Polskie Radio
Section05

parlament ue

Euro Vibe. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kogo wybieramy?

9 czerwca będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, jednego z organów Unii Europejskiej. Na pięcioletnią kadencję Polacy wybiorą 53 europosłów. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce przygotowaliśmy europejski niezbędnik przedwyborczy. Codziennie (do piątku 24 maja) po godzinie 17.00 zapraszamy na Euro Vibe, który prowadzą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Jędrzej Rosiewicz Roberta Metsola Ursula von der Leyen Parlament Europejski Unia Europejska Marta Witkowska

Jacek Saryusz-Wolski będzie walczył o najważniejsze stanowisko w UE. "Kandydatura bardzo dobra"

Z nieoficjalnych informacji wynika, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski będzie kandydatem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na stanowisko szefa Komisji Europejskiej - czytamy we wtorkowej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament Jacek Saryusz-Wolski Bruksela polityka wybory do Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska

Zjazd grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Warszawie. Błaszczak: będzie dotyczył zmian w traktatach UE

- W styczniu 2024 r. w Polsce odbędzie się zjazd z udziałem polityków z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To wydarzenie, które poprzedzi spotkanie natury programowej - powiedział w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Jarosław Kaczyński polityka Parlament Europejski Unia Europejska Europarlament Prawo i Sprawiedliwość PiS Warszawa Mazowsze

Senator PiS: zmiany traktatów UE prowadzą do wykluczenia USA z teatru europejskiego

- Wykluczenie przez eurokratów Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z teatru europejskiego - do czego sprowadzają się zmiany w unijnych traktatach - może doprowadzić w nieodległej perspektywie do powrotu polityki resetu z Rosją - ostrzega senator PiS Włodzimierz Bernacki w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS Sejm Unia Europejska Parlament Europejski legislacja Paweł Zieliński Stany Zjednoczone USA Bruksela Europarlament polityka

Jacek Saryusz-Wolski ostrzega przed landyzacją UE: państwa członkowskie będą wasalami, Niemcy zaś hegemonem

- Zmiana unijnych traktatów przewiduje masowy transfer kompetencji na szczebel UE i odebranie tych kompetencji państwom członkowskim w takich dziedzinach, jak m.in. polityka zagraniczna, obronna i bezpieczeństwo - powiedział w Telewizji Republika eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament Jacek Saryusz-Wolski Bruksela

Parlament Europejski wybierze dziś nowego przewodniczącego. Wśród kandydatów jeden Polak

Parlament Europejski zagłosuje dziś na nowego przewodniczącego. Największe szanse na zdobycie ponad połowy głosów ma przedstawicielka chadeków, maltańska polityk Roberta Metsola. Wśród kandydatów jest też jeden Polak - zgłoszony przez konserwatystów europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Kosma Złotowski. O fotel przewodniczącego powalczą również przedstawicielka zielonych, Alice Kuhnke oraz polityk Lewicy, Sira Rego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Parlament Europejski

Europosłowie omówią sytuację wokół Ukrainy. Ponadto debata o rynkach cyfrowych

Sytuacja na granicy ukraińskiej zostanie dziś omówiona przez europosłów w Strasburgu. Deputowani będą również dyskutować o terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję. W porządku obrad Parlamentu Europejskiego znalazła się również debata na temat aktu o rynkach cyfrowych  - ma przeciwdziałać nieuczciwym praktykom ze strony amerykańskich gigantów informatycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europarlament Parlament Europejski Unia Europejska Rosja Ukraina

"To kabaret". Jarosław Sellin o odmówieniu premierowi udziału w debacie PE

- To jest kabaret, jeżeli chce się debatować nad sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, a odmawia się w tej debacie polskiemu premierowi. To z kim rozmawiać o tym, jeśli nie z polskim premierem? - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Stanisław Janecki ŚWIAT Mateusz Morawiecki Europa Parlament Europejski debata polityka kryzys kryzys migracyjny migracja granica

"Starcie na trzech płaszczyznach". Prof. Żurawski vel Grajewski o sporze Polski z UE

- Mamy do czynienia ze starciem na trzech płaszczyznach: ze sporem instytucjonalnym, ideologicznym i finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Polityka zagraniczna Polski Antoni Opaliński Bruksela Parlament Europejski prawo Europarlament Trybunał Konstytucyjny fundusze unijne fundusze europejskie fundusze eu