"Nauka to podróż w przyszłość". Co dzieje się na Festiwalu Nauki?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 17:50
Pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie odbył się w 1997 roku. Trwał dwa dni, w czasie których zorganizowano 72 spotkania. W tym roku impreza odbywa się po raz 27., a w jej programie znalazło się 357 spotkań podzielonych na różne kategorie. 
Pod jakimi warunkami byłoby możliwe życie na Marsie?
Pod jakimi warunkami byłoby możliwe życie na Marsie? Foto: Shutterstoc.com
  • Festiwal Nauki w Warszawie prezentuje pracę naukowców i ich osiągnięcia w różnych dyscyplinach naukowych - od fizyki, poprzez biologię, archeologię, po filozofię czy historię sztuki.
  • Hasło 27. Festiwalu Nauki brzmi: "Nauka to podróż w przyszłość", a patronem wydarzenia jest Paweł Edmund Strzelecki - polski podróżnik, badacz i odkrywca.
  • Nowościami tegorocznej odsłony są "Dni nauki" na trzech warszawskich uczelniach - w Akademii Leona Koźmińskiego, na Uniwersytecie SWPS i Uniwersytecie Warszawskim oraz cykl spotkań "Wieczór z nauką".

Nauka jest dla wszystkich

Program tegorocznego Festiwalu Nauki podzielony jest na trzy części: program lekcji, program spotkań oraz wystawy w różnych segmentach wiekowych - m.in. dla dzieci oraz dla młodzieży i studentów. - Wśród naszych gości są osoby, które najpierw na festiwal przychodziły ze swoimi rodzicami, potem z kolegami, a teraz same przyprowadzają swoje dzieci. Z myślą o nich zorganizowaliśmy spotkanie "Zagadki dla młodszych i starszych", w którym można wziąć udział nawet z dwulatkiem - opowiadała w Czwórce dr Zuzanna Toeplitz, dyrektor festiwalu. - Chcemy nakłonić ludzi do tego, żeby się uczyli także po zakończeniu edukacji.

Jak działa wątroba i czy polecimy na Marsa?

To jedno z największych wydarzeń edukacyjnych w naszym kraju - przekonuje dr Zuzanna Toeplitz. - Na naszej imprezie każdy ma szansę obcować z nauką. Oczywiście przy konkretnych wydarzeniach podajemy grupę wiekową, do której są one adresowane, ale tak naprawdę zależy nam na udowodnieniu, że nauka jest dla wszystkich. Uczestnicy tegorocznej odsłony mają szansę dowiedzieć się jak działa wątroba, czy polecimy na Marsa i  jak zmienia się humor pod wpływem mediów społecznościowych.  

Posłuchaj
03:51 CZWÓRKA Czwórka do piatej - festiwal nauki 18.09.2023.mp3 "Nauka to podróż w przyszłość” - relacja z 27. Festiwalu Nauki (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Jak przygotować naturalną kulę do kąpieli?

Reporter Czwórki Jędrzej Rosiewicz wybrał się na Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i sprawdził, jak przygotować naturalną kulę do kąpieli. - Potrzebne nam będą soda i kwasek cytrynowy w proporcjach dwa do jednego. Możemy do tego dodać też różnego rodzaju oleje. Mieszamy składniki i kula jest gotowa - opowiadają studentki chemii. - To jest prosty przepis, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy festiwalu robią kule kokosowe albo z dodatkiem płatków róży.  

Sprawdź też:

Nie suche fakty, tylko pasja. Tak trzeba mówić o nauce

Rozmówcy Jędrzeja Rosiewicza przyznają, że nauka jest fascynująca, zwłaszcza jeśli mówi o niej ktoś, kto się nią fascynuje. Afestiwalowe spotkania prowadzą osoby, które poza dorobkiem naukowym cechuje także zdolność objaśniania złożonych kwestii w sposób zrozumiały i przejrzysty. Debaty i warsztaty odbywają się tam, gdzie pracują naukowcy: w  laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Wiele spotkań polega na aktywnym udziale w doświadczeniach i obserwacji zjawisk za pomocą naukowych metod i instrumentów.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 15.15

kul