Rekonstrukcje historyczne. Skąd wzięła się moda na "zabawę" w historię?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 18:00
Za nami Grunwald, przed nami Bitwa Warszawska. Pomiędzy - gdyby nie koronawirus - większe i mniejsze średniowieczne jarmarki oraz turnieje rycerskie. Czy rekonstrukcje historyczne to nowa polska specjalność?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: wjarek/Shutterstock.com

Ze Śródziemia pod Grunwald

Polacy od ponad dekady chętnie uczestniczą w historycznych rekonstrukcjach – jako ich twórcy i widzowie. - To pewna forma hobby, okazja do dzielenia się swoją wiedzą, a także przejaw patriotyzmu - przekonuje Krzysztof Górecki z Teatru Historycznego. 

Posłuchaj
15:40 [CZWORKA]Czat Czworki 16 lipiec 2020 rekonstrukcje.mp3 Czemu służą i dla kogo są rekonstrukcje wydarzeń historycznych? (Czat Czwórki/Czawórka)

Michał Siedlecki, który dziś jest przedsiębiorcą, ale wcześniej aktywnie uczestniczył w tego typu imprezach, przyznaje, że w jego przypadku wszystko zaczęło się nie tyle od fascynacji historią, ile od fantastyki. - To podobno cecha wspólna wielu członków grup rekonstrukcyjnych. Najpierw lektura Tolkiena i Sapkowskiego, a potem chęć założenia zbroi i wzięcia miecza w rękę - opowiada. - Tak też było w moim przypadku, mniej więcej kiedy miałem 16 lat.  

Czy rekonstrukcje to zabawy dorosłych w wojnę?

- Dla mnie zdecydowanie są to żywe lekcje historii, których tradycja sięga starożytności - opowiada reżyser Bitwy pod Grunwaldem. - Rekonstrukcja historyczna to nie tylko walka, ale też odtwarzanie strojów, kultury materialnej. 

Michał Siedlecki także przyznaje, że w całej rekonstrukcji walka zajmuje tylko 10 procent, a reszta dotyczy odtwarzania realiów życia. - Ale oczywiście da się zaobserwować, zwłaszcza u mężczyzn, że czasami mają potrzebę, żeby poczuć się legionistą, żołnierzem czy rycerzem - dodaje.

Posłuchaj także:

Polska na weekend. Wyrusz na spotkanie z czarownicami

"Polska wikingów". Ile mamy wspólnego ze Skandynawami?

Rekonstrukcje bitew w pandemii

W tym roku pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów takich imprez. Nie było wielkiej bitwy pod Grunwaldem, ale na miejsce przybyli prezydenci Polski, Litwy oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.  Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej odbędą się, ale w specjalnych okolicznościach. W Ossowie, gdzie zazwyczaj organizowano rekonstrukcję wielkiej bitwy z bolszewikami, odbędą się pikniki: rodzinny i wojskowy. Ostatni weekend sierpnia będzie natomiast stał pod hasłem jedenastego Festynu Komandosa. Organizatorzy zapewniają, że mimo trwającej epidemii program tegorocznego wydarzenia zapowiada się ciekawie - odbędą się m.in. inscenizacje i rekonstrukcje bitew.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Krzysztof Górecki (reżyser rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem, Teatr Historyczny), Michał Siedlecki (kiedyś uczestnik rekonstrukcji, dziś przedsiębiorca)

Data emisji: 16.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kul

Czytaj także

Ogar polski - "kundlowaty szlachcic"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:55
O ogarach pisał już w swoich kronikach Gall Anonim. - To stara polska rasa psów, które wyglądają trochę jak mieszańce. Zawsze, kiedy ktoś mówi mi, że mam ładne psy, jestem zdziwiona - śmieje się Anna Walentynowicz, hodowca ogarów polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin sprzed lat - raj dla fashionistek i łowców sensacji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 10:20
Lublin, tak jak inne miasta w kraju, aktywnie włączył się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z punktów programu są mikrowyprawy "Czuję miętę do Lublina", które pozwalają poznać miasto z 1918 roku.
rozwiń zwiń