Wnętrza 2024. Czym się kierować, urządzając mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 14:00
Wraz z początkiem roku wielu z nas planuje zakup lub remont mieszkania. W Czwórce mówimy o trendach na 2024 rok, a także podpowiadamy, czym się kierować, urządzając mieszkanie. - Umiar, prostota i jakość są tym, co się zawsze sprawdzi - mówi Kaja Szczepaniak, projektantka wnętrz.
Urządzając mieszkanie w 2024 roku, możemy postawić na styl japandi - hybrydę estetyki skandynawskiej i japońskiej
Urządzając mieszkanie w 2024 roku, możemy postawić na styl japandi - hybrydę estetyki skandynawskiej i japońskiejFoto: shutterstock/Followtheflow
  • W Czwórce rozmawiamy o trendach w projektowaniu wnętrz. 
  • Kaja Szczepaniak opowiada, co będzie modne w 2024 roku.
  • Projektantka podpowiada także, czym się kierować, urządzając mieszkanie

Naszą przewodniczką po świecie wnętrz jest projektantka Kaja Szczepaniak, która opowiada, jakie trendy obowiązują w tym roku i czym powinniśmy się kierować, urządzając mieszkanie.

- W tym roku całkiem sporo rzeczy będzie modnych. Duża część z tych trendów jest kontynuacją  tego, co mogliśmy obserwować w poprzednich latach - mówi gość audycji. - Przede wszystkim będą to obłe, miękkie, organiczne kształty, które pięknie zwiększają nam przestrzenie. One świetnie komponują się także z prostymi, bardzo nowoczesnymi formami. Modne będą oczywiście łuki, które widzimy już od dobrych kilku lat.


Urządzając mieszkanie, stawiaj na naturalne materiały 

Tegoroczne trendy to naturalne materiały, takie jak bawełna, len, kamień czy drewno. Przez lata królował dąb i jego jasne odcienie, teraz projektanci idą w kierunku ciemniejszych barw i pośrednich odcieni drewna. - Wprowadzają one większy kontrast we wnętrzu. Tworzą też wnętrza bardziej bogate i urozmaicone. Ta pośrednia kolorystyka drewna świetnie komponuje się także z jasnymi kolorami - tłumaczy specjalistka. - Popularnym kolorem jest Peach Fuzz, czyli brzoskwiniowa eksplozja. To pastelowy, bardzo kobiecy kolor, który kojarzy nam się z latem i wiosną. Równolegle idzie jeszcze kolor bordo, ciemna śliwka i odcienie niebieskiego.

W tym roku bardzo modne będą także mozaiki, które widzimy zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Same w sobie stanowią bardzo ciekawy element dekoracyjny, który też powoduje, że wnętrze staje się bardziej urozmaicone i ciekawe.


Źr. Youtube/TRENDY WNĘTRZARSKIE 2024 ROKU, KTÓRE UWIELBIAM. NOWOŚCI WE WNĘTRZACH. MODNE WNĘTRZA 2024


Quiet luxury i styl japandi

- Nadal bardzo popularny jest styl Quiet Luxury. Osobiście uwielbiam go ze względu na to, że jest prosty i elegancki. To jest styl, który nie krzyczy markami, jednak stawiamy na jakość detali, wykonania i na świetne materiały - zauważa Kaja Szczepaniak. - Przez to, że ten styl jest taki prosty i nowoczesny, jest także ponadczasowy. Jest niesamowicie elegancki. Oczywiście modna jest ekologia, kolorystyka ziemi, która także jest nieśmiertelna, czyli beże, brązy, ciepłe odcienie szarości.

Zobacz także:

Wśród wnętrzarskich trendów także objawieniem jest styl japandi - swoiste połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. - To jest taki azjatycki minimalizm i skandynawska przytulność. Dominują tutaj naturalne materiały, jak len, bawełna, drewno, kamień, bambus, oraz bogata kolorystyka ziemi - opowiada projektantka. - Jest tęż nowoczesna i nieprzeładowana stylistyka. To są wnętrza, które mają nas odprężyć, które mają koić nasze zmysły, w których mamy się dobrze czuć i które są dla nas przytulne. Japandi to także rzemiosło, zamiłowanie do prostoty i skromności, gdzie tak naprawdę nie wszystko musi być doskonałe, nie musi być idealne. Piękno można znaleźć także w rzeczach, które nie do końca są perfekcyjne.


Ponadczasowe prostota i jakość 

Kaja Szczepaniak podkreśla, że niezależnie od mody i trendów, nasze mieszkanie ma korespondować z tym, co lubimy i co nam się podoba. Zachowanie kilku zasad pozwoli nam na dowolne żonglowanie wnętrzarskimi modami. - Jestem zwolenniczką, żeby elementy stałe, takie jak podłogi, drzwi wewnętrzne, ściany, większe zabudowy meblowe wykonywać z lepszych materiałów. Wykonywać je mimo wszystko w bardziej ponadczasowej stylistyce, która będzie świetnym tłem i bazą do tworzenia różnych zestawień oraz do wprowadzenia koloru - zaznacza. 


Posłuchaj
11:37 CZWORKA/Pierwsze słyszę - wnętrza 2024 Czym się kierować, urządzając mieszkanie? 02.02.2024.mp3 Wnętrza 2024. Czym się kierować, urządzając mieszkanie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To, co jest dobrej jakości i ponadczasowe, przez naprawdę długie lata wygląda rewelacyjnie - dodaje. - Jeżeli chodzi o takie uniwersalne rozwiązania, to biel jest kolorem absolutnie nieśmiertelnym. Bez względu na preferencje i niezależnie od trendów, ona zawsze w mniejszym lub większym stopniu jest niezwykle popularna.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Kaja Szczepaniak (projektantka wnętrz, autorka kanału Gadamy TV) 

Data emisji: 2.02.2024 

Godzina emisji: 9.15

aw/kormp


Czytaj także

Sztuka pikselowa - gratka dla wielbicieli gier retro

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 16:21
Wielbicielom gier w latach 80. i 90. łezka z całą pewnością zakręci się w oku. Łukasz Długosz tworzy pikselową sztukę, która przenosi odbiorcę do ery 8-bitowych gier wideo, kiedy "życie było łatwe, a gry były trudne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry wideo i świat kultury. RoboCop, Terminator i Lem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 13:27
Świat gier chętnie korzysta ze świata filmów, sięga też po książki. Najnowsze produkcje: "RoboCop: Rogue City", "Terminator: Resistance" czy "The Invincible" na motywach powieści Stanisława Lema, przyciągają fanów
rozwiń zwiń