że tak się zachowują - powiedziała.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Sejm POLSKA polityka wybory 2023 PiS Prawo i Sprawiedliwość