Studenci wobec zmian klimatu. Jak widzą przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 15:54
W programie powiemy o tym, jak polscy studenci odnoszą się do zmian klimatycznych, ale zaprosimy też na kolejną odsłonę cyklu "Przegląd aplikacji burzowych". 
Burze i tornada - czy to nas czeka po zmianach klimatycznych?
Burze i tornada - czy to nas czeka po zmianach klimatycznych?Foto: Shutter/lassedesignen

Jak wynika z raportu "Studenci wobec zmian klimatu" aż 65 proc. polskich żaków nie miało zajęć z zakresu problematyki kryzysu klimatycznego. Dla zdecydowanej większości jednak ta tematyka jest ważna, a deklaruje to ponad 75 proc. studiujących. Niestety samo zainteresowanie tym tematem nie przekłada się na działanie, dlatego tylko 19 proc. studentów angażuje się w aktywności, które uwzględniają edukację dla klimatu. Niewielu spośród nich mówi, że sięga po książki związane ze zmianą klimatu. Na przykładzie tego zestawienia widać, że rolą edukacji musi być nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również motywowanie do działania, aktywności i zmiany postaw. Na ten temat porozmawiamy w ekspertem. Gościem Czwórki będzie dr Magdalena Ochwat Uniwersytet Śląski. 

Po godz. 17.45 zaprosimy na kolejną odsłonę akcji "Gdzie jesteś? Daj znać! Gadżety Czwórki czekają". Pojawi się także tradycyjnie serwis muzyczny, który przygotuje Adam Smolarek

W drugiej części programu, po godz. 18.15 zaprosimy na przegląd aplikacji burzowych i tym razem zajrzymy do "Windy". To czeski radar pogodowy powstały w 2014 roku. Prognozy i wszelkie informacje dostępne na portalu opierają się na wysokiej jakości danych pochodzących z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, amerykańskiego Global Forecast System oraz modelów NAM. "Windy" umożliwia śledzenie również wiatru, zanieczyszczenia powietrza, temperatury czy mgły. Monitor Burz umożliwia ustawienie powiadomień w przypadku wykrycia burzy w miejscu, w którym się znajdujemy. Dodatkowo aplikacja klasyfikuje burze pod kątem zagrożenia.

Sprawdź też:

***

Na audycję z cyklu "Reset" w poniedziałek (10.07) o godzinie 17.00 zaprasza Mateusz Kulik. 

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka pogoda ekologia
Czytaj także

Huragany i trąby powietrzne. Jakie skutki przynosi w Polsce zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 18:50
18,9 st. Celsjusza w Nowy Rok pokazał termometr na warszawskim Okęciu, w Słubicach o północy w sylwestra było prawie 17 st. - To będzie miało ogromne konsekwencje przyrodnicze w następnych miesiącach. Więc z punktu widzenia środowiskowego raczej nie mamy się z czego cieszyć - przekonuje dr Ewelina Siwiec z Instytutu Ochrony Środowiska.
rozwiń zwiń