Nie uszkodź kciuka, gdy łapiesz Pokemony

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 14:38
Blisko 50 milionów ludzi na całym świecie biega za Pokemonami, tym samym narażają swoje kciuki na kontuzje. W Czwórce radzimy jak temu zaradzić.
Audio
  • Łukasz Luboński, ordynator ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej w Carolina Medical Center, przestrzega przed możliwymi kontuzjami kciuka podczas gry w Pokemon Go (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

By złapać Pokemona na ekranie swego telefonu musimy wykonać specyficzny ruch: palcem wskazującym lub kciukiem próbujemy wyrzucić pokeballa i upolować Pokemona.

- W wypadku gry Pokemon go mamy do czynienia z ruchem wymagającym skrajnych zakresów ruchu w obrębie stawu śródręczno-nadgarstkowego kciuka - mówi Łukasz Luboński, ordynator ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej w Carolina Medical Center. - Niestety może to prowadzić do zmian zwyrodnieniowych - dodaje.

Badania pokazują, że na przestrzeni lat nasze kciuki rozwijają się i uwrażliwiają dzięki ekranom dotykowym, jednak zbyt duże ich forsowanie może prowadzić do stanów zapalnych czy obrzęków. Czwórkowy ekspert zdradza jak temu zapobiec.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 17.08.2016

Godzina emisji: 12.40

pj

Czytaj także

Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyletki i bańki w basenie, czyli być jak Michael Phelps

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 14:30
Przy okazji igrzysk olimpijskich w Rio głośno zrobiło się o bańkach, które mają poprawiać kondycję pływaków. Co jeszcze sprawia, że zawodnicy tacy jak Michael Phelps w basenie czują się jak ryba w wodzie?
rozwiń zwiń