Polskie Radio
Section05
ruch

Kręgosłup - dlaczego boli i jak sobie z tym radzić?

Długie siedzenie przed komputerem, scrollowanie w telefonie, brak aktywności fizycznej czy otyłość to najważniejsze powody bólu kręgosłupa. - Z badań wynika, że doświadczają go coraz młodsze osoby. Co więcej, rośnie grupa cierpiących na dyskopatię i dotyczy to pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia - mówi Kacper Zaborski, instruktor gimnastyki korekcyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA zdrowie aktywność fizyczna ruch gimnastyka Weronika Puszkar rehabilitacja

Codzienne chodzenie - dla zdrowia fizycznego i psychicznego

To, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, wie już chyba każdy. Doniesienia specjalistów potwierdzają, że krótkie, nawet 10-minutowe codzienne chodzenie może przynieść korzyści zdrowotne. - Po prostu wstań i chodź. Przy regularnym chodzeniu zyskuje nasze ciało, umysł i poprawia się jakość życia - przekonuje Paweł Ziółkowski, psycholog biznesu i zdrowia.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka aktywność fizyczna aktywność ruch zdrowie Marta Hoppe

Sport dla ludzi z nadwagą i otyłością. Jaką wybrać dyscyplinę?

Ruch jest niezbędny w walce z otyłością, ale są aktywności, których na początku lepiej unikać, żeby nie zrobić sobie krzywdy. - Duża nadwaga jest przeciwskazaniem do biegania, które może doprowadzić do przeciążeń. W takich przypadkach w ogóle nie zaleca się sportów intensywnych - mówi fizjoterapeutka i trenerka medyczna Ilona Ozimek.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA nadwaga otyłość zdrowie ruch aktywność fizyczna Piotr Galus

Energia Świadomego Ruchu. Festiwal, który pomoże ci się zatrzymać

Żyjemy w świecie, w którym im szybciej, tym lepiej. Nie zastanawiamy się, w jakim tempie chodzimy, skoro inny za chwilę mogą nas wyprzedzić. Nie słuchamy swojego ciała, ale wymagamy od niego pełnej dyspozycyjności. Tymczasem świadomy ruch to klucz do dobrostanu - o czym przekonują organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Energii Świadomego Ruchu QiFit.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ruch aktywność fizyczna Kasia Dydo Hanna Dołęgowska tai chi

Wakacje – świetny czas, aby podbudować swoją formę fizyczną. Jak to zrobić?

Praca, studia bądź domowe obowiązki: przyczyn mniej aktywnego stylu życia można znaleźć sporo. Według danych OECD Polska jest w czołówce zestawienia krajów UE, gdzie pracuje się największą liczbę godzin. A statystyki pokazują także, że w krajach, w których poświęca się więcej czasu na pracę, aktywność fizyczna mieszkańców spada. Co więc robić, aby np. wykorzystać wakacyjny czas i mimo wszystko spróbować odzyskać choć trochę formę, a może i wdrożyć się jednak do stałych treningów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA bieganie ruch praca aktywność fizyczna trening siłowy frisbee Bartosz Bielecki Robert Grzędowski Karol Gnat Trójka

Europejski Tydzień Mobilności - postaw na komunikację publiczną i rower

Rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności, którego celem jest promowanie zrównoważonej mobilności, zachęcenie do korzystania z rowerów, komunikacji publicznej czy mikromobilności. Tydzień zakończy się Dniem Bez Samochodu - organizatorzy akcji liczą, że większość aut osobowych tego dnia nie wyjedzie na ulice.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik samochody ruch przepisy drogowe motoryzacja rower

W Wielkanoc większy ruch na lotniskach. W tle spór płacowy z kontrolerami lotów

Z okazji świąt wielkanocnych LOT odnotowuje większy ruch pasażerów szczególnie z i do Europy Zachodniej, jest też zainteresowanie kierunkami wakacyjnymi. Urząd Lotnictwa Cywilnego radzi podróżnym, by przygotowali się na opóźnienia i odwołania rejsów. Od kilku dni trwają negocjacje płacowe między kontrolerami lotów i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LOT samoloty święta ruch

Modlitwa o pokój na Ukrainie. Ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa

W Warszawie w Wielki Piątek odbędzie się Centralna Droga Krzyżowa. W tym roku pod hasłem "Modlitwa o pokój i wolność dla Ukrainy". Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wraz z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Warszawa droga krzyżowa ruch Triduum Paschalne religia wiara pokój chrześcijaństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022