Czwórka na 27. Pikniku Naukowym. Gdzie warto zerknąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 13:28
Matematyczne wzory do wiązania krawatów, ślady życia, w miejscach, w których powinno go nie być czy stenty wydrukowane na drukarce 3D - to wszystko i wiele innych ciekawostek czeka na wszystkich tych, którzy wybiorą się na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który trwa na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. W "Naukowym plenerze w Czwórce" podpowiedzieliśmy, co na Pikniku koniecznie trzeba zobaczyć!
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Piotr Podlewski/Czwórka
  • Na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie trwa 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
  • Weronika Puszkar sprawdziła, co czeka na fanów nauki, którzy odwiedzają dzisiejsze wydarzenie. 
  • Na Pikniku Naukowym można poznać wzór na wiązanie krawata, przetestować mikrofon węglowy, sprawdzić jak działają stenty z drukarki 3D czy poszukać życia tak, gdzie teoretycznie nie powinno go być. 

Weronika Puszkar chwyciła Czwórkowy mikrofon w dłoń i ruszyła w trasę przez niezwykłe stanowiska 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. 

Oldschoolowe studio muzyczne

Pierwszym stanowiskiem, które odwiedziła było plenerowe oldschoolowe studio muzyczne - tak właśnie prezentuje się na Pikniku Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie. - Prezentujemy gramofony, ale też pokazujemy jak swój głos nagrać na plastikowej płytce - mówią Zasław Adamaszek i Karol Truszkowski. - Mamy tu też grające pocztówki. Ciekawcy mogą sprawdzić czułość różnych mikrofonów np. mikrofonu węglowego. 

Matematyka od krawatów

Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie i Centrum Dioscuri w Topologicznej Analizie Danych na Piknik Naukowy przygotowały wspólne stanowisko - wspólnie popularyzują matematykę. 

- Tu mamy do czynienia z uniwersalnym językiem matematyki, który pozwala nam zrozumieć różne, bardzo złożone fenomeny, które rządzą w naturze - wyjaśnia Paweł. - Używamy drewnianych zabawek i pokazujemy jak matematyka przydaje się w życiu. U nas można sprawdzić, jak za pomocą wzorów matematycznych zawiązać krawat. 

Czytaj także:

Okazuje się, że możliwości wiązań krawata jest nieskończenie wiele. Znawcy tematu na Pikniku zaprezentują 20 z nich i zdradzą ich wzory matematyczne. - Matematyka daje opis formalny wszystkich możliwych zawiązań krawatów. Same węzły pojawiają się też np. w biologii i pozwalają nam m.in. zrozumieć jak białka układają się w naszych komórkach. 


Posłuchaj
55:40 2024_06_15 11_00_51_PR4_Naukowy_plener_w_Czworce.mp3 Naukowy plener w Czwórce - poznaj piknikowe stanowiska i prezentacje (Naukowy plener w Czwórce/Czwórka)

 

Ziemia i życie w kosmosie

Jeśli chcemy sprawdzić czy we wszechświecie jesteśmy sami to koniecznie powinniśmy odwiedzić piknikowe stanowisko Polskiego Towarzystwa Astrologicznego. 

- Skupiamy się na poszukiwaniu śladów, które mogłyby wskazywać na to, że coś, gdzieś żyje, czyli na produktach, które są pochodną metabolizmu bakterii - mówi Kuba. - Również na Ziemi szukamy miejsc, w których życie nie powinno istnieć, ale coś jednak tam żyje. Zastanawiamy się, co sprawia, że dana materia jest w stanie przetrwać na biegunie, w okolicy wulkanu, miejscach przy kominach hydrotermalnych, gdzieś pod wodą. 

Okazuje się, że aby zostać astrobiologiem wcale nie trzeba opuszczać Ziemi, a wystarczy badać mikroorganizmy lub bardziej złożone twory biologiczne na pustyniach, w lodowcach, na dnach oceanów. - My analizujemy środowiska niezwykle ekstremalne, które mogą symulować środowiska marsjański, księżyców Jowisza czy wenusjańskie - wyjaśniają rozmówcy Weroniki Puszkar. - Dotarliśmy do punktu, w którym jesteśmy w stanie szacować, gdzie możemy szukać życia poza Ziemią. 

Astrobiolodzy na swoim piknikowym stanowisku zapraszają do zapoznania się z "zupą pierwotną". - Na niej uczymy czym jest polimeryzacja. Mieszamy naszą zupę i z jej elementów powstają nieco większe cząsteczki. Jeśli mają już około 12 atomów to możemy powiedzieć, że to aminokwas. Wyjaśniamy czym on jest, czym jest białko i jak DNA koduje białka. 


Implanty żył 3D

Co 30 minut na 27. Pikniku Naukowym swój najnowszy projekt prezentują też studenci z Koła Naukowego Materials. - Mamy tu stenty sercowo-naczyniowe oparte na polimerach z pamięcią kształtu. To implanty żył wydrukowane na drukarce 3d - wyjaśnia Weronika. - W naszym projekcie użyliśmy materiału, który reaguje na temperaturę ciała człowieka. 


Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik to moc atrakcji, ale także możliwość spotkania dziennikarzy Czwórki. Na głównej scenie już po godzinie 13.00 pojawił się Piotr Galus ze swoim specjalnym pokazem "Nie do wiary, co się dzieje z ciałem, gdy ćwiczymy". Po godzinie 15.45 stery przejmie DJ Harper, który na tę okazję przygotował specjalny set, a oprócz miksowania płyt zaprezentuje możliwości sprzętu DJ-skiego.

Źr. Youtube/Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY!

W specjalnej strefie Czwórki na PGE Narodowym także będzie dużo się działo. Po 15.00 pojawi się w niej Kasia Dydo, z którą odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w zabawach zręcznościowych. Godzinę później, po 16.00, na potyczki słowne i dykcyjne zaprasza Weronika Puszkar. Będzie także muzycznie, bo po 17.00 Numer Raz będzie uczył, jak się śpiewa hip-hop, freestyle rap, funk. Będzie to także doskonała okazja na wykonanie pamiątkowej fotki i zgarnięcie Czwórkowej płyty "Będzie głośno!".

Na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w godz. 11.00 - 20.00. Wstęp wolny.


***

Tytuł audycji: Naukowy plener w Czwórce

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.06.2024

Godzina emisji: 11.00

pj

Czytaj także

Fauna, flora i wynalazki na 27. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 16:08
Chryzantemy z in vitro, sztuczne nasiona, opite krwią kleszcze czy okulary do czytania na leżąco to tylko, niektóre z atrakcji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Badacze, naukowcy i wynalazcy o nauce w praktyce prezentowanej na Pikniku opowiedzieli Weronice Puszkar w audycji "Naukowy plener w Czwórce".  
rozwiń zwiń