COVID-19. Jak pandemia wpływa na nasz intelekt?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 15:00
W czwartej fali pandemii powraca pytanie o zagrożenia związane z COVID-19. Badania dowodzą, że koronawirus nie pozostaje obojętny także wobec ludzkiej psychiki. Osłabieniu ulegają m.in. umiejętności poznawcze.  
COVID-19 jest zagrożeniem nie tylko dla układu oddechowego, ale również nerwowego. Skutkiem jest m.in. mgła mózgowa
COVID-19 jest zagrożeniem nie tylko dla układu oddechowego, ale również nerwowego. Skutkiem jest m.in. mgła mózgowaFoto: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock.com

- Wszystko, co się wiąże z pandemią ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne - przekonuje prof. Emilka Łojek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Są takie hipotezy, że dochodzi do pewnych dysfunkcji, na przykład istoty białej albo pracy mózgowego układu krwionośnego.  

Posłuchaj
03:53 CZWÓRKA Stacja Nauka - covid 26.11.2021.mp3 Koronawirus a zaburzenia procesów poznawczych (Stacja Nauka/Czwórka)

Mgła mózgowa - co to jest?

Naukowcy z Icahn School of Medicine na łamach pisma "JAMA Network Open” opublikowali najnowsze badania, z których wynika, że osoby, które przeszły COVID-19, często skarżą się na tzw. mgłę mózgową. - To pojęcie było już stosowane wcześniej w przypadku różnych chorób, ale jest ono dość nieprofesjonalne, bo nie wiadomo dokładnie do jakich zaburzeń się odnosi. Można podejrzewać, że chodzi o ogólne osłabienie funkcji poznawczych i intelektualnych - wyjaśnia gość Czwórki. - Ten termin został zaakceptowany przez Centra do Kontroli Rozpowszechnienia Chorób właśnie jako jeden z objawów po COVID-19.

Wizyta u neuropsychologa

Badania pokazują, że w grupach szczególnie zagrożonych, mgła mózgowa może być objawem wcześniejszym niż sam COVID-19. - Rolą neuropsychologa jest odpowiednia diagnostyka. Stwierdzenie, w jakich obszarach pojawiły się trudności i doradzenie sposobu radzenia sobie i ćwiczenia funkcji, które są osłabione. Dotyczy to m.in. koncentracji i pamięci - dodaje prof. Emilka Łojek.

Sprawdź także:

W teście przeprowadzonym w Icahn School of Medicine wzięło udział 740 ochotników w wieku od 38 do 59 lat, którzy średnio 7,6 miesięcy wcześniej zachorowali na Covid-19. Badania obejmowały m.in. koncentrację, pamięć roboczą (tzw. utrzymywanie informacji potrzebnych do wykonania bieżącego zadania), funkcje wykonawcze i różne aspekty działania mowy. Największe ubytki zauważono w prędkości przetwarzania informacji, płynności słownej i w zapamiętywaniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Michał Włosowicz

Data emisji: 26.11.2021 

Godzina emisji: 12.30

kul

Czytaj także

Prezes fundacji "Twarze depresji": nieleczona depresja obniża skuteczność walki z innymi chorobami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 21:10
- W tej edycji chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że depresja może towarzyszyć innych chorobom somatycznym, tzn. w co drugim przypadku osoby zmagającej się z przewlekłym bólem również może pojawić się depresja, i w co trzecim przypadku osoby walczącej z rakiem również, podobnie jak w przypadku co piątej osoby chorującej na serce - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska (psycholog, prezes fundacji Twarze Depresji).  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wariant Delta Plus - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Po wariancie Delta przyszła kolej na Deltę Plus. Wirus jest już obecny na Wyspach Brytyjskich i w Niemczech. Pierwsze przypadki zakażenia odnotowano także w Polsce. 
rozwiń zwiń