"Electronic Heart” grupy Zebra

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 08:00
Oto krążek zespołu, który, eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest szeroko pojęty dub!

Zebra powstała w 2007 roku  początkowo jako duet  Natalii Norko i Zdzisława Orłowskiego. Pierwsze dźwięki powstały w Krakowie, obecnie Zebra tworzy we Wrocławiu. Najnowsza produkcja zespołu to żywy obraz ewolucji, jakiej Zebra uległa od czasu debiutanckiego krążka "Dream Walking”. Poprzednia płyta narobiła sporo zamieszania na polskiej scenie dubowej i spotkała się z doskonałym przyjęciem publiczności, w oczach recenzentów urastając do rangi zjawiska. Pomimo braku kontraktu z jakąkolwiek wytwórnią, Zebra była mile widziana na wszystkich dużych festiwalach w kraju i za granicą. W efekcie, od końca 2010 roku do chwili obecnej, września 2012, formacja zagrała ponad 100 koncertów. Można powiedzieć, że Zebra koncertowała nieustannie i bez wytchnienia grając między innymi na największych festiwalach muzyczny w kraju i za granicą. Pomimo że "Dream Walking” zaistniała jedynie w internecie, ludzie śpiewali teksty piosenek nawet podczas koncertu na Fuerteventurze, utwory Zebry nadawały również hiszpańskie stacje radiowe.

Wielobarwny wachlarz doświadczeń, którymi delektowała się przez dwa lata Zebra znajduje swoje odbicie na krążku. Spoiwem twórczości wciąż pozostaje elastyczny i chłonny dub. Autorem wszystkich kompozycji jest niezmiennie Zdzisław Orłowski, w kooperacji z Natalią Norko, której teksty aktywnie współkształtują ostateczne brzmienie. Zebra sięga także po najlepszą polską poezję tworząc swoją interpretację wiersza Andrzeja Bursy (Pedagogika). Całokształt dopełniają teksty dwóch wyjątkowych kobiet Blank (Ananke) i duńskiej artystki  Nini Julia Bang związanej z wrocławskim Instytutem  im. Jerzego Grotowskiego (Intro).
Naokoło zmienia się wszystko. Skład rozrósł się do 8 osób, w końcu pojawia się sporo żywych instrumentów: perkusja, djembe, puzon, saxofon, flet poprzeczny, Klawisz, kontrabas, gitara Basowa, meldodica , co da z pewnością więcej swobody podczas koncertów. Na płycie dzięki temu usłyszycie zdecydowanie więcej grania niż na "Dream Walking”. 12 utworów z  "Electric Heart” zarejestrowane zostało w "The Rolling Tapes. Za mastering płyty odpowiada Marcin Bors ze studia Fonoplastylkon , odpowiedzialnego między innymi z brzmienie albumów ludzi takich jak HEY, Gaba Kulka, Lao Chce, Czesław Śpiewa czy Myslovitz.


Skład zespołu :
Zdzisław Orłowski - Composer, Live Mix, Melodica
Natalia Norko - Vocal & Lyrics
Marcin Rak - Perkusja
Darek Dżugan - Kontrabas
Łukasz Dembiński - Djembe/perkusjonalia
Bartosz Pernal - Puzon
Karolina Frankiewicz - Saxofon, Flet poprzeczny

A tutaj ich singiel "Rewolucja":


Płyta "Electronic Heart” ukazała się 13. października pod patronatem Czwórki.

Czytaj także

Dubowa Zebra na wolności

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 14:34
"Dream Walking" to tytuł debiutanckiej płyty dolnośląskiej grupy Zebra. Muzycy swój album udostępnili za darmo w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zebra - zespół, który wymyka się wszelkim konwencjom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 17:00
Zebra powstała w 2007 roku początkowo jako duet Natalii Norko i Zdzisława Orłowskiego. Pierwsze dźwięki powstały w Krakowie, obecnie Zebra tworzy we Wrocławiu. Zespół eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest szeroko pojęty dub.
rozwiń zwiń