Serial "Peryferal" - "przyszłość jest towarem i dobrem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 13:30
- Serial "Peryferal" powstał na podstawie kultowej książki Williama Gibsona o tym samym tytule - mówi Kaja Klimek. - Przenosi nas w niedaleką stechnologizowaną przyszłość.
Chlo Grace Moretz w serialu Peryferal
Chloë Grace Moretz w serialu "Peryferal"Foto: Prime Video/mat. prasowe

Serial "Peryferal" to wizja przyszłości, według ojca cyberpunku Williama Gibsona, w której technologia zmienia społeczeństwo. Młoda kobieta Flynne odkrywa sekretne połączenie z alternatywną rzeczywistością, a także własną mroczną przyszłością.

- Gibson wyznaczył trend opowiadania o świecie przyszłości w stylu "Blade Runnera", gdzie przyszłość jest mroczna, mocno stechnologizowana, a relacje między człowiekiem i maszyną są mocno złożone - opowiada Kaja Klimek. - Według niego, nasz umysł w przyszłości będzie mocno związany ze światem technologii. Pomysły i twórczość Gibsona, tak jak w przypadku Stanisława Lema, wyprzedzają rzeczywistość, a wymyślone przez niego wynalazki technologiczne inspirują realną technologię i są wprowadzane w życie.

Serial pokazuje bliską przyszłość, czyli rok 2030 i nieco dalszą jego wizję w 2070 roku. Wszystko zaczyna się od gier, które dla młodej kobiety są jedyną ucieczką od codziennego znoju ale także zarobku. Bo granie w nowoczesne gry wideo, idzie Flynne tak dobrze, że firma przesyła jej do przetestowania nowoczesny sprzęt, który kryje niespodziankę. Umożliwia jej spełnienie marzeń, znalezienie w życiu celu, miłości i luksusu w świecie wyglądającym jak gra. Równocześnie poważnie naraża też ją i jej krewnych.

- Główna bohaterka i jej brat mają umiejętności partyzancko kłusownicze. W świecie odleglejszej przyszłości są bardzo pożądani, bo potrafią rozwiązywać tamtejsze problemy - opowiada krytyczka. - Chodzi o pewną postać, zbrodnię, poziomy rzeczywistości, światy równoległe i światy możliwe. Jest to dosyć skomplikowane jeżeli chodzi o strukturę tego świata.


The Peripheral Season 1 - Official Trailer | Prime Video

Umiejętności rodzeństwa bardzo się przydają. Co jednak istotne, bohaterowie mogą zmienić przyszłość, a to okazuje się grą o wysoką stawkę.

- Wszystko ma na siebie wpływ, bo posunięcie światów równoległych powoduje zmiany i wpływa na to dokąd on będzie zmierzał. Ze względu na zderzenia między światami, świetnie się to ogląda - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Robi się coraz bardziej cyberpunkowo, a co najistotniejsze serial pokazuje, że kto ma trudny los w swojej rzeczywistości może wpływać jednocześnie na zmianę przyszłości. Jest to bardzo ciekawy gest twórczy. Do tego w dochodzi bardzo dużo akcji.

Posłuchaj
17:38 Czwórka/Stacja Kultura - seriale 03.11.2022.mp3 Kaja Klimek opowiada o serialu "Peryferal" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 03.11.2022

Godzina emisji: 10.15

aw


Czytaj także

Polska w Europie. Największe przeboje i wydarzenia kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 16:50
1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. W ciągu tych 15 lat zmieniało się nie tylko nasze społeczeństwo, ale i kultura. Trendy pojawiały się - jeden po drugim, a artysta miał już nie 5 minut, tylko 5 sekund sławy.   
rozwiń zwiń