Jak przestać się zamartwiać i cieszyć się życiem?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 06:40
Skąd bierze się lęk? Jaka jest różnica między lękiem a strachem? Kiedy powstają zaburzenia lękowe? O tym we wtorkowym wydaniu audycji. 
Czym są ataki paniki i jak sobie z nimi radzić? Czego boją się kobiety? Czy lęk ma dobre strony? Jak go oswoić i przekuć w odwagę? pyta w swojej książce Kobiety, które nie chcą się bać psycholog Marzena Mawricz. (zdj. ilustracyjne)
Czym są ataki paniki i jak sobie z nimi radzić? Czego boją się kobiety? Czy lęk ma dobre strony? Jak go oswoić i przekuć w odwagę?" pyta w swojej książce "Kobiety, które nie chcą się bać" psycholog Marzena Mawricz. (zdj. ilustracyjne)Foto: De Visu/shutterstock.com

Niepewność jutra, tempo życia i ciągłe zmiany powodują, że trudno nam się odnaleźć w pełnym niewiadomych świecie. Kiedy przyszłość jest coraz bardziej nieprzewidywalna, to właśnie sztuka panowania nad lękiem staje się jedynym sposobem na przetrwanie - przekonuje angielski psychiatra, dr Tim Cantopher.

Lęk towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Sieje spustoszenie w życiu i zdrowiu. Związek między lękiem a chorobami serca, udarami, zaburzeniami pracy jelit, stanami zapalnymi i niektórymi nowotworami jest dobrze znany naukowcom. Ale lęk także nas chroni przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Lęk to uczucie destrukcyjne. Podcina skrzydła, odbiera radość życia, wiarę w siebie oraz niszczy zaufanie do innych. Sprawia, że wątpimy we własne umiejętności i nie korzystamy z szans, które przynosi los. Wywołuje podejrzliwość i skłonność do nadmiernej kontroli. Pcha nas w objęcia wstydu.

Jesteśmy "wychowywani do strachu przed strachem" i to poważna "bolączka budowania naszej osobowości” - od najmłodszych lat. - Już dzieciom mówimy, żeby "nie były beksami", pokazujemy, że nie mogą się bać. Uczymy je, że nie mają prawa pokazywać emocji, a tymczasem strach jest ważny, bo ostrzega nas przed niebezpieczeństwem - mówił w Czwórce ekspert rozwoju mentalnego Michał Zawadka. Jak tłumaczył, istotne, by zastanowić się nad tym, dlaczego się boimy. - Strach powstaje m.in., gdy popełnimy błąd, to pokazanie, że jestem w jakimś obszarze słaby. Tymczasem popełnianie błędów to sposób na rozwój. Dzięki temu uczymy się. Przewracamy się, wstajemy i idziemy dalej. Jednak w naszej kulturze wymagamy od innych od razu doskonałości i nie dopuszczamy błędów.

Naszym gościem będzie Marzena Mawricz - psycholog, psychoterapeuta i trener ze Szkoły Radości. Porozmawiamy o jej książce "Kobiety, które nie chcą się bać. Jak przestać się zamartwiać i cieszyć się życiem".

***

Na "Wieczór z Czwórką" - we wtorek (19.09), o godz. 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Życie ma sens. "Dlatego nie wstydź się prosić o pomoc"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 19:17
Terapiobus - mobilny gabinet terapeutyczny - znów wyjedzie na ulice polskich miast. - Wychodzimy do ludzi, żeby "zaprzyjaźnić ich" z możliwością porozmawiania na swój temat, bo wiemy, że problemy ze zdrowiem psychicznym to realny problem w naszym krajów - mówi Anna Węgrzyn, założycielka Fundacji "Terapia to NIE WSTYD" i organizatorka akcji "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Dobrych Wiadomości - czy optymizmu można się nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 16:20
- Pozytywne nastawienie do świata - tak, różowe okulary - absolutnie nie, bo zakrzywiają rzeczywistość - zaznacza psychoterapeutka Anna Mochnaczewska. - W życiu najlepiej być realistą i nauczyć się doceniać dobre rzeczy.   
rozwiń zwiń