Portfel cyfrowy kontra portmonetka. "Kończy się czas gotówki"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 16:40
Tradycyjna portmonetka w XXI roku przeszła radykalną zmianę i stała się   portfelem cyfrowym. - Choć gotówka nadal ma ogromną wartość, to zaczyna się jej zmierzch - mówi finansista Kamil Rafał Gancarz.
Gotówka ma ogromną wartość, ale jest wypierana przez wirtualne pieniądze - przekonuje finansista Kamil Rafał Gancarz.
Gotówka ma ogromną wartość, ale jest wypierana przez wirtualne pieniądze - przekonuje finansista Kamil Rafał Gancarz.Foto: Stokkete/shutterstock.com
  • Portfel cyfrowy to wirtualne konto z wirtualnymi pieniędzmi, danymi kart kredytowych oraz z mobilnymi wersjami dokumentów. 
  • Elektroniczne portfele mają dziś zasięg globalny i są obsługiwane w ponad 200 krajach.
  • Potencjalny problem z portfelem cyfrowym sprowadza się do hackowania.
  • Gotówka daje wolność, ale jej czas powoli kończy się.

Portfel cyfrowy - co to jest?

Portfel cyfrowy to wirtualne konto, za pomocą którego możliwe są nie tylko zapłata za zakupy, wpłata i wypłata środków. Elektroniczne portfele mają dziś zasięg globalny i są obsługiwane w ponad 200 krajach.

Jakie są zagrożenia związane z cyfrowym portfelem?

Potencjalny problem z portfelem cyfrowym sprowadza się do hackowania. - Jeżeli zgromadzimy na nim duże środki, to mamy dużo do stracenia - podkreśla gość Czwórki. - Jeżeli urządzenie będzie łatwo hackowane, tak, jak dziś są smartfony, to nikt nie będzie chciał z niego korzystać. Teraz - kiedy płacimy telefonem w sklepie czy w restauracji - za bezpieczeństwo transakcji odpowiadają wystawca karty i bank. W świecie cyfrowej gotówki, a zwłaszcza kryptowalut, nie ma nikogo, do kogo moglibyśmy się zwrócić o pomoc.

Płatność telefonem a transakcje przy użyciu wirtualnego portfela

Płatności za pomocą telefonu są w tej chwili najwygodniejszą formą dysponowania pieniędzmi. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie mamy "zaufanej trzeciej strony", czyli na przykład banku, który prowadzi nasz rachunek. - W takiej sytuacji mało kto zdecydowałby się na obracanie dużymi pieniędzmi. Dlatego potrzebny jest nam dobrze zabezpieczony zewnętrzny portfel - przekonuje rozmówca Marty Hoppe. - Korzystanie z niego może przypominać korzystanie z tradycyjnego portfela, ale to wszystko zależy od infrastruktury. Jeśli będą lokale usługowe oferujące taką możliwość, nic nie będzie stało na przeszkodzie.

Posłuchaj
19:48 CZWÓRKA Czwórka do piátej - portfel cyfrowy 27.10.2023.mp3 Portfel cyfrowy i waluta cyfrowa - co powinniśmy o tym wiedzieć? (Czwórka do piątej/Czwórka)

"Gotówka daje wolność". Ale już niedługo

- Cyfrowe waluty są bardziej namierzalne, automatycznie mogą być opodatkowane i ograniczone terytorialnie. Tymczasem tradycyjny portfel jest ostoją wolności - podkreśla Kamil Rafał Gancarz.

Sprawdź także:

Dziś wychodząc z domu - oprócz kluczy, portfela i telefonu - możemy też zabrać podpis kwalifikowany w postaci oddzielnego urządzenia, portfel kryptowalutowy i klucz sprzętowy do logowania się do stron internetowych. Być może wkrótce wszystko to zmieścimy w jednym urządzeniu.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Kamil Rafał Gancarz (finansista, prezes Polsko-Szwajcarskiego Strat-upu Technologicznego Bitfold AG)

Data emisji: 26.10.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Gdzie rosną pieniądze” ? Joanna Dymmel​ o dodatkowej gotówce ukrytej w zbędnych przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 15:09
Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu: w szafach ubrania, które mogliby nosić inni, na półkach wazony z PRL-u, na które polują kolekcjonerzy. To gotówka zamrożona w szufladach, pawlaczu i piwnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Edukacji Finansowej na GPW "to wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 16:42
Dzień Edukacji Finansowej - tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia wydarzenia organizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych. - Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie i online - mówi w Czwórce Alina Bączar, wiceprezes Fundacji GPW. - W dalszym ciągu można się zarejestrować i wziąć w nim udział. 
rozwiń zwiń