Co można zrobić z plastikowych rękawiczek? Słodzik i barwnik do dżinsów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 20:22
Maciej Multan poddał winylowe rękawiczki recyklingowi i wydobył z nich kwas ftalowy. Otrzymał za to nagrodę w konkursie Talenty Jutra i zapowiada kontynuację badań.
Rękawiczki winylowe - czy i w jakim stopniu nadają się do ponownego wykorzystania?
Rękawiczki winylowe - czy i w jakim stopniu nadają się do ponownego wykorzystania?Foto: Anna Romanowska/Shutterstock.com
  • Rękawiczki winylowe to jeden z trzech najpopularniejszych typów rękawiczek.
  • Zawierają one substancję, którą można przekształcić w bezwodnik ftalowy - niezwykle przydatny budulec chemiczny.
  • Badanie przeprowadził Maciej Multan - stypendysta "Queen Hedvig Scholarship" i  stażysta w Instytucie Chemii Organicznej.
  • Za projekt "Recykling odpadów plastikowych - ekstrakcja estrów kwasu ftalowego z rękawiczek winylowych i ich dalsze zastosowania w syntezie chemicznej, przemyśle i życiu codziennym" został nagrodzony w w konkursie Talenty Jutra. 

Z czego robi się rękawiczki winylowe?

Zarówno pandemia, jak i obecne trendy gospodarcze przyczyniły się do znaczącego wzrostu wykorzystania rękawiczek plastikowych na całym świecie. - Rękawiczki winylowe, czyli jeden z trzech najpopularniejszych typów rękawiczek, wpadły mi w ręce w domu. W tym czasie miałem więcej wolnego, bo zajęcia na uczelni nie odbywały się, więc postanowiłem przyjrzeć się im z bliska - wspomina Maciej Multan. - Zbadałem ich skład i okazało się, że zawierają one substancję, o której wiedziałem, że jest bardzo przydatna. I że można ją przekształcić w niezwykle przydatny budulec chemiczny, bezwodnik ftalowy. Opisałem to w projekcie i zgłosiłem się do konkursu Talenty Jutra.

Talenty Jutra - kto ma szansę na tytuł?

Talenty Jutra to program Fundacji Empiria i Wiedza, skierowany do osób w wieku 15-25 lat, które mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych i dopiero zaczynają swoją karierę naukowo-badawczą. Jego celem jest inspirowanie młodych ludzi do tworzenia innowacji i realizacji projektów naukowo-badawczych w naukach ścisłych i medycynie.

Do programu można było zgłaszać projekty badawcze będące w trakcie realizacji, wpisujące się w jedną z pięciu kategorii: biotechnologia, informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne, nauki biologiczne oraz nauki o zdrowiu i medycyna, nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, nauki fizyczne i astronomia. Wpłynęło prawie 100 zgłoszeń nowatorskich prac naukowych oraz wynalazków. Spośród 50. finalistów komisja konkursowa wybrała 20 najlepszych. Wśród nich znalazł się Maciej Multan.

Bezwodnik flatowy w życiu codziennym

Nagrodzony projekt to "Recykling odpadów plastikowych - ekstrakcja estrów kwasu ftalowego z rękawiczek winylowych i ich dalsze zastosowania w syntezie chemicznej, przemyśle i życiu codziennym".

Posłuchaj
17:00 CZWÓRKA Czwórka do piatej - maciej multan 13.12.2023.mp3 Maciej Multan o projekcie nagrodzonym w programie Talenty Jutra (Czwórka do piątej/Czwórka)

- Rękawiczki winylowe zawierają w sobie możliwe do wyizolowania estry kwasu ftalowego, często stosowane jako plastyfikatory. Dzięki tej substancji rękawiczka nie rozrywa się i ma większą wytrzymałość mechaniczną - wyjaśnia gość Czwórki. - Ekstrakcja estrów i ich konwersja pozwala uzyskać  bezwodnik ftalowy. Związek ten jest prekursorem wielu substancji o ogromnej użyteczności - takich jak m.in.:

  • sacharyna (słodzik sztuczny)
  • indygo (granatowy barwnik, odpowiedzialny za kolor dżinsów)
  • talidomid (obecnie wykorzystywany jako lek antynowotworowy i immunosupresyjny)
  • naptalam (środek chwastobójczy)
  • fluoresceina (barwnik w żółtych zakreślaczach)

Recykling a kwestie prawne

Rękawiczki winylowe to cenny odpad, ale istnieją przepisy, które ograniczają ich wykorzystanie. - Dotyczy to na przykład odpadów medycznych ze szpitali. Technicznie rzecz biorąc, proces ekstrakcji neutralizuje biologiczne zagrożenia, natomiast uwarunkowania prawne tego zabraniają - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Zamierzam jednak zbadać inne źródła pozyskiwania tego surowca.

Zobacz także:

Jakie plany na przyszłość ma Maciej Multan?

Obecnie Maciej Multan jest na indywidualnym stażu w Instytucie Chemii Organicznej PAN i pod okiem dr Marka Grzybowskiego zajmuję się syntezą barwników z grupy chinakrydonów. - To są barwniki, które mają potencjał zastosowania w różnych dziedzinach związanych z technologiami około organicznymi i elektronicznymi. Jedną z tych dziedzin jest fotowoltaika. Barwniki zastosowane w panelach umożliwiają wykorzystanie światła w zakresie większym niż dotychczas - dodaje naukowiec. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Gość: Maciej Multan (student, laureat programu Talenty Jutra)

Data emisji: 13.12.2023

Godzina emisji: 15.15

kul/pr

Czytaj także

Katastrofa ekologiczna. Czy można ją "odwołać"?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 11:00
Brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough ostrzega, że jesteśmy jak ludzie w Czarnobylu, którzy idą w kierunku katastrofy. - Inżynierowie elektrowni "bawili się" pokrętłami, nie wiedząc, w którym momencie coś się wydarzy, aż zrobiło się za późno. Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną, jesteśmy w podobnym stadium - pełnym niewiadomych - mówi Tomasz Borejza, autor książki "Odwołać katastrofę".   
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuczne ubrania" i sport. Czy to zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 10:40
Uprawianie sportu w ubraniach ze sztucznych materiałów to błąd - przekonują brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Birmingham. W Czwórce sprawdzamy dlaczego.  
rozwiń zwiń