Co lubi mózg? Orzechy, krzyżówki i ciszę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 17:50
- Mózg jest leniwy, więc trzeba go trenować. A kiedy już się zmęczy, dajmy mu odpocząć. Poczytajmy książkę, posiedźmy w ciszy i zjedzmy coś dobrego. Bo mózg jest smakoszem i bardzo lubi jeść - mówią członkowie Koła Naukowego Neuropsyche z Uniwersytetu SWPS.
Co kryje mózg i jak można poprawić jego funkcjonowanie?
Co kryje mózg i jak można poprawić jego funkcjonowanie? Foto: meeboonstudio/Shutterstock
  • Mózg jest leniwy. Jak można go zmęczyć?
  • Ogranicz liczbę bodźców, czasami posiedź w ciszy.
  • Żeby poprawić pracę mózgu, zadbaj o odpowiednią dietę. 
  • Jedz orzechy - one redukują stres.

Przełam rutynę. Zmień kolejność wkładania butów

Mózg jest skomplikowany i lubi nieoczywiste drogi. Żeby poprawić jego pracę, można na przykład zmienić rękę, którą szczotkujemy zęby albo kolejność wkładania butów.

- Mózg szybko przyzwyczaja się do bodźców. Najprostszy przykład to ubranie. Już po chwili przestajemy czuć, że mamy je na sobie - wyjaśnia Vladas Domarackas. - Każda drobna zmiana w rutynowych czynnościach aktywizuje go do działania. Nawet wtedy, gdy raz na jakiś czas zmienimy drogę na uczelnię albo do pracy. Z drugiej strony mózg jest leniwy i sam sobie „pisze” skrypty funkcjonowania. Im częściej będziemy zmieniać jego plany, tym bardziej zmusimy go do działania.

- Mózg będzie nam wdzięczny, jeśli pozwolimy mu zmęczyć się - na przykład ucząc się nowych umiejętności albo słówek w językach obcych. Pomagają także sudoku i rozwiązywanie krzyżówek - dodaje Zofia Maciąg.

Mózg lubi ciszę

Wydawałoby się, że w czasach sztucznej inteligencji i nowych technologii mózg nie musi się wysilać, bo wszystko ma podane na tacy. Goście Czwórki przekonują jednak, że nadmiar tego typu bodźców jest dla mózgu szkodliwy.

- Korzystanie z mediów społecznościowych i ciągłe bycie on-line nie jest zdrowe. Zwłaszcza jeśli w jednym momencie korzystamy z kilku różnych źródeł i ekranów. - Ważne jest też to, żeby mózg miał czas na odpoczynek. Relaksuje go czytanie książek albo robienie rzeczy, które nie są związane z technologią - wyjaśniają rozmówcy Weroniki Puszkar. - Idealnym rozwiązaniem jest też czas spędzony w ciszy.

Posłuchaj
18:13 CZWÓRKA Czwórka do piatej - mozg 18.03.2024.mp3 Jak poprawić kondycję swojego mózgu? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Mózg lubi jeść - co najbardziej?

- Dobra dieta nie gwarantuje nam tego, że nigdy nie zachorujemy, ale brak dobrej diety powoduje, że wiele chorób może się pojawić - zaznacza Vladas Domarackas. - Dla mózgu dobre są orzechy, które dostarczają mu potrzebnych jonów oraz redukują jego stres. Należy także pamiętać o nawodnieniu organizmu, o owocach i warzywach, i w ogóle o tym, że mózg lubi jeść - dodaje Zofia Maciąg.

Zobacz także:

Czym zajmuje się Koło Naukowe Neuropsyche?

Koło Naukowe Neuropsyche działa przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS i zrzesza studentów zainteresowanych psychologią i neurokognitywistyką - specjalnością łączącą psychologię z najnowszą wiedzą o funkcjonowaniu mózgu i wykorzystaniu nowych technologii w badaniach.

- Tworzymy interesujące i przystępne treści promujące naukę. Przygotowujemy zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a także organizujemy wykłady i warsztaty. Chcemy promować wiedzę o psychologii i neurokognitywistyce w przystępny sposób, tak by była zrozumiała i dostępna dla każdego - opowiadają goście Czwórki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez NeuroPsyche (@neuro_psyche)

Mgła covidowa - czy mózg sobie z nią poradził?

Młodzi naukowcy z Neuropsyche zajmują się m.in. zmianami, które zachodzą w mózgu po przejściu COVID. W szczytowym momencie pandemii dużo mówiło się o "mgle covidowej" i o utracie zmysłów takich jak węch i smak.

- Na początku zaburzenia poznawcze były bardzo widoczne, teraz są mniejsze. To wnioski płynące z badań dr Ewy Malinowskiej, która gościła na naszej uczelni w trakcie Tygodnia Mózgu - opowiada Zosia Maciąg. - Istnieje kilka hipotez, które mogą tłumaczyć to zjawisko - m.in. szczepienia oraz nabyta odporność organizmu. Po prostu nasz mózg się do tego przyzwyczaił, ale oczywiście nie u wszystkich. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Zofia Maciąg, Vladas Domarackas (Koło Naukowego Neuropsyche, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 18.03.2024

Godzina emisji: 14.15

kul/wmkor