Dzień Dobrych Wiadomości. "Warto je czytać!"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 18:21
Trzęsienia ziemi, tsunami, wypadki, kolizje, katastrofy i tragedie - takimi newsami jesteśmy bombardowani na co dzień. Tymczasem 8 września przypada Dzień Dobrych Wiadomości. I warto się w nich zaczytywać!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fizkes

dziewczyna_z_komorka_1200x660.jpg
Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

- Dobre wiadomości nie cieszą się popularnością wśród czytelników, dlatego nie ma ich w mediach wiele - tłumaczy dr Kinga Przybysz-Polakowska, medioznawca. - Jeden z rosyjskich magazynów przeprowadził eksperyment i umieścił w swoim serwisie na szczycie same dobre wiadomości. Skończyło się na tym, że liczba odbiorców spadła o dwie trzecie - wymieniała. - Praktyka mediów pokazuje, że sprawdza się raczej zasada, że sprzedaż jest wtedy, kiedy jest "krew". Czyli informacje negatywne.


Posłuchaj
18:52 8 wrzesień 2020 15_10_14_CZWÓRKA_Czat.mp3 8 września to Dzień Dobrych Wiadomości. Oto, dlaczego warto je czytać! (Czat Czwórki)

 


dziewczyna kawa kawiarnia internet telefon smartfon 1200.jpg
E-uzależnienie. jak uwolnić się od newsów w sieci?

Jak przekonywała jednak psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc sam fakt, że negatywne wiadomości się "klikają" nie oznacza jeszcze, że je lubimy. - Działa tu m.in. mechanizm zwany "asymetrią negatywno-pozytywną".

Pierwotny instynkt, który mamy, każe nam sprawdzać negatywne wiadomości, bo dla przetrwania są one po prostu ważniejsze. Chcemy wiedzieć, że powinniśmy uciekać, bo coś nam grozi. To bardziej istotne, niż fakt, że ktoś poznał miłość swojego życia.

Czytaj także:

Jak przekonywała, wiadomości dotyczące "zła na świecie" sprawiają, że tego zła nie ubywa, a wręcz przeciwnie. - To samonapędzający się mechanizm. Serwisy informacyjne wpływają na nas bardzo silnie. Wywołują emocje, ludzie chłoną, więc treści negatywne, pełne agresji i nieświadomie przejmują te wzorce. A jeśli to są zachowania złe, to poziom agresji, czy smutku w nas także rośnie. Młodzi ludzie, którzy oglądali w czasie pewnych badań starość, wychodzili potem z sali garbiąc się. To analogia - tłumaczyła ekspert.

Jak podkreślała, ekscytujemy się z reguły negatywnymi wiadomościami, które nas bezpośrednio nie dotyczą. - To takie cierpienie na sucho, po prostu szukamy emocji, energetyzujemy się cudzym nieszczęściem - mówiła dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Działa jednak także zasada, że bardziej interesuje nas to, co dzieje się bliżej nas. Jeśli tragedia wydarzy się na przykład poza granicami kraju, musi być "odpowiednio większa", by przykuć naszą uwagę - dodała dr Kinga Przybysz-Polakowska.

Czytaj także:

Na polskim rynku istnieją jednak media serwujące wyłącznie dobre wiadomości, i jak przekonuje dr Ewa Jarczewska-Gerc, na dłuższą metę to ma szansę się sprawdzić. - Jeśli zaczniemy skupiać się głównie na pozytywnych aspektach naszego życia, z czasem pewnie przyniosłoby to równie pozytywną zmianę - tłumaczyła ekspert.

- A jeśli jesteśmy uzależnieni od internetu, zamiast wciąż sięgać po serwisy newsowe poczytajmy książkę, spożytkujmy ten czas na naukę francuskich słówek, uprawiajmy sport, zróbmy coś pożytecznego.  

A o tym, jak Czwórkowi dziennikarze starają się wyszukiwać pozytywne wiadomości do naszych serwisów z Maciejem Oswaldem rozmawiała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Kinga Przybysz-Polakowska (medioznawca, Instytut Analiz Społecznych Quantum), dr Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 08.09.2020

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Samotność w związku. Znak czasów i nastawienie na "ja"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:33
Na co dzień mieszkamy razem i planujemy wspólną przyszłość, ale i tak czujemy się samotni. - Coraz częściej mówi się o samotności w związku. Dzieje się tak wtedy, gdy nasza relacja nie działa - przekonuje psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie z izolacją społeczną w czasach pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 22:20
Ponad 152 tysiące osób w Polsce objętych jest kwarantanną. Czternastodniowej izolacji, kontrolom policji i lękowi o zdrowie własne i innych często towarzyszy także samotność. Jak wygląda powrót do rzeczywistości po takim odosobnieniu?
rozwiń zwiń