Czym jest uważność? "Chodzi o bycie w świadomości tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 17:40
- W uważności, nazywanej też "mindfulness", nie chodzi tylko o to, żeby cały czas być szczęśliwym. Chodzi o to, żeby dawać sobie pole do czucia różnych emocji i przeżywania różnych stanów - mówi Weronika Liberska, autorka projektu EDUważność. - Chodzi o bycie w świadomości tu i teraz.
Zdaniem psychologów  uważność pomaga zwiększyć uwagę, świadomość, akceptację oraz rozwija umiejętność współodczuwania. (zdj. ilustracyjne)
Zdaniem psychologów uważność pomaga zwiększyć uwagę, świadomość, akceptację oraz rozwija umiejętność współodczuwania. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Max4e Photo
  • Uważność to skupianie uwagi na teraźniejszości.
  • Celem regularnej praktyki uważności jest większe zaangażowanie w życiowe wyzwania.
  • Weronika Liberska stworzyła projekt EDUważność, który ma na celu wprowadzenie uważności do polskich szkół oraz dzielenie się wiedzą i technikami wspierającymi psychiczny, a także społeczny dobrostan młodzieży.
  • Jak podkreśla gość Czwórki, uważności jest też prewencją przed problemami zdrowia psychicznego.

- Tylko wtedy kiedy jesteśmy świadomi, możemy dokonywać zmian. Bo wiemy, jakich obszarów mają dotyczyć. To podstawa tego procesu - musimy uświadomić sobie, gdzie tkwi źródło zmiany, którą chcemy wprowadzić w życie - tłumaczy gość Czwórki.

Czym jest uważność?

Uważność jest sposobem, dzięki któremu możemy uspokoić umysł. Wiele osób funkcjonuje w przeszłości lub przyszłości, żyjąc w teraźniejszości. Jest to jednak marnotrawstwo energii życiowej. Taki stan nie zbliża nas do osiągnięcia upragnionych celów. Żeby wesprzeć ludzi młodych, Weronika Liberska przygotowała projekt EDUważność, który ma na celu wprowadzenie uważności do polskich szkół oraz dzielenie się wiedzą i technikami wspierającymi psychiczny, a także społeczny dobrostan młodzieży i kadry. - Chcemy wyposażyć ich w te umiejętności, ponieważ uważność poprawia pamięć, pozwala na lepsze skupienie i polepsza produktywność - wyjaśnia rozmówczyni Oliwii Krettek. - Nasze działania mają na celu pomóc im w nauce, ale też zadbać o komfort psychiczny w życiu.   

Posłuchaj
19:05 CZWÓRKA Czwórka do piatej - uwaznosc 31.07.2023.mp3 EDUważność - o projekcie opowiada Weronika Liberska (Czwórka do piątej/Czwórka) 

"Kącik uważności" - do relaksu i uspokojenia umysłu

W ramach projektu organizowane są warsztaty z młodzieżą, na które każdy może się zgłosić. Po warsztatach edukatorki, edukatorzy i szkolni psychologowie dostają narzędzia do samodzielnego prowadzenia lekcji uważności. - Przygotowujemy również infrastrukturę szkoły, żeby sprzyjała uważności - zaznacza autorka projektu. - Stworzyłyśmy "Kącik uważności", czyli osobne pomieszczenie, w którym młodzież może się zrelaksować i uspokoić umysł np. przed egzaminem. Znajdują się w nim rośliny, poduszki do medytacji, słuchawki wyciszające i karty głębokiego poznania. To przestrzeń, w której uczniowie mogą odciąć się od szkolnego życia.

Uważność a kondycja psychiczna młodzieży

Jak podkreśla gość Czwórki, praktykowanie uważności jest też prewencją przed problemami zdrowia psychicznego. Chociaż coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, to tragiczna sytuacja z psychiką społeczeństwa się pogłębia. Praktykowanie uważności jest jednoznaczne z przejęciem odpowiedzialności i kontroli własnego życia. Jest także ważnym elementem w leczeniu wielu problemów, między innymi depresji czy zaburzeń lękowych.


Weronika Liberska i Oliwia Krettek fot. Czwórka Weronika Liberska i Oliwia Krettek fot. Czwórka

Sprawdź też:

- Nie chcę demonizować rozwoju technologicznego, ale ma on ogromny wpływ na nasz dobrostan. Niestety nie stymuluje dobrego samopoczucia, ale wręcz odwrotnie - nadmiar bodźców rozprasza naszą uwagę, a treści prezentowane w mediach społecznościowych skutecznie obniżają nastrój - opowiada Weronika Liberska. - Mamy dostęp do wszystkiego, więc umiar w korzystaniu z nowych technologii możemy zachować tylko silną wolą i świadomością, jak to na nas wpływa. A w dzisiejszych czasach to nie jest takie proste. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Weronika Liberska (autorka projektu EDUważność)

Data emisji: 31.07.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Szkoła bez telefonów? "Lepiej tłumaczyć niż zakazywać"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 16:40
Kolejne kraje zakazują używania telefonów komórkowych w szkołach. Zakaz obowiązuje już m.in. we Francji, Włoszech, w Grecji, Portugalii i Chinach. Powód? Problemy z koncentracją na lekcjach, uzależnienie od internetu oraz negatywny wpływ na relacje społeczne. Czy można zabronić używania telefonów w szkole?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czujesz zmęczenie, złość? Rzuć wszystko i idź do lasu - to pomaga

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 14:05
- Spacer po lesie obniża nasze ciśnienie krwi, powoduje, że głębiej oddychamy, więc natleniamy nasz organizm, pośrednio taka aktywność wspomaga też przyswajanie leków - tłumaczyła dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
rozwiń zwiń