Explory 2023 - co nam daje konkurs dla młodych naukowców? Znamy zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 17:00
Już 12. raz odbył się finał konkursu Explory, któremu patronuje Czwórka. Do Gdyni przyjechali młodzi, zdolni ludzie z całej Polski, by prezentować swoje wynalazki. Większość z nich z pewnością znajdzie swoje zastosowanie i zostanie opatentowana. Poznaj laureatów konkursu!
Explory 2023 - 12. odsłona konkursu.
Explory 2023 - 12. odsłona konkursu. Foto: Piotr Hukało i Karol Stańczak
  • 12. odsłona konkursu Explory odbywa się pod patronatem Czwórki. 
  • Do Gdyni przyjechały 34 drużyny z całego kraju. 
  • Ocena wynalazków, pomysłów i koncepcji przez jury odbyła się wczoraj. Dziś poznajemy laureatów. 
  • Finał tegorocznej odsłony Explorów odbywa się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym Gdynia.

12. odsłonie konkursu Explory od lat patronuje Czwórka. Do Gdyni przyjeżdżają najzdolniejsi młodzi ludzie z całej Polski. Przybywają tu, by pokazać swoje pomysły, patenty i wynalazki. 19 października zaprezentowali je przez jury, wysłuchali wskazówek i rad, jak projekt dalej rozwijać. 

Do konkursu Explory zgłoszono 286 projektów, 35 z nich zakwalifikowało się do etapu krajowego. Przed galą finałową wszystkim towarzyszyły wielkie emocje. Pierwsze trzy miejsca w konkursie wiąż się z nagrodą finansową, ale nagród specjalnych jest dużo więcej - swoja też przyznaje publiczność. Młodzi wynalazcy, prezentujący swoje projekty w konkursie, liczą też na nagrodę specjalną, akredytację na wyjazd na konkurs naukowy w Los Angeles, gdzie będą mogli zaprezentować swój pomysł światowej publiczności.

Explory 2023 - co nam daje konkurs dla młodych naukowców?

- Projektów jest dużo, poziom jest bardzo wysoki i wyrównany - mówi dr Marek Małolepszy z Politechniki Łódzkiej, członek jury. - Ten równy poziom projektów to świetna wiadomość, bo każdy z nich utrzymany jest na wysokim poziomie, niestety to wcale nie ułatwia pracy jury - trudno wyłonić najlepszy z nich. 


Posłuchaj
04:36 czwórka czwóka do piątej 20.10.2023 explory 15.35.mp3 Explory 2023 - relacja Marty Hoppe (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Rozmówca Marty Hoppe podkreśla, że kreatywność młodych ludzi jest dziś niesamowita, docenia ich spojrzenie na rzeczywistość. - Oni pokazują, że dotychczasowe spojrzenie na wiele spraw nie jest jedynym możliwym spojrzeniem. Można na stare problemy spojrzeć w zupełnie nowy sposób i znaleźć bardzo nowe, innowacyjne rozwiązania - zwraca uwagę. 

Nowe patenty wprost z Explorów

Buty dla osób niewidomych, aplikacja do odnalezienia schronu, biurko i krzesło dla zdrowego kręgosłupa, ekologiczny nawóz, innowacyjne wykorzystanie octu jabłkowego to tylko niektóre z projektów, które znalazły się w finale Explorów w Gdyni. Większość ich autorów chce wprowadzić je w życie. 

- Ja nie tylko wierzę, że to możliwe, ja jestem pewny, że tak jest - podkreśla dr Marek Małolepszy. - Co najmniej kilka z nich ma taki potencjał. Przy niektórych projektanci już podjęli działania by walczyć o patent. 

Tuż po relacji naszej reporterki ogłoszono zwycięzców. Na rozmowy z laureatami nagród konkursu Explory 2023 zapraszamy do Czwórki w sobotę - w audycji "Czwórka do kwadratu"

Poznaj zwycięzców:

  • I miejsce - Piotr Węgrzyn - PCPU - Procesor stworzony od podstaw
  • II miejsce - Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska - Skin Preventer - system wspomagania diagnostyki zmian skórnych
  • III miejsce - Piotrek Gębala, Paweł Gębala - ReflexOn - Uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar   

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 20.10.2023

Godzina emisji: 15.35

pj

Czytaj także

Explory 2023 - trwa finał konkursu pod patronatem Czwórki. Prezentują się najzdolniejsi z najzdolniejszych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 20:48
Już 12. raz odbywa się finał konkursu Explory, którego Czwórka jest wieloletnim patronem. Do Gdyni przyjechali młodzi, zdolni ludzie z całej Polski, by prezentować swoje wynalazki.
rozwiń zwiń