Ekologiczna alternatywa. Czy każdy plastik jest szkodliwy?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 18:29
Na rynku pojawia się mnóstwo rozwiązań, które mają być alternatywą dla plastikowych opakowań. Przykładek mogą być rozpuszczalne butelki, czyli opakowania zrobione z mydła. 
Czy warto rezygnować z każdego plastiku?zdjęcie ilustracyjne
Czy warto rezygnować z każdego plastiku?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kamonchai

Producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynki ekologicznych alternatyw dla plastikowych opakowań. - Pojawiają się start-upy, które proponują innowacyjne rozwiązania, m.in. opakowania nie tylko z mydła, ale i z żywności, na przykład z kukurydzy czy otrębów pszennych, stosowane nie tylko w branży kosmetycznej - podkreślała Małgorzata Chomiuk z firmy Polpak. 

Jak podkreślała, produkcja takich opakowań obwarowana jest mnóstwem przeróżnych obostrzeń, którym firmy muszą się podporządkować, by ich produkty trafiły na rynek. - Muszą spełniać przeróżne warunki, poddawane są m.in. badaniom tzw. migracji globalnej, która ma udowodnić, jak szczelne jest opakowanie, ale przede wszystkim jak dobrej jakości jest plastik. Chodzi o to, by nic nie przedostawało się poza opakowanie - podkreślała gość Czwórki. - W praktyce muszą być spełnione niemalże laboratoryjne, bardzo konkretne i precyzyjnie określone warunki, w których produkt się rozłoży. Jeśli nie zostaną one spełnione, produkt będzie powiększał hałdy śmieci na wysypiskach - podkreślała. 

Jak tłumaczyła, konsumentom trudno jest rozróżnić, czy rzeczywiście kupują plastik eko, czy "zwykły", szkodliwy dla środowiska. Dlatego pojawił się na rynku kolejny trend - przynoszenie własnych opakowań wielorazowego użytku. - W wielu drogeriach można napełnić danym kosmetykiem takie opakowanie - tłumaczył Małgorzata Chomiuk. - Warto jednak pamiętać o tym, by wybierać w tym celu opakowanie z trwałym zamknięciem, by móc używać go wielokrotnie. 

Posłuchaj
05:30 _PR4_AAC 2022_04_22-15-47-20.mp3 Czy każdy plastik jest szkodliwy dla środowiska? (Ratujemy świat/Czwórka)

Czytaj także:

- Plastik nie zawsze jest zły, ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać. Warto segregować śmieci - wyrzucając go po prostu do kosza, zaśmiecamy ziemię, zagrażamy naszej planecie, a plastik dostaje się do gleby, powietrza i wody - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 15.45

Czytaj także

Neutralność klimatyczna - czy jesteśmy na nią gotowi?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 19:10
Unia Europejska ma w planach osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Do 2035 roku z europejskich dróg mają zniknąć wszystkie samochody spalinowe. Czy to się może udać?
rozwiń zwiń