Młodzi w grupach rekonstrukcyjnych. Co ich przyciąga?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 12:00
Święto Niepodległości można obchodzić na wiele sposobów, jednym z nich jest udział w historycznej inscenizacji grup rekonstrukcyjnych. Sprawdzamy, skąd u ich członków wzięło się zainteresowanie historią i czym jest dla nich Święto Niepodległości.
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 rokuFoto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock.com

Powodów, dla których trafiają do grup rekonstrukcyjnych, jest wiele. Zainteresowanie historią, rodzinne tradycje, ale też inspiracja losami członków rodziny.

- Jak dziecko spotykałem wujka, który całe życie spędził w Anglii i potem w Argentynie. Teraz, gdy wiem, o co chodzi, odkrywam go na nowo. To niezwykle barwna postać. Był w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej - pierwszej w dziejach Polski wielkiej jednostce wojsk powietrzno-desantowych, która powstała w okresie II wojny światowej w Szkocji. Wujek w niej szkolił - opowiada pwd. Wiktor Karpała drużynowy w Hufcu Podkrakowskim. - Na każdym spotkaniu opowiadamy o faktach historycznych, z naciskiem na formacje związane z Polskim Państwem Podziemnym i Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie.

Wiedzę młodzi ludzie czerpią z filmów, ale także lektur. "Szeregowiec Ryan" i "O jeden most za daleko", to początek dla tych, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę. - Dużo czytają i przychodzą do nas w zasadzie przygotowani - mówi Tomek Miłko, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. - Nie zdarzyło nam się, żeby na dłużej został w tym stowarzyszeniu ktoś, kto nie był oczytany. To pasjonaci. Przyciąga ich czar historii, ale też czar munduru.

Członkowie formacji spędzają Święto Niepodległości na różne sposoby; jak podkreśla Wiktor Karpała, jest to dla niego jedno z najważniejszych świąt.

- 11 listopada to święto bardzo radosne. Przecież dzięki wysiłkowi pokoleń, marszałka Piłsudskiego i wielu patriotów, Polska w końcu po latach pojawiła się na mapie Europy - mówi. - Ten dzień najczęściej spędzam w mundurze rekonstrukcyjnym lub harcerskim. Świętujemy pod Krakowem i staramy się pokazać radosny patriotyzm. Pokazujemy ludziom, że można się cieszyć z okazji Święta Niepodległości bez względu na pogodę.

Zobacz także:


Posłuchaj
04:05 Czwórka/Pierwsze Słyszę - grupy rekonstrukcyjne 10.11.2022.mp3 Rozmawiamy o grupach rekonstrukcyjnych i Święcie Niepodległości (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 6.16

aw,kor

Czytaj także

4 czerwca 1989 - wirtualna podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:00
Jak co roku Dom Spotkań z Historią przypomina pierwsze, częściowo wolne wybory w 1989 roku. Z powodu pandemii obchody rocznicy odbędą się symbolicznie - w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Szachów. "Szachy to uniwersytet życia"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 16:06
- Zachęcam wszystkich do zainteresowania się tym sportem - mówił w rozmowie z Czwórką arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda. A jak tłumaczył szachista Michał Kanarkiewicz, to gra, która uczy życia. - Strategicznego myślenia, planowania, przewidywania posunięć przeciwnika, a co najważniejsze: uczy przegrywania - mówił ekspert.
rozwiń zwiń