Euro Vibe: kto, gdzie i jak może głosować w wyborach do europarlamentu?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 20:00
6 czerwca rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie głosować w najbliższą niedzielę - 9 czerwca. W kolejnej odsłonie cyklu Euro Vibe sprawdziliśmy, kto może głosować, jak i gdzie. I kto policzy nasze głosy. 
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwcaFoto: olrat/Shutterstock
  • 9 czerwca w Polsce odbędą wybory do Parlamentu Europejskiego.
  • Polacy wybiorą 53 z 720 europosłów. 
  • W cyklu Euro Vibe podpowiadamy, jak to zrobić i dlaczego tak ważny jest udział w wyborach do PE.
  • Głosujemy na osobę, nie na partię.
  • Przy nazwisku naszej kandydatki lub kandydata stawiamy krzyżyk.
  • Jeśli głosujemy w miejscu, w którym nie jesteśmy zameldowani, musimy dopisać się do listy wyborców albo pobrać odpowiednie zaświadczenie. 
  • Myślę, że we wtorek 11 czerwca 2024 roku poznamy nazwiska nowych europosłanek i europosłów - mówi dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Witold Jurasz.

Wszystko o głosowaniu - kto może głosować, jak i gdzie?

W swojej formie niedzielne wybory nie będą się różnić od wyborów do Sejmu i Senatu, czy wyborów prezydenckich.  - Znajdujemy swoją najbliższą obwodową komisję wyborczą, idziemy tam, dostajemy listy kandydatów i głosujemy na jedną osobę stawiając krzyżyk przy jej nazwisku - mówi dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Witold Jurasz. - Udział w wyborach może wziąć obywatelki i obywatele Unii Europejskiej.

- Każda osoba, która w dniu wyborów, czyli 9 czerwca, skończy 19 lat, jest dodawana do spisu wyborców z urzędu, a urząd dostaje te informacje na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały - wyjaśnia wolontariuszka programu Parlamentu Europejskiego wspólnie.eu Inga Sobierajska. - Jeśli na tę chwilę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie możemy zagłosować, to takie informacje znajdziemy w aplikacji mObywatel. Jeśli natomiast wiemy, że 9 czerwca nie będzie nas w miejscu zameldowania, to mamy dwie możliwości.

Posłuchaj
12:05 CZWÓRKA Czworka do piatej - euro vibe 04.05.2024.mp3 Wybory do Parlamentu Europejskiego - sprawdź gdzie i jak głosować (Czwórka do piątej/Czwórka)
  • Pobieramy zaświadczenie o prawie do głosowania i składamy go w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Wniosek możemy złożyć pisemnie lub elektronicznie, a z zaświadczenie, że to zrobiliśmy, możemy głosować w dowolnym obwodzie na terenie całego kraju.
  • Możemy też złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu, w którym wiemy, że będziemy chcieli zagłosować. Trzeba jednak to zrobić maksymalnie 5 dni przed rozpoczęciem wyborów. 

- Polecam aplikację mObywatel, w której te formalności zajmują niecałą minutę - dodaje Inga Sobierajska.

Euro Vibe. Wybieram Europę - na żywo od 3 do 7 czerwca w Czwórce o godz. 16.30 Euro Vibe. Wybieram Europę - na żywo od 3 do 7 czerwca w Czwórce o godz. 16.30

Jak głosować, jeśli jesteśmy w innym kraju?

Głosować można w najdalszych zakątkach świata: na Antypodach i w Ameryce Południowej. Każdy obywatel i obywatelka Polski może oddać swój głos wszędzie tam, gdzie jest dostęp do polskiej placówki dyplomatycznej.

- Kilka tygodni temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło kampanię informacyjną, w ramach której wszystkie polskie ambasady na swoich profilach społecznościowych umieściły krótką animację, jak to zrobić - tłumaczy Witold Jurasz. - Warto jednak nieco wcześniej zainteresować się tą sprawą, bo być może potrzebna będzie dodatkowa rejestracja.  

- Żeby oddać głos zagranicą też należy dopisać się do listy wyborców, tym razem prowadzonej przez właściwego, terytorialnego konsula. Jest to dokładnie taki sam wniosek, jak w przypadku mObywatela, podajemy w nim miejsce, w którym chcemy zostać dopisani, ale musimy to zrobić najpóźniej 5 dni przed wyborami  - mówi Inga Sobierajska.  

Zobacz także:

Jak głosują obywatele UE przebywający w Polsce?

- Jeśli osoba jest obywatelem Unii Europejskiej i jest zameldowana na pobyt stały w Polsce, to jest także wpisana do spisu wyborców. Jeśli natomiast jest to studentka czy student z Erasmusa, to musi sam się do listy dopisać - wyjaśnia rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Robi to drogą elektroniczną czy też pisemną i na 5 dni przed wyborami przedkłada ten wniosek w danym urzędzie. Głosowanie korespondencyjne przewiduje 14 państw UE, w tym Polska.  

Wykorzystaj swój głos, by inni nie zdecydowali za Ciebie. Wybory europejskie 9 czerwca 2024 roku / Parlament Europejski w Polsce

Kto liczy głosy i kiedy poznamy wyniki wyborów?

- Za przeprowadzenie wyborów do europarlamentu i za policzenie głosów odpowiada Państwowa Komisja Wyborcza wspólnie z Krajowym Biurem Wyborczym. To te organy powiadamiają Parlament Europejski o oficjalnych wynikach wyborów - dodaje dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Witold Jurasz. - Myślę, że we wtorek 11 czerwca 2024 roku poznamy nazwiska nowych europosłanek i europosłów.

Jędrzej Rosiewicz i Weronika Puszkar opowiadają o wyborach do Parlamentu Europejskiego w cyklu Euro Vibe. Jędrzej Rosiewicz i Weronika Puszkar opowiadają o wyborach do Parlamentu Europejskiego w cyklu Euro Vibe.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Inga Sobierajska (wolontariuszka programu Parlamentu Europejskiego), Witold Jurasz (dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce)

Data emisji: 04.06.2024

Godzina emisji: 16.30

kul