Współczesna architektura proekologiczna - jak powinna wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 08:30
W piątkowe popołudnie tematem będzie m.in. architektura. Gośćmi Czwórki będą Janusz Marchwiński i Katarzyna Zielonko-Jung, autorzy książki "Architektura proekologiczna".
W nowoczesnych budynkach możemy znaleźć panele fotowoltaiczne i ogrody na dachu
W nowoczesnych budynkach możemy znaleźć panele fotowoltaiczne i ogrody na dachuFoto: shutterstock/Craig Russell

W najbliższym wydaniu "Ratujemy świat" porozmawiamy o współczesnych trendach w architekturze i o książce "Architektura proekologiczna". Jak czytamy w jej opisie, publikacja poświęcona jest rozwiązaniom proekologicznym stosowanym we współczesnej architekturze. W sposób usystematyzowany i przystępny przedstawia problematykę związaną z oddziaływaniem proekologicznych rozwiązań (zarówno tradycyjnych, jak i zaawansowanych) na architekturę rozumianą jako system powiązań elementów urbanistycznych, funkcji, procesów użytkowania i konstrukcji.

W książce autorzy omawiają również, pomijane w innych opracowaniach, zagadnienia estetyczne, ściśle związane z całością problemu i szczególnie ważne dla wartości budynku jako dzieła architektonicznego. Poddali także analizie nowoczesne rozwiązania proekologiczne stosowane lub badane w krajach najbardziej rozwiniętych takich jak Japonia, Niemcy, czy USA - jako rozwiązania wyznaczające nowe możliwości kształtowania współczesnej architektury. Ponadto omówili rolę architektury proekologicznej w kontekście idei zrównoważonego rozwoju.

Publikacja przeznaczona jest dla miłośników architektury, studentów architektury, budownictwa, a także inżynierii środowiska, architektów, inżynierów budownictwa, instytucji oraz kręgów naukowych zajmujących się zrównoważonym rozwojem w budownictwie oraz wykorzystaniem energii odnawialnych.

W audycji także opowiemy o eko-hotelach. Zastanowimy się, czy cieszą się popularnością, czy wręcz przeciwnie - są niedoceniane. Ekologiczny trend w hotelarstwie nie jest niczym nowym. Od wielu lat powstają obiekty, które w założeniu mają mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jednak, czy są często wybierane przez klientów bądź potencjalnych właścicieli? To sprawdzimy w Czwórce.

Posłuchaj także:


***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (21.01) po godz. 15.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.

aw/mat.pras

Czytaj także

Każda roślinność w mieście jest na wagę złota. Walka z globalnym ociepleniem trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:30
Duże miasta i ich mieszkańcy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wzrostu temperatury powietrza i globalnego ocieplenia. Aby z tym walczyć, najlepiej sadzić rośliny. A co jeśli nie ma na to miejsca?
rozwiń zwiń