Podróże muzyków i urodziny Krzysztofa Kolumba - popołudnie z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 15:00
W audycji m.in. "granie i zwiedzanie" - Dmytro Velychko, muzyk i podróżnik, opowie o swoich zagranicznych wojażach. W Czwórce także przybliżymy postać jednego z najsłynniejszych podróżników - Krzysztofa Kolumba. 
Krzysztof Kolumb
Krzysztof KolumbFoto: shutterstock/Everett Collection

W najbliższym wydaniu audycji "Czwórka do piątej" gościem Marty Hoppe będzie Dmytro Velychko. Dmytro jest muzykiem, edukatorem i podróżnikiem pełnym pasji. Gra na perkusji  i uczy innych, w wolnych chwilach chodzi po górach, a zimą wybiera się na Malediwy  do ... pracy. W Czwórce, w środowe popołudnie opowie o egzotycznych wyjazdach na tzw. "joby" i dowiemy się, jak muzycy mogą zwiedzać świat.

W dalszej części programu opowiemy o jednym z najsłynniejszych podróżników. Okazją są urodziny Krzysztofa Kolumba. Sławny odkrywca urodził się w Genui we Włoszech w 1451  roku. Dokładna data nie jest znana, ale najprawdopodobniej miało to miejsce między 25 sierpnia a 31 października. Krzysztof Kolumb jest z pewnością jedną z najbardziej znanych postaci historycznych, ale także budzącą kontrowersje. Historycy od lat prowadzą spory i dyskutują o tym, kto pierwszy odkrył Amerykę. Wokół samego Kolumba narosło wiele legend, a jedna z nich mówi, że był synem polskiego króla. Dlaczego Kolumb był przekonany, że dopłynął do Indii? Czy rzeczywiście miał polskie korzenie? I czy przed śmiercią zdał sobie sprawę z własnego błędu? O tym w Czwórce więcej opowie Jędrzej Rosiewicz. 

W audycji także nie zabraknie naukowego ekspresu, ciekawostki Czwórki, a także codziennego konkursu dla słuchaczy "Gdzie jestem?".

Zobacz także:

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w środę (23.08) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe.

aw


Czytaj także

Aktywni miłośnicy historii. O grupach rekonstrukcyjnych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 11:00
- Rekonstruktorzy to przede wszystkim ludzie z ogromną pasją, którzy chcą się rozwijać, i dzielić swoją wiedzą z innymi - mówili w Czwórce Szymon Tomaszewski i Jan Pietruczuk, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości "Kalina Krasnaja".
rozwiń zwiń