Polskie Radio
Section05
rekonstrukcja

Retro Liga - odtwarzanie przedwojennego świata piłki nożnej

Retro Liga to projekt łączący elementy piłki nożnej z historią sportu, którego celem jest ukazanie rozgrywek przedwojennej piłki nożnej ze szczególnym naciskiem na kluby, które zakończyły swoje funkcjonowanie w 1939 roku. Pomysłodawcami wydarzenia są przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, dotychczas zajmujący się odtwarzaniem historii konkretnych pułków wojskowych walczących w czasie II wojny światowej. A o działalności Retro Ligi opowiedział Jacek Dąbrowski z Polskiego Radia Białystok.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Ciecierska historia Polski rekonstrukcja aktywność fizyczna

Ruiny polskich zamków: czy je odbudować? Specjaliści opracują wytyczne

Historia nie była łaskawa dla polskich zamków: jest ich blisko 400, a obecnie ponad jedna trzecia z nich to obiekty pozostające w stanie ruiny. Co z nimi dalej zrobić? M.in. nad tym zastanawiają się specjaliści z Polski, ale tez innych krajów na konferencji "Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki historia Polski rekonstrukcja odbudowa Michał Kowarski Michał Żołądkowski Trójka

Rekonstrukcje historyczne. Skąd bierze się ta pasja?

Powodów, dla których trafiają do grup rekonstrukcyjnych, jest wiele: rodzinne tradycje, inspiracja losami członków rodziny. - Myślę jednak, że to zainteresowanie historią jest wspólnym mianownikiem wszystkich rekonstruktorów. I zapał, który pozwala przejść z książek, filmów i dokumentów do działania - opowiada Hubert Wawer ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka hobby historia Polski rekonstrukcja STYL ŻYCIA wojsko Oliwia Krettek

Rekonstrukcja cyfrowa: skomplikowana droga do przywrócenia filmowi pierwotnego blasku

Stare filmy, podobnie jak stare budynki, ulegają zniszczeniu: na starej taśmie płowieją barwy, zacierają się szczegóły. Dodatkowo po każdej projekcji na taśmie przybywa kolejnych zarysowań czy załamań. Z biegiem lat film zyskuje coraz większą wartość sentymentalną, ale coraz gorszy jest technicznie. Ratunkiem jest rekonstrukcja cyfrowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM rekonstrukcja cyfryzacja Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka

Genetyk: nie można wykluczyć, że uda się zidentyfikować któregoś z rycerzy spod Grunwaldu

Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zajmuje się badaniem szczątków m.in. rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem. – W tej chwili szykujemy się do badań genetycznych – mówił PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem genetyka Szczecin badanie rycerstwo średniowiecze rekonstrukcja

Poznawać historię, upamiętniać jej piękne karty [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi" powstała 13 lat temu. Założył ją Zbigniew Rowiński. Ubierają się "dziwnie" – w furażerki, podkute buty, koszule wojskowe, sukienki sanitariuszek. Ich pasją są rekonstrukcje historyczne: od wojny 1920 roku po Powstanie Warszawskie. Uwielbiają historię, dużo mówią o patriotyzmie – to trochę niemodne dzisiaj słowo, ale oni odmieniają je przez wszystkie przypadki.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Szare Szeregi rekonstrukcja Trójka Powstanie Warszawskie

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Pałac Saski zabytki archeologia architektura historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja