Horror polityczny. Autorskie pismo Jordana Peele'a

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 10:40
- Horror jest jak gąbka, pochłania to, co dzieje się wokół nas, także w przestrzeni politycznej. - Od zarania kina ten gatunek jest odpowiedzią na to, co dzieje się w społeczeństwie. I najnowszy film Jordana Peele’a jest tego przykładem - przekonuje przekonuje krytyk Michał Walkiewicz.
Jordan Peele, Daniel Kaluuya na festiwalu w Palm Springs.
Jordan Peele, Daniel Kaluuya na festiwalu w Palm Springs.Foto: Kathy Hutchins/Shutterstock.com

W gabinecie doktora Caligari

Polityczne horrory mogą wydawać się nową koncepcją, ale ten gatunek żyje i ma się dobrze od dziesięcioleci. Niemiecki ekspresjonizm filmowy, który rozwijał się w międzywojniu, był nasycony ikonografią wojenną i wiązał się z lękiem przed kolejną zagładą. W latach 50. pierwsza wersja "Inwazji porywaczy ciał", czyli opowieść o obcych infiltrujących amerykańskie społeczeństwo, w oczywisty sposób nawiązywała do antykomunistycznej gorączki. - I tak to się zaczęło. Potem w horrorze rezonowały i wojna w Wietnamie, i rewolucja obyczajowa, i konflikty społeczne - wymienia gość Czwórki. - Po prostu horror jest taką formą, w której łatwo oddać strach przefiltrowany przez artyzm.

Horror o systemowym rasizmie

Jeśli chodzi o współczesne lęki, to jednym z twórców, który dziś najlepiej radzi sobie z nimi na dużym ekranie, jest Jordan Peele. Fani horroru politycznego jednogłośnie twierdzą, że to właśnie jego "Uciekaj!" z 2017 roku jest jednym z najlepszych tytułów w tym nurcie. Film opowiada historię młodego czarnoskórego chłopaka, Chrisa Washingtona (w tej roli Daniel Kaluuya), który wybiera się z zapoznawczą wizytą do posiadłości rodziców jego białej dziewczyny - Rose Armitage (znana z serialu "Dziewczyny" Allison Williams). Szybko orientuje się, że atmosfera domu jest, mówiąc delikatnie, dziwna. Nie spodziewa się jednak, że powodem zaproszenia nie jest wyłącznie chęć poznania go przez rodziców Rose.

Get Out - In Theaters This February - Official Trailer | Universal Pictures

Opresyjność języka, a nie obrazu

- O tym obrazie mówi się, że to świetny horror o systemowym rasizmie - mówi autor audycji, Błażej Hrapkowicz. - Ale mnie jeszcze przypomina "Candymana" Bernarda Rose’a z 1992 roku. I według mnie pierwszy film Peele’a stąd właśnie wypływa. Nic więc dziwnego, że Jordan Peele był producentem i współautorem scenariusza nowej wersji "Candymana" z 2021 roku.

- W "Uciekaj!" źródłem zagrożenia jest biała rodzina, jej język i retoryka, której używa. Niby wszystko oparte jest na poprawności, a jednak tak dużo jest tu zakodowanych uprzedzeń. Peele doskonale pokazuje, gdzie dziś kryje się rasizm. I Jak Sami Raimi balansuje na granicy makabrycznej komedii i horroru - dodaje Michał Walkiewicz.

Posłuchaj
19:09 CZWÓRKA Hrapkowidz - jordan peele 14.08.2022.mp3 Jordan Peele i historia horroru politycznego (Hrapkowidz/Czwórka)

Sprawdź także:

Opowieści o społecznej zagładzie

Najnowszy obraz laureata Oscara za scenariusz do "Uciekaj!" pokazuje historię mieszkańców wąwozu w środkowej Kalifornii, którzy stają się świadkami tajemniczego, a zarazem potwornego zjawiska. W głównych rolach w filmie Peele’a występują Daniel Kaluuya i Keke Palmer. Autorem zdjęć jest Hoyte van Hoytema, odpowiedzialny wcześniej m.in. za takie produkcje jak "Ad Astra", "Tenet" i "Interstellar". - Z każdym kolejnym filmem Peele poszerza strefę grozy o kolejne obszary: społeczną i ekonomiczną, dając nam pełniejszy obraz wszystkich naszych lęków - podsumowuje autor audycji. Potwierdza to Michał Walkiewicz. - To kino apokaliptyczne, w dużej mierze o społecznej zagładzie.

"NIE" - nowy zwiastun | TYLKOHITY 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Walkiewicz (krytyk filmowy, redaktor naczelny Filmweb.pl)

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

"Najgorszy człowiek na świecie". Joachim Trier o ludziach w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 17:30
Joachim Trier lubi się przyglądać ludziom w kryzysie. - Robi to już od swojego debiutu, tylko zmieniają się rozdroża, na których stoją jego bohaterowie - opowiada dziennikarka filmowa Anna Tatarska. Najnowszy film reżysera - "Najgorszy człowiek na świecie" - na ekrany kin trafi 11 marca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino Jacquesa Audiarda. Co wydarzyło się w 13. dzielnicy?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 17:00
"Paryż, 13. dzielnica" to kolejne przyjęte z entuzjazmem w Cannes dzieło Jacquesa Audiarda. - To reżyser, który działa przez zaskoczenie i dla wielbicieli kina jest prezentem - mówi krytyczka filmowa Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń