Lekcja pozytywnego myślenia. "Nie bój się życiowych eksperymentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:18
- Najlepsza moc to ta, która płynie z nas i jest niezależna od tego, co dzieje się na zewnątrz. Zapisujmy swoje myśli, by z czasem nauczyć się kontrolować to, jak prowadzimy nasze życie. Myśli mają ogromną moc sprawczą - mówi terapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/oatawa

pap kanarkiewicz 1200.jpg
Michał Kanarkiewicz: życie jest jak gra w szachy. Naucz się jej zasad

- Motywowanie się to sztuka "robienia samego siebie w konia". Jeśli czekamy, aż motywacja się pojawi, może nigdy nie nastąpić - mówiła terapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz. Jak podkreślała, warto więc pracować nad przekonywaniem samego siebie do działania. 

Posłuchaj
33:53 Czwórka/strefa prywatna trener 15.01.2021.mp3 Jak skutecznie walczyć o szczęście w życiu (Strefa Prywatna/Czwórka) 

- Najskuteczniejsze jest rozwijanie się przez monitorowanie swoich myśli. Jeśli przez dłuższy czas będziemy zapisywać przemyślenia i któregoś dnia spojrzymy na nasze notatki sprzed lat okaże się, że coś, co miało być końcem świata wcale nim nie było, a coś co miało trwać wiecznie, było tylko chwilą - mówiła ekspert. - Myśli mają moc sprawczą. Warto więc "wyciągać" je sobie z głowy, zapisywać, zachowywać. Dzięki temu możemy sami decydować, co myślimy o sobie, ale także - z drugiej strony - możemy odrzucić te negatywne emocje.

jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście? [WIDEO]

Posłuchaj także:

Jak tłumaczyła ekspert, jest mnóstwo ludzi, którzy - choć pozornie świetnie sobie w życiu radzą - "nie mają zgody na siebie". - To ludzie, którzy są delikatniejsi niż wyglądają, są nieśmiali, choć starają się tak nie zachowywać, na zewnątrz są szalenie przebojowi, jednak to zupełnie nie zgadza się z ich wnętrzem. Nieśmiałość jest lękiem przed byciem sobą i jedni z nas potrafią ze sobą żyć, a inni muszą odbyć długą drogę, by się tego nauczyć - mówiła gość Czwórki. 

Czytaj także:

Robimy w życiu różne zrywy, a potem wracamy do "starych siebie", bo tak naprawdę boimy się zmian. Tymczasem złe emocje miną. Jeśli je przetrzymamy, zaczną dziać się cuda. T. Mindewicz-Puacz

Dlatego, jak mówiła Tatiana Mindewicz-Puacz warto każdą chwilę traktować jak nowy początek, choć nie będzie to łatwe. - Zróbmy sobie porządek w głowie, eksperymentujmy. Jeśli żyjemy w zgodzie ze sobą, cała reszta jest dużo prostsza: zyskujemy poczucie własnej wartości i to jest fundament dobrego życia - tłumaczyła ekspert. Jak podkreślała, warto "traktować siebie jak osobę, na której najbardziej nam zależy". - Wówczas będziemy dokładnie wiedzieć, co mamy robić. Tak praktykuje się szacunek do samego siebie. Bo jedynym człowiekiem, z którym będziesz do końca życia jesteś ty sam - mówiła ekspert. - Znajdźmy moment, w którym decydujemy: od dziś nauczę się odróżniać swoje oczekiwania od potrzeb, będę przyglądać się temu, co robię i wybiorę to, co dla mnie ważne.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Tatiana Mindewicz-Puacz (terapeutka, trenerka rozwoju osobistego i autorka poradników, w tym najnowszego "eMPowerbank. 10 kroków, które dają moc")

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

"GPS szczęścia" - jak obierać w życiu właściwy kurs?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 11:00
"GPS szczęścia" to tytuł książki opisujący moment w życiu, o którym przyjęło się także mówić zakręt lub zastój. Jej autorki radzą, co zrobić, kiedy znajdziemy się takiej sytuacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:46
- Jest udowodnione, że skupianie się na małych rzeczach i małych przyjemnościach wpływa na nasz poziom dobrostanu i szczęścia - mówi psycholog Anna Cyklińska. - Właśnie czerpanie radości z jakiejś czynności i zdarzenia tu i teraz i jej praktykowanie często ma ogromny wpływ na przyciąganie dobrych rzeczy. Nie przyciągamy ich jak magnes, tylko zauważamy je i smakujemy - dodaje.
rozwiń zwiń