Mikrowyprawy. Spędź weekend nad Bugiem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 18:30
Mikrowyprawy stają się świetną alternatywą dla długich wyjazdów. Członkowie Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz podpowiadają, jak i dokąd zorganizować taki wyjazd.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: igorovsyannykov/Pixabay

Nad Bugiem jak w Amazonii

- Jestem w najdalej wysuniętym na wschód miejscu w Polsce - opowiada Jan Mencwel. - To punkt na rzece Bug wzdłuż granicy z Ukrainą. Płyniemy kajakami przez obszar dziki i odcięty od świata, prawie jak w Amazonii.

Posłuchaj
11:10 [CZWORKA]Czat Czworki 10 lipiec 2020 mikrowyprawy.mp3 Mikrowyprawy - sposób na wakacje w 2020 roku (Czat Czwórki/Czwórka)

Taki spływ można zorganizować nawet na weekend i mieć świetną przygodę - przekonują członkowie Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz. Bug jest rzeką dziką i jedną z nielicznych w Europie nieuregulowaną. Znajdziemy tam 1000 gatunków roślin, blisko 100 gatunków motyli dziennych, 44 gatunki ryb oraz 158 gatunków ptaków lęgowych. - Co chwilę przepływamy przez rezerwaty, parki krajobrazowe, wysokie skarpy albo bujny las - opowiada podróżnik.

Rzeka Bug Rzeka Bug

Rzeka dzika, ale nurt spokojny

Żeby wybrać się na taką wycieczkę, nie trzeba być mistrzem pływania na kajaku - uspokaja rozmówca Dominiki Klimek. - Wbrew pozorom to nie jest ekstremalna wyprawa. Bug ma bardzo spokojny nurt, bez wirów i bez zakrętów. My spływamy tu z dziećmi - dodaje.

Posłuchaj także:

Jedynym mankamentem ekspedycji jest sam dojazd. - Ciężko tu dojechać transportem publicznym nawet w sezonie wakacyjnym - wyjaśnia Jan Mencwel. - Można skorzystać z połączenia kolejowego do Terespola, można pojechać własnym autem. Warto to zrobić, bo po takim weekendzie człowiek czuje się, jakby wrócił z egzotycznej podróży - dodaje. 

Pilot Maksymilian / Rzeka Bug Lubelszczyzna

Jeśli nie Bug to co?

Świetnym kluczem do znalezienia miejsca na mikrowyprawę są parki krajobrazowe. W Polsce mamy ich 123 i to właściwie w każdym województwie. - Szykujemy na lato akcję, w ramach której będziemy zachęcać do tego, by odwiedzać parki krajobrazowe. Kompletujemy teraz informacje i umieścimy je na specjalnej stronie w internecie z autorskimi opisami tych miejsc. Mamy nadzieję, że w ten sposób parki krajobrazowe uda nam się wypromować - podsumowuje podróżnik. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 10.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kul

Czytaj także

Tanie podróżowanie. Na własną rękę czy z biurem podróży?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 17:17
Podróżowanie poza sezonem jest korzystne finansowo. Pamiątki, noclegi, zakupy - wszystko jest tańsze. Dokąd szczególnie warto się wybrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ultimate frisbee i wakeboard. PlenAir prosto z Brwinowa!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:02
Pogoda zachęca do spędzania czasu na plażach. Warto też zadbać o trochę sportu. Tego nie zabrakło w sobotę w Brwinowie. Ulitamate frisbee, discgolf i przede wszystkim wakeboard. Była tam też Czwórka!
rozwiń zwiń