Polskie Radio
Section05
parlament ue

Elżbieta Witek pojedzie na granicę polsko-ukraińską. Towarzyszyć jej będą przewodniczące parlamentów innych krajów UE

Marszałek Sejm Elżbieta Witek wraz z innymi kobietami, przewodniczącymi parlamentów państw Unii Europejskiej, uda się w środę na granicę polsko-ukraińską. W planach są także wizyty w jednym z punktów recepcyjnych i w centrum pomocy humanitarnej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 granica Elżbieta Witek serwis wschodni polityka Sejm parlament ue

Parlament Europejski wybierze dziś nowego przewodniczącego. Wśród kandydatów jeden Polak

Parlament Europejski zagłosuje dziś na nowego przewodniczącego. Największe szanse na zdobycie ponad połowy głosów ma przedstawicielka chadeków, maltańska polityk Roberta Metsola. Wśród kandydatów jest też jeden Polak - zgłoszony przez konserwatystów europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Kosma Złotowski. O fotel przewodniczącego powalczą również przedstawicielka zielonych, Alice Kuhnke oraz polityk Lewicy, Sira Rego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Parlament Europejski parlament ue

Europosłowie omówią sytuację wokół Ukrainy. Ponadto debata o rynkach cyfrowych

Sytuacja na granicy ukraińskiej zostanie dziś omówiona przez europosłów w Strasburgu. Deputowani będą również dyskutować o terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję. W porządku obrad Parlamentu Europejskiego znalazła się również debata na temat aktu o rynkach cyfrowych  - ma przeciwdziałać nieuczciwym praktykom ze strony amerykańskich gigantów informatycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europarlament Parlament Europejski parlament ue Unia Europejska Rosja Ukraina

"To kabaret". Jarosław Sellin o odmówieniu premierowi udziału w debacie PE

- To jest kabaret, jeżeli chce się debatować nad sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, a odmawia się w tej debacie polskiemu premierowi. To z kim rozmawiać o tym, jeśli nie z polskim premierem? - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Stanisław Janecki ŚWIAT Mateusz Morawiecki Europa Parlament Europejski parlament ue debata polityka kryzys kryzys migracyjny migracja granica

"Starcie na trzech płaszczyznach". Prof. Żurawski vel Grajewski o sporze Polski z UE

- Mamy do czynienia ze starciem na trzech płaszczyznach: ze sporem instytucjonalnym, ideologicznym i finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Polityka zagraniczna Polski Antoni Opaliński Bruksela Parlament Europejski prawo parlament ue Europarlament Trybunał Konstytucyjny fundusze unijne fundusze europejskie fundusze eu

Europarlament pozwie Komisję Europejską. Powodem mechanizm warunkowości

Parlament Europejskiej pozwie Komisję Europejską za to, że instytucja ta nie stosuje mechanizmu warunkowości. Chodzi o przepisy, które umożliwiają powiązanie wypłaty środków unijnych z oceną stanu rządów prawa. Informację o przygotowaniu pozwu w tej sprawie przekazał dziś przewodniczący europarlamentu David Sassoli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie fundusze eu Parlament Europejski parlament ue Komisja Europejska pieniądze polityka Strasburg

Śledztwo ws. europosłów na szubienicy umorzone. S. Kaleta: prawo jest jasne

Sebastian Kaleta odniósł się do umorzenia śledztwa ws. manifestacji, na której powieszono na szubienicach zdjęcia europosłów. - Prawo karne jest bardzo jasne, a oczekiwania polityczne często wykraczają poza to, co jest w prawie karnym - powiedział wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Europarlament Parlament Europejski parlament ue prawo Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości

Elżbieta Kruk: UE musi wrócić do korzeni, które ją budowały

- Unię Europejską należy zmieniać, ona musi wrócić do korzeni klasycznych, greckich, rzymskich i chrześcijańskich, które budowały ją przez wieki - powiedziała w sobotę na konwencji regionalnej PiS liderka lubelskiej listy tej partii do PE Elżbieta Kruk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Prawo i Sprawiedliwość konwencja PiS w Lublinie Unia Europejska Parlament Europejski parlament ue wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 Europarlament Elżbieta Kruk

7x24. Kontrowersje wokół ACTA2. Komentarze polityków

Parlament Europejski poparł dyrektywę o prawach autorskich, która w założeniu ma nałożyć na strony internetowe obowiązek przeciwdziałania piractwu internetowemu. Do kontrowersji wokół ACTA2 w Polskim Radiu 24 odnieśli się politycy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Acta 2 acta Unia Europejska Europa Europarlament Parlament Europejski parlament ue polityka prawa autorskie Prawo i Sprawiedliwość PiS Ryszard Czarnecki Platforma Obywatelska Grzegorz Napieralski Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj PSL Polskie Stronnictwo Ludowe Marek Sawicki Zbigniew Gryglas Porozumienie Jarosława Gowina kancelaria prezydenta