Chip w mózgu? Elon Musk i jego rewolucyjny projekt

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 09:40
Elon Musk po raz kolejny zadziwia świat. Za sprawą projektu jego firmy Neuralink chip w mózgu jest już faktem. Biznesmen ogłosił światu, że sukcesem zakończyła się operacja wszczepienia pierwszego implantu do mózgu człowieka. 
Chip w mózgu jest już faktem. Elon Musk ogłosił, że operacja zakończyła się sukcesem, a pacjent dochodzi do siebie
Chip w mózgu jest już faktem. Elon Musk ogłosił, że operacja zakończyła się sukcesem, a pacjent dochodzi do siebieFoto: shutterstock/Who is Danny
  • Elon Musk poinformował, że operacja wszczepienia implantu do mózgu człowieka zakończyła się sukcesem.
  • Chip w mózgu ma pomóc m.in. osobom z urazami sterować telefonem i komputerem za pomocą myśli.
  • Implanty Neuralink mają także stymulować wygaszone obszary mózgu i łagodzić niepełnosprawności.
  • Według relacji operacja wszczepienia przebiegła sprawnie, a pacjent dochodzi do siebie. 

Elon Musk od lat zapowiadał, że planuje wszczepienie do ludzkiego mózgu chipa, który mógłby połączyć się z telefonem i komputerem. Niedawno ogłosił, że dopiął swego, a eksperyment firmy Neuralink zakończył się sukcesem. Według relacji operacja wszczepienia przebiegła sprawnie, a pacjent dochodzi do siebie.

Chip w mózgu - co wiadomo o próbie Neuralink?

Pierwszy projekt, do którego zostało stworzone urządzenie, nazywa się Telepatia. "Myśląc, można sterować telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem także prawie każdym urządzeniem" - czytamy w oświadczeniu.

- Niewiele wiemy, ponieważ więcej jest informacji w sferze medialnej niż w rzeczywistej. Będzie to jakiś interfejs, który łączy włókna nerwowe z elektroniką, dzięki któremu będzie możliwość przesyłania informacji w jedną, a być może i w obie strony - mówi Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej. - Zatem to mózg będzie w stanie wygenerować jakiś kontent, który wywrze wpływ na elektronikę. Być może jednak zadziała to także w drugą stronę, czyli komputer przekaże coś bezpośrednio mózgowi.

 


Nauka jak w "Matrixie"

Na razie nie wiadomo do końca, jak działa rozwiązanie, wszyscy czekają na wypowiedź pacjenta. Chociaż brzmi to jak dobre science-fiction, a w założeniu projekt ma pomagać m.in. osobom po urazach za pomocą myśli obsługiwać telefony i komputery, to wszyscy fantazjują, jak można wykorzystać połączenie człowiek-urządzenie.

Jednym z tropów jest wykorzystanie takiego implantu jako pomocy studentom w zaliczaniu kolejnych egzaminów. - Jeśli to działa, to wyobrażam sobie, że taki chip mógłby zastąpić wszystkie ściągi świata. To taki święty Graal każdego studenta. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w stanie cały semestr balować, a następnie tuż przed sesją dokonać downloadu danych, załadowania informacji i jesteśmy mistrzami w danej dziedzinie - mówi rozmówca Szymona Majchrzaka. - Tak jak główny bohater filmu "Matrix”. Neo podłączony do specjalnego komputera w ciągu kilku chwil nauczył się kung fu i był w stanie walczyć z największymi mistrzami. Studentom nie życzymy, żeby musieli walczyć, ale myślę, że podczas sesji takie rozwiązanie byłoby bardziej niż pożądane.

Zobacz także:


Studenci o rozwiązaniu firmy Neuralink

O zdanie zapytaliśmy samych zainteresowanych. - Studiowanie jest ważne mimo wszystko. Ściąganie jest po to, żeby zdać te gorsze przedmioty. Jednak trzeba się uczyć tego, co się chce - mówi jeden ze studentów. - Gdyby pojawiło się takie rozwiązanie, to uważam, że zadania wyglądałyby wtedy inaczej. Nie wystarczyło, by wiedzieć, jaki jest wzór, tylko trzeba mieć wiedzę, jak to przełożyć.

- W rzeczywistości, czy studenci nauczą się większej czy mniejszej porcji wiedzy, to nie jest istotne. Pytanie co z nią zrobią? Czy będą w stanie wyciągać wnioski i na tej podstawie podejmować decyzje? - zwraca uwagę Bartosz Walter. - Tego od nich oczekujemy, więc myślę, że chip nie stanowi tak naprawdę zagrożenia.


Posłuchaj
03:36 CZWORKA/pierwsze słyszę - chipy w mózgu 08.02.2024.mp3 Elon Musk i operacja wszczepienia implantu do mózgu człowieka (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 7.02.2024 

Godzina emisji: 8.45

aw/kormp


Czytaj także

Sztuczna inteligencja. Czy będziemy mieć robotycznych asystentów?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 10:50
Bill Gates w internecie wieszczy "koniec znanego nam świata". Według byłego szefa i założyciela Microsoftu, wielu z nas straci pracę, ale będziemy posiadać osobistych asystentów AI. Sprawdzamy jak to może wyglądać w epoce sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w muzyce. Producent Wojtek Urbański o współpracy z AI

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 10:30
- Odnoszę wrażenie, że sztuczna inteligencja jest "lepsza" niż człowiek. W tym sensie, że sama w sobie nie jest groźna. Bardziej obawiam się tego, w jaki sposób my, ludzie, będziemy z niej korzystać - mówi Wojtek Urbański, muzyk i współtwórca projektu Dyspensa.AI.
rozwiń zwiń