Syndrom SMS-owej szyi. Epidemia, która opanowała cały świat

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 15:40
W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie życie bez smartfona. Tymczasem nieustanne pochylanie się nad ekranem może spowodować wiele problemów: przeciążenie wzroku, bóle kręgosłupa i syndrom SMS-owej szyi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Syda Productions
  • Nowe technologie narzucają nowe reguły, do których nasze ciało nie zdążyło się przyzwyczaić.
  • Siedzący tryb życia, a ostatnio także praca zdalna mają zdecydowanie niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
  • Często występującym zjawiskiem jest syndrom SMS-owej szyi. To efekt długiego wpatrywania się w ekran smartfona.

Zmieniły się warunki, w których pracujemy. Część z nas robi to w trybie zdalnym, najczęściej w domu. Zrezygnowaliśmy z komunikacji miejskiej na rzecz samochodu i coraz mniej chodzimy. W ten sposób funkcjonujemy już od ponad dwóch lat i nasze ciała muszą się do tego zaadaptować. Na razie jednak nie radzimy sobie z przeciążeniami karku i z bólem kręgosłupa  - uważa ortopeda dr Paweł Adamczyk.

Syndrom SMS-owej szyi

Każda zmiana położenia głowy od pionu zwiększa siłę jej nacisku na kark. Kiedy wyginamy głowę w przód o 15 stopni - to tak, jakby ciężar naszej głowy zwiększył się do 12 kg. Pochylenie jej o 60 stopni sprawia, że nasz kark musi radzić sobie z 27-kilowym obciążeniem. - Do tego dochodzą przykurcze zginaczy biodra i bardzo słaby gorset mięśniowy, co ma przełożenie na kwestie metaboliczne i kardiologiczne - wyjaśnia rozmówca Marty Hoppe. - Szeroko rozumiany siedzący tryb życia zdecydowanie niekorzystnie wpływa na nasze zdrowia. W trakcie siedzenia uda przykurczają się z przodu, a to z kolei przyciąga biodra. Przez to zwiększa się lordoza odcinka lędźwiowego, która będzie zwiększać kifozę odcinka piersiowego i wyginać mocniej odcinek szyjny kręgosłupa. Dlatego musimy zwracać większą uwagę na tzw. pozycję wyjściową. Sylwetka powinna być swobodna i prosta, głowa powinna być ustawiona w pozycji neutralnej, na pewno nie wysunięta do przodu, a broda lekko opuszczona tak, by kręgosłup znajdował się dokładnie w linii prostej.

Posłuchaj
11:27 CZWÓRKA Dajesz rade - kregoslup 02.02.2022.mp3 Jak w pandemii dbać o kręgosłup? (Dajesz radę/Czwórka)

W trakcie siedzenia utrzymuj ciało w ruchu

Żeby nasze ciało nie "zastało się", należy utrzymywać je w ruchu. - W ciągu dnia powinniśmy zapewnić sobie minimum godzinę dobrej jakościowo aktywności fizycznej. A jeśli już pracujemy na siedząco zmieniajmy często pozycję - podpowiada ekspert. - Mogą nam w tym pomóc odpowiednie urządzenia: blaty z regulowaną wysokością, siedziska albo klęczniki, które aktywizują kręgosłup w trakcie naszej pracy.  

Prawidłowa pozycja siedząca / Ergonomia pracy / Jak siedzieć, aby nie mieć bólu kręgosłupa? / FinityPL

Posłuchaj także:

Oko biurowe - co to jest?

Długotrwale wpatrywanie się w ekran smartfona wpływa nie tylko na naszą postawę, ale też na pracę całego organizmu, w tym także na wzrok.  Oko biurowe, inaczej nazywane okiem komputerowym, występuje u osób, które większość czasu spędzają przed ekranem cyfrowym. Uczucie podrażnienia, piasku czy suchości jest typowym objawem komputerowego widzenia.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Paweł Adamczyk (specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu)

Data emisji: 02.02.2022

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew to lek, którym możesz się podzielić

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:00
Krew to najcenniejsza substancja w organizmie człowieka. Nie da się jej wyprodukować, można się nią podzielić. Wystarczy 450 ml krwi, aby uratować życie aż trzem osobom. 
rozwiń zwiń