Cleo Ćwiek: dobrostan - nie mieć go jest fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 11:29
- Gdy myślę: "dobrostan psychiczny", to myślę o nim jak o uczuciu, które wiem, że teraz mam, i wiem, jak to jest go nie mieć. Nie mieć go jest fatalnie - przyznaje Cloe Ćwiek, modelka, założycielka fundacji Można Zwariować, której jedna z ostatnich kampanii skupia się na dbaniu o swój własny dobrostan, pomocy samemu sobie. 
Cleo Ćwiek
Cleo ĆwiekFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Fundacja Można Zwariować została założona przez Cloe Ćwiek, gdy ta dostrzegła palący problem pomocy młodym ludziom, a także po jej własnych doświadczeniach i obserwacjach. 
  • Fundacja skupia się na pomocy młodym dorosłym, otwieraniu dialogu społecznego przez psychoedukację. 
  • Jedną z kampanii Fundacji jest "Pierwsza (samo)pomoc". 
  • Cloe Ćwiek podpowiada, jak zadbać o swój dobrostan. 

- Dostrzegłam deficyt, brak tego, co wiedziałam, mieszkając na Zachodzie, czyli organizacji, która mówiłaby o zdrowiu psychicznym w sposób prosty, niepompatyczny, niedramatyczny, niemedyczny, a zrozumiały dla każdego zwykłego odbiorcy. Tak powstała fundacja Można Zwariować - opowiada Cloe Ćwiek, modelka, podcasterka, założycielka fundacji. - Nie bez znaczenia był tu moje osobiste doświadczenia, ja sama żyję z dwubiegunówką. Z tego powodu też trafiłam do szpitala w wieku 18 lat. Tam zobaczyłam młodzież. Ludzi, do których przychodzili rodzice, którzy mieli problem z zaakceptowaniem tego, co dzieje się z ich dzieckiem, gdy ono choruje. Pacjenci nie otrzymywali od bliskich takiego wsparcia, jak powinni. To wg mnie był palący problem. Myślałam, że to się zaraz zmieni. Nie zmieniło się, dlatego z przyjaciółmi zdecydowaliśmy, że my się tym zajmiemy. 

Celem Fundacji Można Zwariować jest otwarcie dialogu na wspomniany powszechny i pilny problem, który przez lata był tabuizowany. - Naszą codzienną misją jest otwieranie dialogu społecznego przez psychoedukację. Tworzymy poradniki, podcasty, kampanie, ale w prostej formie, na luzie - wymienia gościni Kasi Dydo. - Swój przekaz kierujemy do młodych dorosłych. 


Posłuchaj
28:30 czwórka girls talk 09.07.2024 cleo.mp3 Cloe Ćwiek opowiada, jak zadbać o swój dobrostan, i o działaniach Fundacji Można Zwariować (Girls'talk/Czwórka)

 

Dobrostan - nie mieć go jest fatalnie

Pytanie o dobrostan nie jest pytaniem łatwym, w tym zbiorze zawiera się wiele elementów i każdy z nas może definiować go jako coś nieco innego. 

- Gdy myślę: "dobrostan psychiczny", to myślę o nim jak o takim uczuciu, które wiem, że teraz mam, i wiem, jak to jest go nie mieć - przyznaje Cloe. - Nie mieć go jest fatalnie. 

Jedna z ostatnich inicjatyw fundacji to kampania społeczna "Pierwsza (samo)pomoc". Jej twórcy skupili się na osobie potrzebującej wsparcia i jej działaniu. - To z sobą samym spędzamy najwięcej czasu, musimy zadbać też sami o siebie - podkreśla gościni "Girls'talk". - Ten pierwszy krok to zadbanie o podstawowe elementy, które często zaniedbujemy:

  • sen,
  • czas spędzany w naturze,
  • bliskie relacje,
  • ruch,
  • psychoedukację. 


- Niestety, często w naszym życiu spychane są na margines - "zrobię to później" - ocenia ekspertka. - A te składniki tworzą dobrostan. Mogłabym dobrostan określić jako stan ekwilibrium - stan równowagi, takie uczucie, że mimo że mogą spotykać mnie trudności życia codziennego, to ja wiem, że mam zasoby i możliwości, żeby sobie z nimi poradzić. Zdaniem Cleo Ćwiek każdy jest w stanie osiągnąć dobrostan psychiczny, choć wiąże się to z dużą potrzebą introspekcji. - Musisz wiedzieć, czego potrzebujesz, co na ciebie wpływa najlepiej. Ja np. wiem, że muszę być wyspana - zdradza. 

Gościni Kasi Dydo zwraca również uwagę na samotność młodych ludzi, na problem z nawiązywaniem znajomości, podtrzymywanie ich, a jednocześnie potrzebę relacji z ludźmi podobnymi do siebie, których chcą spotykać w prawdziwym życiu, nie internecie. Fundacja Można Zwariować już dostrzegła ten problem i pracuje nad realizacją programu grup wsparcia dla młodych dorosłych, bo na to jest duże zapotrzebowanie. 


***

Tytuł audycji: "Girls'talk"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: Cleo Ćwiek (Modelka, podcasterka, założycielka fundacji Można Zwariować i startupu MEditate App)

Data emisji: 09.07.2024

Godzina emisji: 20.12

pj/wmkor

Czytaj także

Dziewczyńskie naprawy. Ta sprawczość daje siłę!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 12:11
Naprawa elektryki, hydrauliki, remonty stereotypowo kojarzą nam się z męską ekipą fachowców. Agnieszka Wiśniewska i Urszula Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota organizują warsztaty i pokazują kobietom, że każda z nich ma w sobie tę sprawczość. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Babskie sprawy". Dziewczyńskie spojrzenie na świat. Kobiecość zetek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 14:33
- Kobiecość to też rozmowy o polityce, negocjacjach w pracy, trudnych tematach, nie tylko makijaż i jednorożce - mówią Julia Kelsz i Zuzanna Szott o swoim podcaście "Babskie sprawy".  
rozwiń zwiń