Astigmatic Records. "Dobra muzyka nie obroni się sama"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 14:50
- Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, "że dobra muzyka obroni się sama". Jesteśmy od tego, żeby ją "wypchnąć" i wiemy do kogo z tym udzerzyć - mówią założyciele wytwórni Astigmatic Records, która wydaje płyty m.in. EABS, Jaubi, Zimy Stulecia i zespołu Błoto. 
Gośćmi Adama Smolarka byli Sebastian Jóźwiak, Marcin Piechowiak i Łukasz Wojciechowski - założyciele i osoby prowadzące Astigmatic Records.
Gośćmi Adama Smolarka byli Sebastian Jóźwiak, Marcin Piechowiak i Łukasz Wojciechowski - założyciele i osoby prowadzące Astigmatic Records. Foto: mat. prywatne gości audycji
  • Sebastian Jóźwiak, Marcin Piechowiak i Łukasz Wojciechowski prowadzą wytwórnię Astigmatic Records.
  • Wydają jazz, hip-hop i muzykę elektroniczną.
  • W katalogu wytwórni są zespoły takie jak EABS i Zima Stulecia.
  • W rozmowie z Adamem Smolarkiem opowiadają o historiach stojących za muzyką, o przyszłości jazzu i stałej pracy z zespołami. 

"Otwarta głowa" - historia Astigmatic Records

Astigmatic Records wydaje jazz, hip-hop i elektronikę. Jest niezależną wytwórnią płytową, której znakiem rozpoznawczym jest "otwarta głowa".

- Zaczęliśmy od Bitaminy, a zaraz potem w naszym katalogu pojawił się pakistański zespół Jaubi - wspomina Marcin Piechowiak. - Znaleźliśmy ich w internecie za sprawą coveru jednego z numerów J Dilli, który znalazł się na ich debiutanckiej EP-ce. Postanowiliśmy, że napiszemy do nich, i zaproponowaliśmy wydanie tego materiału na winylu. To był ważny krok w historii naszego labelu.

"Muzyka dla muzyki nie ma sensu"

Wytwórnię założyli i prowadzą Sebastian Jóźwiak, Marcin Piechowiak i Łukasz Wojciechowski. Nakładem Astigmatic Records ukazują się m.in. płyty EABS i Zimy Stulecia. Jak przyznają goście audycji, dziś wychodzi tyle muzyki, że trudno zdobyć uwagę odbiorcy.

- Jeśli sam nie zrobisz nic, żeby temu pomóc, to to się po prostu nie uda - tłumaczą. - Przy takim podejściu do sprawy lepiej od razu schować muzykę do szuflady. W przeciwnym razie zapcha się tylko serwery na YouTube, w serwisach streamingowych dostanie się znaczek "mniej niż 1000" i można porzucić marzenia o karierze.

Posłuchaj
27:11 CZWÓRKA 0ff kontra mainstream - 03.05.2024.mp3 Astigmatic Records - wytwórnia z offu doceniona w mainstreamie (Off kontra mainstream/Czwórka)

"Jan Kowalski Quintet" - nie powielaj schematów

- Odrzucają mnie twórcy, którzy w mailu wysyłają mi zlepek utworów bez żadnej idei. Tylko dlatego, że lubią robić muzykę - mówi Łukasz Wojciechowski. - Jeżeli nie masz o czym opowiadać, nie stoi za tym storytelling, to nie ma to sensu, bo ani słuchacze, ani dziennikarze nie będą mieli się od czego odbić. Kiedy idziesz do muzeum i oglądasz obrazy Jacka Malczewskiego, to wiesz, że artysta chce ci coś powiedzieć. Ta zasada obowiązuje w innych gatunkach sztuki. Moim zdaniem muzyka dla muzyki nie ma sensu. 

- W "jazzowym" jazzie dużo powstaje generycznych albumów. Jest lista utworów, nazwisko artysty i muzyków, którzy wzięli udział w nagraniu. Tak powstają płyty Jan Kowalski Quintet albo Grzegorz Nowak Trio, które grają "seven songs for piano", a na okładce jest gość z trąbką lub przy fortepianie - Sebastian Jóźwiak. - Takich rzeczy jest mnóstwo i w zdecydowanej większości są one nieciekawe.

Błoto - Szlam (Official Video) | Astigmatic Records

Co zrobić, żeby się udało, i kto może w tym pomóc?

Trzeba mieć coś ciekawego do powiedzenia, dobrze jest brać udział w festiwalach showcase’owych i warto - już na początku - mieć menadżera - podkreślają rozmówcy Adama Smolarka. - W dzisiejszych czasach muzycy nie mogą być od wszystkiego, bo wtedy istnieje ryzyko, że na którymś froncie - nawet nieświadomie - odpuszczą. To może być zaufany kolega lub koleżanka, ważnie, żeby taka osoba cały czas była z nimi. Nawet jeśli pracuje w tygodniu, niech w weekendy jeździ na koncerty, odbiera telefony, wysyła maile. To nie musi być profesjonalista. Osoba, która rośnie od zera z zespołem, będzie dla tego zespołu lepszym menadżerem niż ten zakontraktowany przez wytwórnię - dodają.  

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Off kontra mainstream

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Sebastian Jóźwiak, Marcin Piechowiak, Łukasz Wojciechowski (Astigmatic Records)

Data emisji: 03.05.2024

Godzina emisji: 09:15

kul/wmkor

Czytaj także

Cozy moss: płyta "Wołanie" ma w sobie coś z freestyle'u

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 11:00
"Wołanie" to debiutancki album cozy moss. - Ten album nie do końca był napisany, tylko w dużej mierze improwizowany - podkreśla wokalistka, autorka tekstów i producentka Klaudia Miłoszewska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemoc ma 10 lat. Singiel "Aureola" jest klamrą dekady ich działalności

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 09:56
Singiel "Aureola" ukaże się 3 kwietnia i będzie pierwszym od dwóch lat singlem zespołu, w Czwórce zabrzmiał przedpremierowo. To numer podsumowujący ważny moment w życiu grupy - 10. rocznicę istnienia.
rozwiń zwiń