Huragany i trąby powietrzne. Jakie skutki przynosi w Polsce zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 18:50
18,9 st. Celsjusza w Nowy Rok pokazał termometr na warszawskim Okęciu, w Słubicach o północy w sylwestra było prawie 17 st. - To będzie miało ogromne konsekwencje przyrodnicze w następnych miesiącach. Więc z punktu widzenia środowiskowego raczej nie mamy się z czego cieszyć - przekonuje dr Ewelina Siwiec z Instytutu Ochrony Środowiska.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Minerva Studio/ Shutterstock

Ile nas kosztuje ocieplenie klimatu?

Zjawiska ekstremalne takie jak intensywne opady, susze czy huragany zdarzały się od wieków, jednak obserwowany wzrost temperatury powietrza powoduje zauważalne zmiany w ich występowaniu. Stają się one coraz częstsze, bardziej intensywne oraz pojawiają się w regionach, w których to tej pory ich nie notowano. - Dziś znajdujemy się w sytuacji, w której wzrasta temperatura atmosfery, więc zjawiska ekstremalne dalej będą się nasilać - podkreśla gość Czwórki. - Ma to przełożenie na straty materialne, których doświadczamy i będziemy doświadczać. Bo silny wiatr czy huragan, który wystąpi na terenie zurbanizowanym, wyrządzi bardziej dotkliwe szkody niż w sytuacji, w której pojawiłby się na terenie, gdzie nie ma infrastruktury. Potwierdza to najnowszy "Atlas skutków zjawisk ekstremalnych w Polsce". - W raporcie skupiamy się na stratach policzalnych, czyli wymiernych. Jeśli jakieś zjawisko doprowadziło do zniszczenia dróg albo mostów, to my skupiamy się na wycenie tych zniszczeń - wyjaśnia rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Natomiast musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy - wiele strat pośrednich nie jest wycenianych. Są to m.in. koszty utraconych możliwości przedsiębiorców i rolników.

Sprawdź też:

Nie liczy się skala, tylko wielkość strat

W Polsce do ekstremalnych zjawisk pogodowych możemy zaliczyć np. burze, huraganowe wiatry, trąby powietrzne, szkwały, skoki ciśnienia, skrajnie niskie wartości wilgotności powietrza, upały i mrozy, ogromne opady deszczu powodujące powodzie, duże opady śniegu z zamieciami i zawiejami śnieżnym. - W "Atlasie…" nie zajmujemy się skalą tych zjawisk, tylko stratami, jakie spowodowały. Nie chodzi o ilość wody, która pojawiła się na danym terenie, tylko o szkody, które powódź czy zalanie wyrządziły - wyjaśnia ekspertka. - Co do samej definicji zjawisk ekstremalnych to jest ona różnie interpretowana przez naukowców. Generalnie chodzi o parametry, które odbiegają od średniej, przyjętej na danym terenie.

Posłuchaj
22:13 CZWÓRKA Czat Czwórki - klimat 02.01.2023.mp3 "Atlas skutków zjawisk ekstremalnych w Polsce" - omawiamy wyniki raportu (Czat Czwórki/Czwórka)

Powodzie i susze "kosztują" najwięcej

W Polsce największe straty powodują powodzie, ale także susze. - To są najbardziej kosztotwórcze zjawiska w naszym kraju. Jeśli natomiast chodzi o trąby powietrzne, to są one bardzo dotkliwe lokalnie, ale ich wartość sumaryczna nie jest aż tak wysoka - zaznacza Ewelina Siwiec. - Z naszego raportu wynika, że straty spowodowane zjawiskami ekstremalnymi występują rokrocznie. Wynoszą one od 0,1 do 0,4 proc. PKB. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Ewelina Siwiec (Instytut Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu)

Data emisji: 02.02.2023

Godzina emisji: 15.15

kul/kor

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Less waste to sytuacja "win-win" - zyskujesz Ty, zyskuje planeta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 11:47
Idea zero waste zyskuje zwolenników. Nie bez wpływu na to pozostają rosnące ceny, kurczące się budżety i zwiększona świadomość na temat zmian klimatu. Jak wygląda to w praktyce? Jak wprowadzić zasady zero waste i less waste w życie?
rozwiń zwiń