Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. Ile krwi ma człowiek i na czym polega transfuzja?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 18:40
W święto zakochanych, po raz drugi, na terenie Polskiego Radia odbyła się wyjątkowa Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. W Czwórce sprawdzamy, na czym jest transfuzja, kiedy jest niezbędna, a także ile krwi ma człowiek.
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa 2023 - zapraszamy na kolejną odsłonę akcji
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa 2023 - zapraszamy na kolejną odsłonę akcjiFoto: PR/Paulina Jakubowska
  • 14 lutego, w święto zakochanych, Polskie Radio zapraszało do wzięcia udziału w niezwykłej akcji.
  • Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa odbyła się wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża DAR SERCA. 
  • Ten najcenniejszy dar, jakim jest krew, można było oddać na terenie Polskiego Radia w Warszawie, przy alei Niepodległości 77/85 w godzinach 10-15.
  • Zawsze, żeby oddać krew, trzeba być zdrowym, wypoczętym, dobrze nawodnionym i po lekkim śniadaniu, a także mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.
  • W Czwórce o krwiodawstwie opowiada Magdalena Gudzińska-Adamczyk, lekarz, kierownik gabinetów lekarskich w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim Radiu

Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża DAR SERCA i Polskie Radio serdecznie zapraszają na WALENTYNKOWĄ AKCJĘ KRWIODAWSTWA na terenie Polskiego Radia w Warszawie przy alei Niepodległości 77/85. W dniu zakochanych warto obdarować innych najcenniejszym, niepowtarzalnym lekiem, jakim jest krew.

Krew w organizmie pełni wiele ważnych zadań. Jej główną funkcją jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek oraz wydalania produktów końcowych przemiany na przykład dwutlenku węgla oraz mocznika. Krew jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i w dalszym ciągu nie można jej niczym zastąpić. Dlatego jest tak bezcenna i potrzebna, stąd też apele o dzielenie się tym pięknym darem. Bo krew to życie.

Transfuzja krwi - jak się odbywa?

W przypadku utraty krwi, w wyniku chorób czy wypadków, konieczna jest jej transfuzja.

- Transfuzja krwi to jest podanie dożylne składnika krwi, którego z jakiegoś powodu danemu człowiekowi brakuje. Wcześniej krew jest rozdzielona na składniki, przebadana, konserwowana odpowiednim roztworem, żeby krwinki się nie zlepiały, nie wykrzepły, żeby płytki krwi też zachowały swoją funkcjonalność - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Przede wszystkim krew musi być dobrana dla danego pacjenta serologicznie i musi być zrobiona próba zgodności. -  Ze względów bezpieczeństwa musi być zidentyfikowane, czy ta konkretna jednostka składnika krwi jest na pewno właściwa dla danej osoby - podkreśla specjalistka. - Następnie woreczek z krwią podłączany jest do specjalnej linii dożylnej. Tak naprawdę wygląda to jak kroplówka.

Polskie Radio ponownie włącza się w akcję krwiodawstwa. Do akcji zapraszamy słuchaczy! Polskie Radio ponownie włącza się w akcję krwiodawstwa. Do akcji zapraszamy słuchaczy!

Ile przetacza się krwi podczas transfuzji? 

Jak zauważa specjalistka, ilość krwi w organizmie każdego człowieka zależy od jego masy ciała i wzrostu. Szacuje się, że to jest około 4-5 litrów. Ile się jej z reguły przetacza? To zależy od wskazania.

- Jedna jednostka koncentratu krwinek czerwonych ma około 300 mililitrów, jednostka osocza - około 200 mililitrów, krwinki płytkowe to jest około 250 mililitrów - wyjaśnia Magdalena Gudzińska-Adamczyk. - Z reguły staramy się nie przekraczać naraz więcej niż jedną-dwie jednostki, żeby nie doprowadzić do przeciążenia krążenia. Jednak jeżeli pacjent ma masywny krwotok po urazie czy w trakcie operacji, to wiadomo, że tych jednostek przetacza się jednorazowo więcej. Musimy jednocześnie rozważyć zapotrzebowanie chorego na krew, jak również oszacować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych transfuzji.

Zobacz także:


Posłuchaj
05:41 CZWORKA/Czwórka do piątej - Krwiodawstwo - transfuzja 13.02.2024.mp3 Magdalena Gudzińska Adamczyk, lekarz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, o krwiodawstwie i transfuzji krwi (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.02.2024

Godzina emisji: 14.45

aw/pj/wmkor

Czytaj także

Studenci oddają krew. Trwa akcja Wampiriada na warszawskiej SGH

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 20:40
Niezależne Zrzeszenie Studentów SGH zaprasza na kolejny finał Wampiriady, czyli Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa. - Nasza krew może pomóc trzem osobom - mówi Aleksandra Semkowicz, koordynatorka akcji. - To nie tylko dobry uczynek, ale także wymierne korzyści.
rozwiń zwiń