"Noc Muzeów" z Polskim Radiem. Zapraszamy na wystawę "Audionauci"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 13:50
W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się z 17 na 18 maja, Polskie Radio szykuje dla odwiedzających Pałac Staszica w Warszawie wyjątkową atrakcję. Dzięki staraniom Archiwum Polskiego Radia pod kierownictwem dyrektora Andrzeja Mietkowskiego, uczestnicy wydarzenia będą mogli dosłownie przenieść się w czasie i przestrzeni – wszystko za sprawą multimedialnej instalacji VR zatytułowanej "Audionauci – 100 lat Polskiego Radia"
Audionauci - Noc Muzeow 2025
Audionauci - Noc Muzeów 2025Foto: mat. pras.

17 maja w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się wirtualne wydarzenie "Audionauci" - niezwykła podróż przez dźwięki minionego stulecia. W programie także koncert Dominika Strycharskiego, improwizatora i kompozytora, który po raz pierwszy wykona utwory inspirowane archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Start wydarzenia o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej. Koncert od godz. 21:00. Dyrektor Archiwum Polskiego Radia, Andrzej Mietkowski, odwiedził audycję "Poranek Czwórki", żeby opowiedzieć o tej wyjątkowej wystawie.

Dźwięki z kosmosu

Inspiracją dla tej niezwykłej podróży stała się powieść "Contact" Carla Sagana, w której ludzkość nawiązuje kontakt z obcą cywilizacją, odbierającą nasze dawne transmisje radiowe. W podobnym duchu APR stworzyło interaktywną przestrzeń VR, w której użytkownicy - niczym piloci statków kosmicznych - podróżują przez galaktykę, odbierając historyczne fale radiowe. Wirtualna instalacja umożliwia m.in. lokalizowanie ikonicznych nagrań takich jak: wystąpienie marszałka Piłsudskiego, audycje z września 1939 roku, przemówienie Jana Pawła II z placu Zwycięstwa w Warszawie, reakcje na śmierć Stalina czy słynny gest Kozakiewicza z Moskwy 1980 roku. Odsłuchiwaniu towarzyszy wizualna oprawa, informacje o dacie i miejscu powstania nagrania, a także dynamicznie aktualizowany licznik odległości - pokazujący, jak daleko od Ziemi znalazłyby się dziś te sygnały, gdyby rzeczywiście opuściły naszą planetę z prędkością światła.

Archiwa pełne skarbów

Podczas rozmowy w radiowym studiu dyrektor Mietkowski podkreślił, że Polskie Radio dysponuje jednym z najbogatszych zbiorów archiwalnych w kraju - od dźwięków sprzed niemal wieku, przez nagrania ze szpulowych magnetofonów, aż po płyty winylowe, szelakowe, decelitowe i woskowe. W zbiorach znajduje się około 75 tysięcy płyt, a wiele z nich to unikatowe perełki - takie jak nagranie pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino" z Florencji z 1944 roku, wykonane w czasie, gdy pieśń dopiero powstawała. Dyrektor zaznaczył, że choć jakość tych najstarszych nagrań nie dorównuje dzisiejszym cyfrowym standardom, to większość z nich można z powodzeniem doprowadzić do jakości emisyjnej. - Każdy dźwięk da się zrekonstruować tak, by mógł zostać wyemitowany - z zachowaniem jego oryginalnych cech i szacunku dla źródła - wyjaśnił Andrzej Mietkowski.

***

gV/k

Czytaj także

Targi Plakatu. Spotkaj plakaty idealne!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2025 09:48
- Plakat musi wyglądać, ściągać wzrok. Między informacją a sferą wizualną mieści się plakat idealny - mówi Paweł Kuliński, rysownik, plakacista, autor identyfikacji wizualnej wiosennych Targów Plakatu. To wystrzałowe wydarzenie, a Czwórka jest jego patronem.
rozwiń zwiń