Podatek od plastiku. Aby ograniczyć zaśmiecenie planety

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 08:41
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje podatek od plastiku. Ma on pomóc w ograniczaniu produkcji tworzy sztucznych, a nas zniechęcić do kupowania jednorazówek. Wszystko po to, by nie zaśmiecać naszej planety. 
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że przeciętny Europejczyk wytwarza średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że przeciętny Europejczyk wytwarza średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznieFoto: Shutterstock/Diana Vucane
  • Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje podatek od plastiku. 
  • Wprowadzone rozwiązanie przyczyni się do wzrostu cen, ale ma na celu dobro naszej planety. 
  • Śmieci tworzymy coraz więcej, co jest zagrożeniem dla środowiska. 
  • Celem wprowadzonego podatku jest uzyskanie pieniędzy, by system gospodarowania odpadami w Polsce usprawniać i ograniczać ilość odpadów na rynku. 

Podatek od plastiku obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2024 roku. Eksperci twierdzą, że odbije się on na naszych portfelach, choć formalnie koszty ponosi producent. 

- Cena już jest wyższa, co nieco zniechęca klientów, ale popularność tych produktów jest duża. Ludzi pytają o te jednorazowe i plastikowe rzeczy - kubki, widelce, nawet zwykłe foliówki - mówi Oskar, kierownik osiedlowego sklepu spożywczego. 

Nowy podatek ma ograniczyć zużycie tworzyć sztucznych, które w coraz większym stopniu zanieczyszczają środowisko. Dane wynikające z długoterminowych analiz pokazują, że do 2050 roku będziemy produkować trzy razy więcej odpadów niż obecnie. Ograniczenie ich ilości jest koniecznością. 

Jaki jest cel podatku od plastiku?

- Formalnie podatek od plastiku płacą przedsiębiorcy, którzy wprowadzają te odpady z tworzyw sztucznych na rynek. To są opłaty za pojemniki na napoje, ale też na jedzenie z sieci fast food - niezależnie czy z opakowań plastikowych korzystamy na miejscu, czy w lokalu - mówi Szymon Bujalski, dziennikarz i autor profilu "Dla klimatu". - Docelowo ma to służyć temu, by uzyskiwać pieniądze, by system gospodarowania odpadami w Polsce usprawniać i ograniczać ilość odpadów na rynku. Kolejny cel to zwiększenie odzysku zużywanych materiałów. 


Posłuchaj
03:23 czwórka czwórka do piątej 02.01.2023 plastik 15.13.mp3 Podatek od plastiku. Jaki cel ma wprowadzenie tych opłat? (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Prawodawcy pragną, by produkty tworzone z recyklingu były bardziej opłacalne niż te tworzone za pomocą pierwotnych surowców.

W Polsce widać ogromny postęp, choć nie znaczy to, że nie powinniśmy kontynuować zmian. Na początku XXI wieku poziom recyklingu w naszym kraju wynosił jedynie 2-3 procent, dziś to niemal 1/3. Niestety zmieniło się też to, ile odpadów generujemy. Przeciętnie w Unii Europejskiej wytwarzamy o 20 procent więcej śmieci niż 10 lat temu.

Na poziomie UE wprowadzane są różne regulacje, które mają sprawić, że coraz większy odsetek odpadów z wszystkich rodzajów surowców będzie segregowany, odzyskiwany i wykorzystywany ponownie.

Podatek w praktyce

W praktyce obowiązujący od 1 stycznia podatek od plastiku przekłada się na wzrost cen. Według rozporządzenia stawki wynoszą 20 gr w przypadku jednorazowych kubków i 25 gr w przypadku pojemników na żywność.

- Wprowadzanie opłat, które teoretycznie ponoszą przedsiębiorcy, a w praktyce jednak klienci, może trochę irytować, ale jednocześnie jest to nieco bardziej sprawiedliwe niż rozwiązanie, w którym płacą wszyscy, w tym ci, którzy w ogóle się do tego nie dokładają - mówi rozmówca Szymona Majchrzaka. 

Zgodnie z rozporządzeniem właściciele firm mają wycofać z użytku takie rzeczy jak plastikowe słomki, sztućce i patyczki higieniczne.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 02.01.2024

Godzina emisji: 15.13

pj