Kręgosłup - dlaczego boli i jak sobie z tym radzić?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 19:30
Długie siedzenie przed komputerem, scrollowanie w telefonie, brak aktywności fizycznej czy otyłość to najważniejsze powody bólu kręgosłupa. - Z badań wynika, że doświadczają go coraz młodsze osoby. Co więcej, rośnie grupa cierpiących na dyskopatię i dotyczy to pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia - mówi Kacper Zaborski, instruktor gimnastyki korekcyjnej. 
80 proc. bólu, który pojawia się między łopatkami, to kwestia źle ustawionej głowy. (zdj. ilustracyjne)
80 proc. bólu, który pojawia się między łopatkami, to kwestia źle ustawionej głowy. (zdj. ilustracyjne)Foto: Studio Romantic/Shutterstock.com
  • Zdaniem WHO siedzący tryb życia to czwarta przyczyna zgonów, których można by uniknąć. 
  • Najczęstszym problemem są bóle pleców, do tego dochodzi syndrom SMS-owej szyi.
  • Problemy z kręgosłupem występują u coraz młodszych osób. Część z nich doświadczyła już dyskopatii. 
  • Żeby zadbać o kręgosłup należy więcej się ruszać i pracować w odpowiednich warunkach. 
  • Żadna pozycja w której śpimy, nie jest dobra dla kręgosłupa.

Dlaczego bolą nas plecy?

Naukowcy twierdzą, że długie i częste siedzenie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 15 proc. WHO uznało je za 4. przyczynę zgonów, których można by uniknąć. Bez względu na to, w jakiej pozycji siedzimy, to narząd ruchu nie jest odżywiany. Nie ma żadnej pompy, nic się nie tłoczy, mięśnie są tak samo ustawione, a powierzchnie stawowe przypierane. W takiej sytuacji to tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się problem bólowy.

- Zapominamy o ściąganiu łopatek, o wykonywaniu innych ruchów. Na tym cierpi całe ciało, bezruch to zmora naszych czasów - przyznaje gość Czwórki. - W trakcie siedzenia uda przykurczają się z przodu, a to z kolei przyciąga biodra. Przez to zwiększa się lordoza odcinka lędźwiowego, która będzie zwiększać kifozę odcinka piersiowego i wyginać mocniej odcinek szyjny kręgosłupa.

Posłuchaj
16:00 CZWÓRKA Czworka do piatej - gimnastyka 30.11.2023.mp3 Jak siedzieć, by nie bolały nas plecy i w jakiej pozycji spać, żeby kręgosłup odpoczął? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Syndrom SMS-owej szyi

Bóle pleców to najczęstszy problem, z którym do gabinetów rehabilitacji przychodzą pacjenci - głównie pracownicy biurowi. Do tego dochodzi ból szyi. W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie życie bez smartfona. Tymczasem nieustanne pochylanie się nad ekranem może spowodować wiele problemów - w tym bóle kręgosłupa i syndrom SMS-owej szyi.


"Smartfonowa szyja" to efekt spędzania długich godzin przed ekranem telefonu komórkowego. "Smartfonowa szyja" to efekt spędzania długich godzin przed ekranem telefonu komórkowego.

- Przeciążenia w odcinku szyjnym kręgosłupa są niewyobrażalnie duże. Niektóre badania mówią nawet, że kiedy przeglądamy telefon, na głowie "leży" nam 30 kilogramów. To może skutkować bólami głowy, bólami między łopatkami i wpływać na całą mechanikę kręgosłupa - mówi ekspert.

Sprawdź też:

Dyskopatia - możesz nie czuć, że ją masz

Z najnowszych badań wynika, że rośnie odsetek osób przez 25. rokiem życia, które doświadczyły dyskopatii nawet o tym nie wiedząc. - Coś pękło w krążku, coś się wylało, nie było bólu, więc wszystko jest w porządku. Tymczasem dyskopatia stanowi początkowe stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Organizmy ludzi młodych szybko się regenerują więc ból wcale nie musi być odczuwalny. Ale z każdym następnym urazem jest coraz gorzej. 

Na czym siedzieć i jak spać?

- Zadbajmy o odpowiednie warunki w których pracujemy czy uczymy się - mówi Kacper Zaborski. Co może nam pomóc: 

  • odpowiednie krzesło - płaskie, bez oparcia
  • piłka gimnastyczna - dostosowana do wzrostu
  • stół, który służy do tego, by przy nim stać i pracować 

- Ważne jest też to, jak śpimy. I tutaj nie mam dobrej informacji, bo żadna pozycja nie jest dobra dla kręgosłupa. Najlepiej jednak jest spać na boku, z klasyczną poduszką, dzięki której głowa nie opada i jest przedłużeniem kręgosłupa. Jeśli śpimy na wznak, skorzystajmy z poduszki ortopedycznej, ale nie takiej "pofalowanej", tylko odpowiednio wyprofilowanej pod naszą głowę - dodaje gość Czwórki.   

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kacper Zaborski (instruktor gimnastyki korekcyjnej)

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 14.15

kul/ans