Karol Chwierut. Polski filmowiec o amerykańskim debiucie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 19:20
- Jeśli chce się zostać dobrym filmowcem, trzeba kręcić filmy. Tu nie ma innej drogi. I nie można bać się porażek. One się zdarzają i są cennym doświadczeniem - mówi Karol Chwierut, twórca filmu "Prawda24". 
Kadr z filmu Prawda24, reż. Karol Chwierut.
Kadr z filmu "Prawda24", reż. Karol Chwierut.Foto: mat. prasowe
  • Karol Chwierut to reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy.
  • Premiera jego najnowszego filmu "Prawda24" odbyła się na jednej z platform streamingowych w Stanach Zjednoczonych. 
  • Bohaterem filmu jest Alan Biernat - utalentowany młody aktor, który staje przed trudnością znalezienia ról w branży filmowej.
  • - Trzeba robić filmy i nie bać się porażki. To jedyny sposób, żeby zyskać doświadczenie i wprawę w tej branży - przekonuje gość Czwórki.

Filmowcy biorą się z TikToka

Karol Chwierut ma 23 lata, ale kinem zaczął interesować się dużo wcześniej. - Jako 16-latek założyłem z kolegą firmę produkcyjną, ale filmowałem dużo wcześniej. Podkradałem ojcu kamerę VHS, a on narzekał, że mu marnuję kasetę - śmieje się gość Czwórki. - W dzisiejszych czasach jest dużo łatwiej, bo nie trzeba mieć profesjonalnego sprzętu i ekipy, żeby zrobić coś fajnego. Wystarczy spojrzeć na TikToka, żeby przekonać się, jak kreatywni są młodzi ludzie.

Alex Jones - teoretyk spiskowy

Rozmówca Marty Hoppe przyznaje jednak, że jego największym marzeniem było zrobienie filmu pełnometrażowego. I ono się spełniło. Karol Chwierut zadebiutował fabułą "Prawda24". - Chcieliśmy nakręcić film o człowieku, który "gra swoją postać pod publikę". To był pierwszy impuls, od którego wyszliśmy - opowiada . - Kolejną inspiracją, którą chcieliśmy zobaczyć na ekranie, był Alex Jones - teoretyk spiskowy ze Stanów Zjednoczonych. Ale nasz film nie jest opowieścią o jego życiu - zaznacza.

Prawda24 - Oficjalny Zwiastun | Karol Chwierut

Film uniwersalny, a nawet profetyczny

Bohaterem filmu jest Alan Biernat - utalentowany młody aktor z problemami wymowy. Staje on przed trudnością znalezienia ról w branży filmowej. Zdesperowany, zaczyna nagrywać casting tape'y, jednak bezskutecznie. Pewnego dnia natrafia na scenariusz z tematem teorii spiskowych. Zamiast brać udział w tradycyjnym castingu, postanawia podzielić się filmikiem online, co przynosi mu niespodziewaną popularność, choć nie z powodu aktorskiego talentu, lecz treści wypowiedzi. Z czasem widzowie obserwują, jak aktor stopniowo staje się postacią z własnych filmów, zatracając się w wirze teorii spiskowych, które kiedyś tylko udawał.

- Zależało nam, żeby opowiedzieć uniwersalną historię, która szybko się nie zestarzeje - podkreśla filmowiec. - Wydaje mi się, że udało się nam to osiągnąć, ponieważ scenariusz pochodził z 2020 roku i znalazły się w nim takie tematy, jak na przykład pandemia i izolacja.

Zobacz także:

Jak powstawała "Prawda24"?

- Powstanie filmu "Prawda24" uzależnione było od dwóch rzeczy: pieniędzy i czasu. Przy czym czasu mieliśmy pod dostatkiem, a funduszy nie - wspomina Karol Chwierut. - Musieliśmy tak skonstruować scenariusz, żeby wymagał on jak najmniejszej liczby lokacji i jak najmniejszego grona aktorów. Tak wylądowaliśmy z jednym bohaterem w jednym mieszkaniu. To sprytny zabieg, ale bardzo wymagający. Dlatego samo pisanie scenariusza zajęło nam bardzo dużo czasu.

Posłuchaj
19:02 CZWÓRKA Czwórka do piatej - film 02.02.2024.mp3 O kinie niezależnym i filmie "Prawda24" opowiada reżyser i scenarzysta Karol Chwierut (Czwórka do piątej/Czwórka)

"Prawda24" została stworzona bez wsparcia instytucji filmowych. Premiera filmu odbyła się 30 stycznia 2024 roku na amerykańskiej platformie streamingowej Entertainmint. Obecnie Karol Chwierut szykuje się do kolejnej produkcji. Plan zdjęciowy zaplanowany jest na czwarty kwartał 2024 roku w Los Angeles i Las Vegas. 


Karol Chwierut i Marta Hoppe w studiu Czwórki. Karol Chwierut i Marta Hoppe w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Karol Chwierut (reżyser, scenarzysta, montażysta filmu "Prawda24")

Data emisji: 02.02.2024

Godzina emisji: 14.20

kul/wmkor

Czytaj także

Kina studyjne: "tworzą więzi, dają poczucie wyjątkowości"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 13:20
Mają inny repertuar i inne podejście do sztuki filmowej. Kina studyjne nie tylko organizują projekcje, ale też tworzą odpowiednią atmosferę, prowadzą kluby dyskusyjne i budują wspólnotę miłośników filmów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak napisać scenariusz, który przyprawi widza o dreszcze?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 17:20
Bardzo długo mówiło się, że w Polsce nie ma dobrych scenarzystów i nie ma dobrych scenariuszy. Nieco inne zdanie na ten temat mają organizatorzy Script Fiesty, którzy już od jedenastu lat powtarzają, że potencjał w tej dziedzinie mamy olbrzymi, czasami brakuje nam tylko narzędzi, żeby dobrze "napisać" film.
rozwiń zwiń