"Playlista neurobiologów". Jaką muzykę lubi nasz mózg?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 16:40
Bez muzyki, życie byłoby nudne i smutne, bo jak twierdzą naukowcy, nic tak nie poprawia nastroju, jak ulubiona piosenka. Pytanie tylko, czy nasze upodobania idzie w parze z upodobaniami mózgu. Bo jak się okazuje, on też ma swoje ulubione melodie.
Muzyka na dobry nastrój. Naukowcy już wiedzą, które piosenki lubi mózg człowieka (zdj. ilustracyjne)
Muzyka na dobry nastrój. Naukowcy już wiedzą, które piosenki lubi mózg człowieka (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Orla
  • Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale wpływa także na nasz mózg. 
  • Zdaniem naukowców, utwory takich artystów jak SZA, Post Malone czy Miles Davis poprawiają nastrój człowieka. 
  • Jeśli natomiast chcemy poprawić nastrój i koncentracje powinniśmy słuchać ABBA, Macy Grey, i Jamiroquaia.

Playlista neurobiologów - czego słuchać na dobry nastrój?

Międzynarodowy zespół neurobiologów stworzył playlistę, która ma na celu poprawę nastroju słuchacza. Przy jej stworzeniu pomogła im nauka. Stojąca na czele projektu doktor Indre Viskontas z Uniwesytetu w San Francisco twierdzi, że dobór muzyki może wywołać u słuchaczy psychologiczno-emocjonalną reakcję napędzaną przez dopaminę. Wśród "objawów" są m.in. fale gorąca, dreszcze i włosy jeżące się na karku. Playlista zatytułowana "Now That’s What I Call Dopamine Daydreams" zawiera 15 utworów, w tym piosenki takich artystów jak: SZA, Post Malone, Miles Davis czy The Velvet Underground.

- Wszystkie bodźce dźwiękowe są przetwarzane przez nasz mózg. A w przypadku muzyki dopiero  wyciągnięcie lini melodycznej i rytmu oraz dołożenie do tego wspomnień może powodować konkretne odczucia - wyjaśnia dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

Dlaczego lubimy piosenki, które dobrze znamy?

To, jakie wrażenia zostaną po usłyszeniu danego utworu, zależy od osoby. Duży wpływ na nasze preferencje ma to, z jaką muzyką dorastaliśmy. - Cytując bohatera filmu "Rejs": lubimy te piosenki, które już znamy. I rzeczywiście tak jest. Żeby muzyka wywołała w nas pozytywne odczucia, to ona musi w jakiś sposób poruszyć nasze emocje - wyjaśnia naukowiec. - To może być ogólna tendencja do preferowania jakiś dźwięków, która jest jednak trudna do wykrycia u człowieka, albo tzw. „narzut kulturowy”, czyli to, czego uczymy się słuchać w ciągu naszego życia. Słuchanie tych samych piosenek jest jak podróż w czasie - cofamy się do przyjemnych zdarzeń, z którymi kojarzy nam się dany utwór.

Posłuchaj
05:04 CZWÓRKA Czwórka do piatej - muzyka 14.09.2023.mp3 Jakiej muzyki słuchać, żeby mieć lepszy nastrój? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Muzyka "ciarkotwórcza"

W programach muzycznych jurorzy często mówią, że mieli "ciarki" po występie uczestnika. I z biologicznego punktu widzenia jest to możliwe. - Korelaty fizjologiczne, czyli reakcje układu współczulnego i przywspółczulnego, można mierzyć. A jedną z nich jest powstawanie tzw. "ciarek" czy stawania włosów na ręku - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. Możemy zmierzyć też potliwość rąk, napięcie mięśniowe oraz to, co dzieje się w mózgu, podczas słuchania muzyki. - Jest to możliwe dzięki technice funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, która bada przepływ krwi w pewnych strukturach mózgowych, co pozwala nam wnioskować o pewnych preferencjach preferencjach bądź ich braku - dodaje dr Boguszewski. - Reakcje fizjologiczne są dużo trudniejsze do ukrycia i można w nich odnaleźć nasze prawdziwe nastawienie do muzyki. 

Sprawdź też:

Jamiroquai na lepsza pamięć i koncentrację

To nie jedyne badania dotyczące wpływu muzyki na nasz nastrój. Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Tsukuba sprawdzili, jak muzyka działa na funkcje wykonawcze mózgu uwzględniając umiejętność planowania, skupienia uwagi, wielozadaniowość i zapamiętywanie. Okazało się, że "muzyka z groovem", czyli utwory takich wykonawców jak m.in.: ABBA, Macy Grey, Jamiroquai, Modjo i Bee Gees w stopniu znaczącym poprawia wydajność mózgu w zakresie zapamiętywania, koncentracji i wielozadaniowości.

Jamiroquai - Virtual Insanity (Official Video) | Jamiroquai Official

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.09.2023

Godzina emisji: 15.10

kul

Czytaj także

"Wszystko gra?" - kultura na poprawę nastroju i na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 14:16
23 lutego 2023 roku, w Światowy Dzień Walki z Depresją, wystartowała kampania społeczna "Wszystko gra?". Jej celem jest zachęcenie Polek i Polaków do korzystania z oferty kulturalnej jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia koncertowa. Jak oddać emocje tysięcy fanów?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 12:00
Są najbliżej gwiazd i mają dostęp do miejsc, do których zwykli uczestnicy imprez nie mogą wchodzić. Nic więc dziwnego, że o pracy fotografa na festiwalach muzycznych marzy wielu. - Czasami jedno dobre zdjęcie potrafi "ciągnąć się" za muzykiem czy zespołem przez całe życie. Ta świadomość mobilizuje mnie do pracy - mówi fotograf Bartek Muracki. 
rozwiń zwiń