Turnicki Park Narodowy. "Miejsce, którego nie ma, a być powinno"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 16:00
"Nadzieja. Film o Turnickim" to opowieść o miejscu, którego nie ma. Tymczasem to właśnie tam żyją największe polskie drapieżniki i rosną drzewa o wymiarach pomnikowych. Mowa o Pogórzu Przemyskim, na którym miał powstać Turnicki Park Narodowy. 
Pogórze Przemyskie to dom wielu gatunków zwierząt.
Pogórze Przemyskie to dom wielu gatunków zwierząt. Foto: bieszczady_wildlife/Shutterstock.com
  • Pogórze Przemyskie to jedno z nielicznych miejsc, w którym występuje las pierwotny.
  • Oznacza to, że jest to obszar, w którym nie nastapiła żadna ingerencja człowieka. 
  • Po raz pierwszy projekt Turnickiego Parku Narodowego został złożony 30 lat temu. Do diziś nie został zrealizowany.
  • Wyjątkowość Pogórza Przemyskiego oraz niewidzialnego Turnickiego Parku Narodowego zobaczymy w filmie "Nadzieja. Film o Turnickim".

"Najdziksze miejsce w Polsce", "wrota Bieszczad", "druga Puszcza Białowieska” - tak mówi się o obszarze Pogórza Przemyskiego, na którego terenie od kilkudziesięciu lat nie może powstać Turnicki Park Narodowy.

Dom żbika oraz rysia i prastary las

- Po raz pierwszy pomysł pojawił się trzydzieści lat temu i przegrał z Magurskim Parkiem Narodowym. Co więcej - mimo udowodnionej, niezaprzeczalnej wartości przyrodniczej tego miejsca i projektu, który jest gotowy - parku nie powstał do dziś. Tymczasem jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Polski jest domem wielu zwierząt, w tym wszystkich czterech największych polskich drapieżników: żbika, rysia, wilka i niedźwiedzia oraz miejscem występowania kilku tysięcy drzew o wymiarach pomnikowych i niezwykłej bioróżnorodności prastarego lasu.

Co znajduje się we "wrotach Bieszczad"?

- Pogórze Przemyskie leży 20 km na południe od Przemyśla. To właśnie tam, we "wrotach Bieszczad" znajduje się, niezwykle cenny obszar uznany przez naukowców, przyrodników i ekologów za warty chronienia - opowiada Anna Korczyńska, współproducentka filmu Nadzieja. Film o Turnickim. - Bardzo byśmy chcieli, żeby Turnicki Park Narodowy powstał, bo to jest jedno z nielicznych miejsc, w którym możemy mówić o lesie pierwotnym, czyli takim obszarze, którego nigdy nie dotknął człowiek.

NADZIEJA. Film o Turnickim | Oficjalny Teaser | The Climate Lab

Ludzie Pogórza - kim są i skąd przybyli?

Głównym bohaterem filmu będzie nie tyle przyroda, co przede wszystkim ludzie Pogórza Przemyskiego, którzy przenieśli się tutaj z różnych stron świata. - To nie będzie film przyrodniczy, tylko dokumentalny, w którym pokażemy historię mieszkańców i ludzi związanych w różny sposób z Pogórzem. To są bardzo ciekawe i charyzmatyczne osoby, których chcemy zapytać o ich stosunek do idei powołania parku - wyjaśnia rozmówczyni Marty Hoppe.  

Posłuchaj
15:03 CZWÓRKA do piatej - turnicki 29.02.2024.mp3 "Nadzieja" o filmie o Turnickim Parku Narodowym opowiada jego współproducentka Anna Korczyńska (Czwórka do piątej/Czwórka)

Ostatni park narodowy w Polsce powstał 24 lata temu

Twórcy filmu zwracają też uwagę, że od momentu powstania ostatniego parku narodowego w Polsce w 2001 roku mijają już aż 24 lata. - Obecnie powierzchnia zajmowana przez polskie parki narodowe nie przekracza 1 proc. całkowitej powierzchni kraju. To poziom istotnie niższy niż średnia europejska - mówi gościni Czwórki. - Poprzez film spróbujemy wywołać konstruktywną dyskusję na temat potrzeb ochrony obszarów przyrodniczych i zachęcić do współpracy w celu utworzenia Parku Narodowego. Pragniemy również dostarczyć widzom wiedzy o wyjątkowych gatunkach roślin i zwierząt oraz zwrócić uwagę na znaczenie zrównoważonego współistnienia z naturą.

"Nadzieja. Film o Turnickim" - kiedy premiera?

Film ma być kręcony przez rok, aby ukazać piękno wszystkich pór roku. - Jesteśmy w połowie produkcji, a finał nakręcimy w czerwcu na festiwalu w Rybotyczach. Mamy nadzieję, że premiera odbędzie się jesienią - zapowiada Anna Korczyńska. - Wierzymy, że budując świadomość o tych terenach, dajemy im szansę na przetrwanie, co w dobie kryzysu klimatycznego i nadzwyczajnej eksploatacji natury przez ludzi jest na wagę złota.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Korczyńska (współproducentka filmu "Nadzieja. Film o Turnickim", The Climate Lab)

Data emisji: 29.02.2024

Godzina emisji: 14.15

kul