"Absolutni debiutanci" i "1670". To był rok dobrych polskich seriali

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 11:30
- Kiedy świat filmu wreszcie zaczął podnosić się z pandemii, w Hollywood rozpoczął się strajk scenarzystów, więc prognozy były średnie, ale rok ukazał się całkiem udany. Zwłaszcza jeśli chodzi o polskie seriale - ocenia Jacek Cygan z kanału "TVTok". 
Jest rok 1670. Jan, głowa szlacheckiej rodziny i właściciel (mniejszej) połowy wsi Adamczycha, marzy o zapisaniu się na kartach historii Polski. Twórcami serialu 1670 są Maciej Buchwald i Jakub Rużyłło.
Jest rok 1670. Jan, głowa szlacheckiej rodziny i właściciel (mniejszej) połowy wsi Adamczycha, marzy o zapisaniu się na kartach historii Polski. Twórcami serialu "1670" są Maciej Buchwald i Jakub Rużyłło.Foto: Robert Pałka/Netflix
  • "The Bear 2", "The Last Of Us" i "Silos" znalazły się na liście najlepszych seriali 2023 roku Jacka Cygana, twórcy kanału „TVTok”.
  • To był też świetny czas dla polskich produkcji - podkreśla gość Czwórki.
  • W najgłośniejszych polskich serialach zagrała Martyna Byczkowska.
  • Aktorkę można oglądać w "Absolutnych debiutantach" i "1670". 

Polski serial ma twarz Martyny Byczkowskiej

Aktorka, która ma na koncie role m.in. w filmie "Na chwilę, na zawsze" oraz w serialach "Skazana" i "W głębi lasu" wg Harlana Cobena, w tym roku zagrała w dwóch głośnych produkcjach. W październiku na jednej z platform odbyła się premiera "Absolutnych debiutantów", dwa miesiące później serialu "1670".

Absolutnie wyjątkowi debiutanci  

"Absolutni debiutanci" to wspólne dzieło Kamili Tarabury i Niny Lewandowskiej. Akcja serialu toczy się w lecie nad polskim morzem. Dziewiętnastoletnia Lena (w tej roli Byczkowska)  i jej najlepszy przyjaciel Niko (Bartłomiej Deklewa) kręcą odważny film o miłości, żeby dostać się do szkoły filmowej. Gdy na horyzoncie pojawi się nieznajomy z obozu sportowego, bohaterowie przeżyją zachwyt, pożądanie i całkowitą, nieskrępowaną wolność. 

- To moja polska "perła w koronie" w tym roku - przyznaje gość Czwórki. - "Absolutni debiutanci" mają w sobie tyle świeżości i tyle oryginalności, że w niczym nie odbiegają od światowych produkcji z nurtu "young adult". Widać tutaj wpływ europejskich, a zwłaszcza włoskich produkcji "coming of age". Świat nastolatków pokazany jest z czułością, delikatnością i empatią, bez komercyjnej soczewki skupionej na życiu polskich licealistów. 

Absolutni Debiutanci | Oficjalny Zwiastun | Netflix

"1670" - kontusz umoczony w błocie

Martyna Byczkowska wcieliła się także w postać Anieli Adamczewskiej - córki Jana Pawła Adamczewskiego - w serialu "1670". To jedna z najgłośniejszych produkcji, które w tym roku trafiły do sieci. Jej bohaterem jest zdziwaczały szlachcic, który chcąc zostać najsławniejszą osobą w Polsce, musi stawić czoło kłótniom w rodzinie i konfliktom z chłopami. 

- Bardzo cieszę się, że polscy twórcy wreszcie tak odważnie chwycili za mocument, co więcej - ubrali go w historyczny kostium, ale skupili się na tym, co współczesne - na polityce, ekonomii, obyczajowości, ekologii, feminizmie - wymienia rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Magia tego serialu polega na tym, że śmieszy właściwie każdego, niezależnie od wieku. Ale chwilami żałowałem, że te żarty nie są bardziej wyśrubowane, że pozbawione kostiumu, nie byłyby już tak zabawne. Na pewno jednak trzeba docenić to, że "1670" pozwala aktorkom i aktorom wyjść poza sztampowe role. I podoba mi się to, że mają szansę pokazać swój teatralny warsztat. 

1670 | Oficjalny teaser | Netflix

Najciekawsze z nalepszych

Na liście najlepszych seriali 2023 roku Jeremiego Angowskiego i tiktokera Jacka Cygana znalazły się także:

Posłuchaj
26:05 CZWÓRKA Reset - seriale 29.12.2029.mp3 Najciekawsze seriale 2023 roku (Reset/Czwórka)

Mulan jako Kill Bill

"Niebieskooki samuraj" prowokuje i urzeka wizualnie. Akcja animowanego serialu rozgrywa się w Japonii okresu Edo, a jego główną bohaterką jest Mizu - mistrzyni miecza, która żyje w przebraniu, szukając wybawienia w zemście. - To współczesne spojrzenie na sytuację japońskich kobiet w XVII wieku.  Silna feministyczna narracja odwołująca się do "Kill Billa" i "Mulan". Serial "wyskoczył" znikąd, ale stał się "czarnym koniem" końcówki 2023 roku - ocenia Jacek Cygan. - Jest tam mnóstwo fantastycznie zaanimowanych scen walki, które są jeszcze lepsze od tego, co oglądaliśmy w "Arcane".  

Blue Eye Samurai | Official Trailer | Netflix

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jacek Cygan (tiktoker, pasjonat seriali, twórca kanału "TVTok")

Data emisji: 29.12.2023

Godzina emisji: 17.15

kul/mg

Czytaj także

Seriale, które przekraczają granice: "Euforia", "S-Town", "Line of duty"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:40
- Seriale to nie jest domena tylko telewizji czy serwisów streamingowych, ale także radia. "S-Town" jest arcydzydziełem w tej klasie - zapewnia dziennikarka i krytyczka filmowa Kaja Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serial "Anatomia skandalu". Oglądać czy odpuścić?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 12:00
Thriller i dramat sądowy, który porusza aktualny temat nadużyć seksualnych i granicy między udzieleniem zgody a gwałtem, to najnowsza propozycja scenarzysty "Wielkich kłamstewek" i "Ally McBeal". W roli głównej w serialu "Anatomia skandalu" gra dawno niewidziana gwiazda brytyjskiego kina - Sienna Miller. 
rozwiń zwiń