Sztuczna inteligencja w polskiej szkole - dla nauczycieli i dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 20:40
Eksplozja popularności sztucznej inteligencji to kwestia ostatnich miesięcy, niemniej jednak ten temat jest obecny w polskiej szkole już od jakieś czasu. - Wielu nauczycieli wykorzystywało ją wcześniej i będzie korzystać z niej teraz. Naszym zadaniem jest pomóc im w tej pracy - mówi Michał Przymusiński, przewodniczący Rady ds. AI przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. 
Najbardziej nużące części pracy zarówno nauczyciela, jak i ucznia mogą być przez AI realizowane błyskawicznie i bez wysiłku. Sztuczna inteligencja umożliwia pracę na wyższym poziomie - przekonuje Michał Przymusiński. (zdj. ilustracyjne)
Najbardziej nużące części pracy zarówno nauczyciela, jak i ucznia mogą być przez AI realizowane błyskawicznie i bez wysiłku. Sztuczna inteligencja umożliwia pracę na wyższym poziomie - przekonuje Michał Przymusiński. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/LookerStudio
  • AI w edukacji to zespół ekspertów, który zajmuje się sztuczną inteligencją w polskiej edukacji.
  • Sztuczna inteligencja może ułatwić pracę nauczycielom i uczniom, pod warunkiem, że będzie właściwie wykorzystana.
  • Dzięki algorytmom nauczyciele mogą pracować na wyższym poziomie. Dla uczniów ChatGPT może być wsparciem w pogłębianiu wiedzy.
  • Sztuczna inteligencja odgrywa ważną rolę w edukacji osób z niepełnosprawnościami. - To narzędzie otwiera przed nimi nowy świat - podkreśla Michał Przymusiński.

"Sztuczna inteligencja to praca na wyższym poziomie"

Grupę roboczą Ministerstwa Edukacji i Nauki tworzą przedstawiciele m.in. Microsoft dla Edukacji i Google oraz eksperci edukacyjni z uczelni wyższych w Polsce - w tym z Akademii Leona Koźmińskiego i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Ustalili oni plan pracy nad tworzeniem materiałów AI w edukacji. - Jest wiele obszarów w pracy nauczyciela, w której sztuczna inteligencja może być niezwykle przydatna. To może być narzędzie do przygotowania pewnego materiału, do szybkiego znalezienia źródeł, które potem należy pogłębić - wymienia rozmówca Mateusza Kulika. - Śmiało mogę powiedzieć, że te najbardziej nużące części pracy zarówno nauczyciela, jak i ucznia mogą być przez AI realizowane błyskawicznie i bez wysiłku. Sztuczna inteligencja umożliwia pracę na wyższym poziomie.

Posłuchaj
11:09 CZWÓRKA Reset - AI 04.09.2023.mp3 Sztuczna inteligencja w szkole - korzyści i zagrożenia (Reset/Czwórka)

ChatGPT jako przedłużenie kompetencji nauczyciela

Na horyzoncie pojawia się jednak nowe zagadnienie - koncepcja spersonalizowanego partnera, wsparcia ucznia. - ChatGPT może stać się przedłużeniem kompetencji nauczyciela, bo jest w stanie udzielać odpowiedzi na szczegółowe pytania. Nauczyciel posiada większą wiedzę w danej dziedzinie. Chat staje się partnerem do rozmowy - oczytanym wszechstronnie, ale na płytkim poziomie - podkreśla Michał Przymusiński.

Czy sztuczna inteligencja wkrótce zastąpi człowieka? Czy sztuczna inteligencja wkrótce zastąpi człowieka?

- W przypadku nowych technologii jest tak, że młodsi użytkownicy, którzy urodzili się w cyfrowej rzeczywistości, bardzo sprawnie korzystają z tych narzędzi. Zwłaszcza że jest to dla nich duże ułatwienie przy wykonywaniu niektórych zadań  - przyznaje gość Czwórki. - Chciałbym jednak wierzyć, że sztuczną inteligencję wykorzystywali nie tyle do pisania prac, ile traktowali ją jako narzędzie, które lepiej pozwala zapoznać się z danym tematem, żeby wysnuć kreatywne, autorskie wnioski.

Sprawdź też:

AI w edukacji - strumienie działań

- Jako zespół AI w edukacji mamy przed sobą trzy duże strumienie działań. Pierwszy strumień to zaopiekowanie się pewnym dyskomfortem nauczycieli, którzy nie są w stanie jednoznacznie określić, czy dana praca została wygenerowana przez sztuczną inteligencję, czy napisana przez ucznia - wyjaśnia Michał Przymusiński. - Drugi obszar to adresowanie rynku pracy, czyli przygotowanie uczniów, którzy dziś rozpoczynają edukację, do wymogów świata, w którym AI będzie obecna na szeroką skalę. Trzecia kwestia dotyczy roli, jaką sztuczna inteligencja odgrywa w edukacji osób z niepełnosprawnościami. Dla nich AI otwiera zupełnie nowy świat. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Michał Przymusiński (zastępca dyrektora ds. cyfryzacji edukacji i nauki w Instytucie Badań Edukacyjnych, przewodniczący Rady ds. AI przy Ministerstwie Edukacji i Nauki) 

Data emisji: 04.09.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompetencje na miarę XXI wieku. Biznes i zarządzanie w szkole

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 19:10
Biznes i zarządzanie to nowy przedmiot, który pojawi się w szkołach ponadpodstawowych we wrześniu 2023 roku. Dzięki niemu uczniowie zdobędą praktyczne kompetencje. 
rozwiń zwiń