Czy kryzys klimatyczny prowadzi do naruszeń praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 20:14
Za pogłębiającym się kryzysem klimatycznym nie nadąża ani świadomość społeczna, ani prawo. Coraz częściej dochodzi do precedensowych spraw, które w sądzie wygrywają rzecznicy matki Ziemi. 
Audio
  • Prawo nie nadąża za zmianami klimatu? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Circlephoto/Shutterstock.com

ekologia 1200.jpg
Eko-horror i eko-baśń, czyli nowe narzędzia do ratowania świata

Coraz więcej precedensów w sprawach na rzecz ochrony klimatu

Do takich należy choćby wytoczona państwu holenderskiemu przez fundację Argenta sprawa, wobec braku działań holenderskiego rządu na rzecz ochrony środowiska, którą fundacja wygrała. - To sprawa, w której Argenta i 886 obywateli Holandii pozwali rząd holenderski żądając podwyższenia redukcji gazów cieplarnianych z planowanych 17 do 25 procent do końca 2020 roku.

Człowieka i środowisko chroni prawo

antarktyka arctowski stacja 1200.jpg
Zmiany klimatyczne na Antarktyce. Jak bardzo nas dotyczą?

- Fundacja powołała się na argumenty z zakresu praw człowieka. Powoływała się m.in. na prawo do prywatności, które mamy zagwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wszystkie sądy przychyliły się do żądań pozywających. Jeszcze przed zapadnięciem wyroku rząd Holandii postanowił podjąć odpowiednie kroki, co pokazuje, że już samo wytoczenie procesu wywarło na włodarzach presję. Poparcie społeczne dla sprawy było ogromne - komentowała Julia Kozakiewicz z ClientEarth - prawnicy dla Ziemi.

Jak wiele prawnicy mogą zrobić dla Ziemi?

ekologia zakupy kobieta etykieta 1200.jpg
Ekologia na metce. Jak czytać etykiety?

- Utwierdziło nas to w przekonaniu, że prawa klimatyczne i prawa człowieka to dziedziny, które ściśle się ze sobą wiążą i w większości przypadków mogą się wspierać - mówiła. - Zapisy chroniące nasze środowisko istnieją, kluczowa jest tutaj ich interpretacja. Przepisy EKPC (Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) służyły ochronie nieco innych interesów. Dziś to ochrona środowiska jest dla nas kluczowa - tłumaczyła prawniczka. 

Ile wspólnego mają prawa człowieka ze zmianami klimatycznymi? Jakie zapisy w prawie chronią nasze interesy związane z ochroną klimatu? Na te i inne tematy dotyczące prawa do ochrony klimatu dyskutowaliśmy na antenie Czwórki. Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Julia Kozakiewicz (prawnik z ClientEarth - prawnicy dla Ziemi)

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 14.18

ac/kul

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie ma Planety B". Jak rozmawiać o kryzysie klimatycznym?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 14:03
"Nie ma Planety B" to projekt, który powstał, by dać słuchaczom solidną dawkę wiedzy na tematy związane z kryzysem klimatycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń